Reklama
Řidičův chleba

V pondělí do Prahy nejezděte, chystá se kolaps. Míří tam traktory, město tomu nemůže zabránit

Na pondělí 19. února se chystá protest zemědělců, kteří hodlají Prahu zablokovat svými traktory
Zdroj: Fendt

Hlavní město Praha aktuálně vyzývá veřejnost, aby v pondělí 19. února do Prahy vůbec nejezdila. Na tento den si totiž někteří zemědělci naplánovali protest, v rámci kterého vyrazí do centra se svou technikou. Praha to oznámila na sociální síti X a také formou oficiální tiskové zprávy s tím, že této situaci nemůže nijak zabránit. 

Nelze tomu zabránit?

„Upozorňujeme, že v pondělí 19. února do hlavního města zamíří kolony traktorů a zemědělské techniky z několika míst republiky, což dopravně ochromí velkou část metropole,“ uvádí příspěvek z oficiálního pražského profilu na síti X. Kolony zemědělské techniky pojedou například z Panenského Týnce, z Lovosic, od Benešova a po D11. Setkat se mají u budovy ministerstva zemědělství, které sídlí téměř v centru Prahy u Hlávkova mostu.

Zemědělci mají do Prahy dorazit ráno a blokovat by měli hlavní dopravní tepny, zejména pak magistrálu. Protest má pokračovat i v dalších dnech. Magistrát uvádí, že nemůže protestu nijak zabránit nebo změnit trasu vozidel. „Konání veřejných shromáždění je ústavně zakotveno v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony,“ píše se v oficiální tiskové zprávě magistrátu. 

V minulosti ale magistrát dokázal změnit trasu třeba protestujícím za plošnou třicítku, když jim jejich protest přeplánoval ze silnic na chodník kvůli bezpečnosti účastníků. Městský soud v Praze ale toto rozhodnutí zrušil s tím, že blokování dopravy je legitimní protest, který musí město a jeho obyvatelé strpět, uvádí magistrát v tiskové zprávě. Faktem ale je, že strpět blokování dopravy budou muset nejen obyvatelé Prahy, ale také řidiči jedoucí po dálnicích, kam ale zemědělská technika nesmí. A právě na to se zaměří policie. 

Policie traktory na dálnice nepustí

K celé situaci už se také formou tiskové zprávy vyjádřila policie. Ta píše, že právo na shromažďování je sice dané v Listině základních práv a svobod, ale že toto právo „neposkytuje ochranu jednáním nezákonným, šikanózním či zneužívajícím jej k jiným účelům - mezi taková jednání lze řadit i některé formy blokování vozovek nebo obecněji určité formy bránění jiným ve svobodě pohybu či jiné činnosti.“ Jak už bylo řečeno, policie se zaměří zejména na přesun techniky s tím, že nehodlá akceptovat porušování zákona. 

Policie podle svého vyjádření mluví zejména o případech, kdy by zemědělci chtěli k přesunu použít dálnice. Policisté jsou proto připraveni nepovolit vjezd na dálnice účastníkům protestu, pokud pojedou ve vozidlech, která na dálnice ze zákona nesmí. Podle názoru policistů mohou protestující využít komunikace nižších tříd.

Na pondělní akci budou dohlížet stovky policistů v rámci speciálního bezpečnostního opatření. Traktory a jiná technika zemědělců by zřejmě měla v pondělí ráno jet do Prahy po dálnicích D7, D8, D1, D4 a D11. Protesty mají trvat do čtvrtka.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 19.02.2024 10:55:15
pro dementa - Asi máte v mobilu jen azbuku, když Vám to nepíše háčky a čárky nebo vzdělání na úrovni ostatních protestujících...Zjišťoval jsem a zjistil, že Babiš až zpětně informoval v ČR, že Greendeal podepsal.Ale jinak pořád bojoval v EU jen za dotace.
pro dementa - 18.02.2024 22:34:05
Fr_von_Dr - ty tupce dementnej! jednak fabulujes a jednak neznas fakta aneb zamerne plives dezinformace.. takoveto demonstrace se deli a organizovali prave tehdy PRED i nasledne PO pristoupeni ceska k greendealu! Joo, mozna te to tehdy nezajimalo blbe!!!

Praha mění pravidla parkování. Přinášíme přehled všech změn, které by měli řidiči znát

Magistrát se chystá zavést celou řadu novinek, z nichž některé vypadají docela smysluplně
06.12.2023 13:03
|
7
Reklama

V evropských metropolích fungují směrové tabule bez problému. Praha je chce bez náhrady zrušit

Tabule, na kterých je pouze jméno firmy, vzdálenost a směr budou v metropoli možná brzy minulostí
14.09.2023 17:07
|
4
Reklama

Lidé přišli kvůli sdíleným koloběžkám o parkovací místa. Teď Praha musí značení přemalovat

Na problém město upozornila sama redakce Autosalonu. Úřad chybu uznal a chce ji opravit
26.05.2023 07:21
|
7

Praha o víkendu hostí největší automobilovou slavnost. Nebude chybět Bugatti ani nový Mustang

K vidění bude i nový dakarský speciál, koncept Hyundai N Vision 74 nebo motorka Valentina Rossiho
25.05.2023 09:21
|
0

Benzinové OPC by bylo lepší, přesto bereme plug-in hybridní Astru GSe na milost. Podvozek má skvělý

Sportovní plug-in hybrid potěší výkonem, výbornými jízdními vlastnostmi i spotřebou
21.04.2024 18:39
|
0

Udávejte ostatní řidiče a vydělávejte, láká aplikace. Za špatné parkování slibuje dvě stovky

Stačí pořídit fotografii a přes aplikaci ji zaslat úřadům. Ty by pak měli dotyčnému vyplatit odměnu
17.04.2024 14:01
|
9
Reklama

Zimáky M+S letos přestávají být z pohledu EU zimními pneumatikami. Řidiči se mohou dostat do potíží

Jedna věc je ale obecná regulace, jiná přístup členských států. V ČR se proto nic nemění
15.04.2024 14:00
|
6

Ano, na současném trhu opravdu najdete sadu kol, která stojí jako slušná Škoda Octavia

Jeden zadní disk stojí přes 200 tisíc. Ty přední jsou levnější, jeden kus vyjde na 194 tisíc korun
15.04.2024 08:06
|
1
Reklama
Autosalon TV