Reklama
Řidičův chleba

Lidé přišli kvůli sdíleným koloběžkám o parkovací místa. Teď Praha musí značení přemalovat

Na problém město upozornila sama redakce Autosalonu. Úřad chybu uznal a chce ji opravit
Zdroj: Čtenář Petr M. pro Autosalon.tv

Praha 2 se před časem rozhodla vyrazit do boje se sdílenými elektrickými koloběžkami a koly, které zaplavily její chodníky. A to tak, že pro ně vyhradí parkování přímo v ulici. Během května se tak ve vinohradských ulicích objevilo nové značení. V některých případech ale zabralo dosavadní místa vyhrazená pro auta, čehož si místní lidé okamžitě všimli.

Za půl roku minus 10 míst

„To už je ale opravdu šikana místních obyvatel,“ začíná svůj e-mail čtenář, který chce vystupovat jen jako Petr M. Redakci zaslal fotografii nového značení. Bydlí v ulici Jana Masaryka, v bloku mezi Belgickou a Americkou. „Před půl rokem tu před školou postavili mohutný retardér, který nám odhadem ubral místa pro šest aut. Ano je opravdu velký, ale chápu to, bezpečnost dětí je důležitá. Pak si ale škola nechala vyhradit další dvě parkovací místa pro sebe. Sotva na nich zaschla barva, namalovali další speciální místa pro kola a koloběžky, kde by jinak stála dvě auta. Takže když to sečtu, jsme za půl roku minus 10 parkovacích míst v jediném bloku.“

Na zaslané fotografii je patrné, že vyhrazené místo pro elektrické koloběžky a kola odsunulo modrou zónu pro rezidentní parkování o několik metrů dozadu. Vyhrazení je na obou stranách ulice (na fotografii není ještě druhé značení namalované, nyní se nachází tam, kde stojí červené auto). „Proč proboha nepoužili šrafování, které je tam proto, aby chodci měli dostatečný rozhled. Koloběžky a kola jim na rozdíl od aut nebudou překážet,“ upozornil čtenář.

Obratem pak dodal další fotografii, tentokrát z nedaleké Záhřebské ulice. Tam k označení vyhrazeného stání pro kola a koloběžky došlo logicky. Nově mohou stát tam, kde předtím bylo šrafované značení. Rezidenti tedy nepřišli o parkování a volný prostor se využil. „Tam je to klasická win-win situace. Ptám se tedy, proč to nejde u nás,“ dodává na konci e-mailu Petr M.

Radnice: Byla to chyba, opravíme

Redakce Autosalonu proto oslovila radnici Prahy 2 s dotazem, proč značení v ulici Jana Masaryka muselo zabrat prostor pro rezidenty, zatímco značení z ulice Záhřebská ukazuje, že je to možné řešit i jinak.

„V naprosté většině případů se jednalo o využití již vyšrafovaného prostoru. Ke zkrácení modré zóny došlo jen ve výjimečných případech a tam, kde to bylo nezbytné. Žádné bezdůvodné snižování kapacity parkovacích míst nepodporujeme,“ odpověděla nejprve na dotaz mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová s tím, že stanoviště pro odkládání elektrokoloběžek u přechodů pro chodce nebyla vybírána radnicí nahodile, nýbrž ve spolupráci s policií.

Autosalon se ale ještě znovu zeptal, jaký byl tedy důvod ke zkrácení modré zóny právě v dané ulici. Radnice proto situaci ověřila. „Pracovníci Odboru dopravy a územního rozvoje ÚMČ Praha 2 situaci v ulici Jana Masaryka prověřili a zjistili, že došlo ze strany TSK hl. m. Prahy při vyznačování parkovacího stání k pochybení, které je v rozporu se zadanou dokumentací. Na základě zjištěných skutečností bude zjednána náprava,“ odpověděla následně mluvčí.

Sama navíc dodala, že ze strany obyvatel je nové využití prostoru v těsné blízkosti přechodů všeobecně kvitováno a vnímáno jako zvýšení bezpečnosti. S tím souhlasí i čtenář Petr M. „Jsem rád, že ty příšerné koloběžky zmizely z chodníků. A že nebudou dělat ani problém s parkováním. Víte, nechalo by mě to klidným, ale vím, že se ještě u nás v ulici budou ubírat další parkovací místa kvůli nově plánovanému vjezdu do jednoho z domů. Tady je to prostě věčný boj. Děkuji redakci za pomoc a Praze 2, že se zachovala čestně," napsal.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 29.05.2023 10:16:20
PaN: Už dávno jsem utekl z Prahy...ještě v době, kdy tam byli nějací pražáci, kteří na víkendy nemuseli po D1 200 a více km domů; kdy se sousedi zdravili a znali v celé čtvrti a neměli mezi sebou 2m zeď; kdy jsem nechal v noci odemčené auto před domem...
PaN - 28.05.2023 13:44:10
Fr_von_Dr : Ten koho si volíte.

Praha o víkendu hostí největší automobilovou slavnost. Nebude chybět Bugatti ani nový Mustang

K vidění bude i nový dakarský speciál, koncept Hyundai N Vision 74 nebo motorka Valentina Rossiho
25.05.2023 09:21
|
0
Reklama

Německá města začala omezovat bezplatné parkování elektromobilů. Plánuje to i Praha

Elektroaut je už moc. Aspoň si to myslí politici, kteří volají po zrušení jejich volného parkování
28.04.2023 07:29
|
3
Reklama

Praha spustí novou detekci jízdy na červenou. Kamery ale bezpečnost nezvyšují, dokládá studie

Po pauze se vrací sada kamer na nejvytíženější pražskou křižovatku. Zařízení je ve městě víc
17.04.2023 11:28
|
7

Už i Praha elektrifikuje svůj vozový park. Do provozu zamíří až 140 hybridních autobusů

Na silnicích se objeví v průběhu příštího roku. Pražský dopravní podnik za ně zaplatí 1,55 miliardy
16.04.2023 14:04
|
3

Voyah Dream je nečekaně rychlý a pohodlný obr pro sedm. S cenovkou to ale trochu přehnal

Čínský styl zdvihá nejedno obočí. Skvělý vzduchový podvozek ale budou závidět i evropské vozy
25.06.2024 14:03
|
0

SEAT láká na levný operativní leasing u skladových vozů. Leon se vejde pod pět tisíc měsíčně

Zajímavé ceny má kompletní modelové portfolio, součástí je i servis. Přinášíme detaily nabídky
24.06.2024 17:08
|
0
Reklama

Kvíz: Hvězda východního bloku i vysmívaný vůz pro chudé. Vyznáte se v historii Dacie?

Slavná Dacia 1300 přežila i přelom tisíciletí. Dnes rumunská značka vyrábí dostupné vozy
23.06.2024 08:39
|
0

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
21.06.2024 16:15
|
3
Reklama
Autosalon TV