Reklama
Řidičův chleba

V USA se prodalo za poslední tři měsíce 966 vodíkových aut. V Česku od začátku roku jen 13

Pro Toyotu to může být rekodní rok. Tolik vodíkových aut za oceánem ještě neprodala
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Prodej vodíkových aut v USA vzrostl o 531 procent oproti stejnému období minulého roku. Loni se totiž ve třetím čtvrtletí prodalo pouze 153 takových aut, letos je to ale 966. Rekord z třetího čtvrtletí navazuje na ten z druhého, kdy se prodalo 1076 takových aut. Informoval o tom server Inside EVs.

Nejoblíbenější je Toyota Mirai

Kalifornie je stvořená pro inovace, ostatně proto se tu nachází také jedno z designových studií Toyoty. Také je tam už 55 vodíkových stanic (u nás jsou to zatím čtyři). To je celkem dost, není důvod tedy, proč by křivka poptávky po vodíkovém pohonu neměla ve státě dále růst. A to i přes to, že vodíkový pohon najde v budoucnu možná lepší využití v užitkové dopravě než v té osobní, kde bezemisní roli může velmi dobře zastoupit elektromobilita.

V Česku je prodej vodíkových aut spíš raritou. Nově registrovaných vozů na toto palivo přibylo od začátku roku 13. A co se týká třetího čtvrtletí, jde pouze o jeden jediný kus. V Česku je tedy spíš oblíbenější alternativou elektřina. S tou se jen za poslední tři měsíce registrovalo 581 aut, od začátku roku je to už 4628 elektromobilů.

Na americkém trhu, stejně jako na tom českém, vévodí prodejům Toyota se svým vodíkovým modelem Mirai. Z 966 prodaných vozů jich bylo totiž 882 od japonské automobilky. V řeči čísel se jedná o meziroční nárůst o  016 procent. Zbytek prodaných vozů náleží Hyundai Nexo. Pokud by se Hyundai rozhodl opustit vodíkovou dráhu, znamenalo by to, že by se z Toyoty stal výhradní výrobce vodíkových vozů ve státech. Tedy alespoň do té doby, než se by se na vodíkovou dráhu dala i jiná automobilka.

Toyota Mirai (ceník zde) i Hyundai Nexo (ceník zde) se u nás prodávají, proto je máme také v našem katalogu. Postavili jsme je proti sobě v porovnávači, který vůz je tedy lepší najdete pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mirai znamená japonsky budoucnost

Mirai znamená japonsky budoucnost. Ne náhodou Toyota tímto názvem pojmenovala svůj první model napájený vodíkovými články.
05.09.2018 11:44
|
0
Reklama

Vodík může přispět k výraznému snížení emisí

Vodíkové kolegium uvedlo během klimatické konference COP 23 v Bonnu celosvětově první vizi, která popisuje budoucí roli vodíku v konkrétních číslech.
06.12.2017 13:55
|
0
Reklama

Toyota postaví elektrárnu a výrobnu vodíku využívající obnovitelné zdroje

Společnost Toyota Motor North America, Inc. (TMNA) postaví celosvětově první megawattovou elektrárnu využívající palivové články s tavenými uhličitany. Její součástí bude i vodíková čerpací stanice na podporu provozních činností v přístavu Long Beach.
04.12.2017 10:05
|
0

Toyota ukázala nový Prius i vodíkovou Mirai pro Evropu

Fandíte ekologickým technologiím, které fungují i ve skutečném světě? Toyota představila detaily o nové generaci hybridu Prius a vodíkovém modelu Miriai.
13.10.2015 07:30
|
0

Lada Niva se vrací v nové formě. Dostane EPS a zbaví se motorů splňujících emisní normu Euro 2

Válečný konflikt omezil dodávky některých bezpečnostních prvků. Rusko si s tím poradilo po svém
05.12.2023 18:01
|
1

V městě motorů umí nabíjet elektromobily ze silnice. Zatím se testuje čtvrtkilometrový úsek

Indukční nabíjení ve vozovce by se v budoucnu mohlo rozšířit
04.12.2023 13:33
|
0
Reklama

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6
Reklama
Autosalon TV