Reklama
Řidičův chleba

Teplá limonáda nebo zkažené jídlo je minulostí. Stačí si do auta pořídit chytrého pomocníka

Vybrat autochladničku není jen tak. Bude stačit termoelektrická či kompresorová? Znáte rozdíly?
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Kdo jede k vodě nebo prostě na dovolenou autem, asi ocení, že si s sebou může vzít nějaké dobroty. Ty je ale potřeba někam dát, aby se neroztekly a prodloužila se jejich životnost, případně aby pití bylo příjemně chladivé a osvěžující. Pro takové případy existují naštěstí řešení.

Zajít do obchodu a vzít první co uvidíte rozhodně nestačí. Podívali jsme se proto, jaká je nabídka autochladniček a chladících boxů na českém trhu. Někdy totiž postačí na kratší cesty pouhá termotaška, na ty delší už je ale potřeba zainvestovat do kvalitních zařízení za tisíce.

Levné a lehké řešení na krátké cesty

Vhodnou volbou na piknik bude termotaška, která představuje rychlé řešení. Samozřejmě je potřeba ještě předtím nechat nějaký čas v mrazáku chladící elementy, což je otázka několika hodin. Za vychlazenou limonádu to ale opravdu stojí. Termotašky navíc nezaberou mnoho místa v autě a především nepotřebují žádné napájení. Ušetříte tak za náklady na provoz. A jak je možné, že se chlad uvnitř udrží? Funguje to celkem jednoduše díky izolačním vrstvám.

Výhodou rozhodně je, že termotašku nevyužijete pouze v létě, kdy potřebujete, aby byl obsah chladný. Hodí se například i v jiné měsíce, kdy chcete mít například oběd do práce ještě poživatelně teplý. Stačí panely buď ohřát – pokud to dovolují – a nebo je prostě vyndat. Případně si můžete koupit přímo panely, které snesou jak chlad, tak i teplo.

Tato možnost chlazení je rovněž jednou z nejekonomičtějších, protože tašky koupíte již za pár stovek. Jsou skladné a díky praktickému popruhu je kamkoli přenesete, třeba na piknik v přírodě. Jedinou nevýhodou je, že chlazení nevydrží po celý den. A i přes chladící panely se teplota bude uvnitř pomalu zvyšovat.

Našli jsme: Chladící tačka Calter Beach (23 litrů), cena: 209 Kč

Kompromis na kratší cesty

Další možností, jak si užít ochlazené nápoje, je pořízení autolednice bez kompresoru. Ty jsou na českém trhu nejpopulárnější zejména díky ceně. Náklady na provoz také nejsou nikterak vysoké a odvděčí se solidním chladícím výkonem. Napájení chodu autoledničky jde snadno pomocí 12V zásuvky autozapalovače, tudíž použít se dá v kterémkoli voze.

Teplota uvnitř autoledničky se reguluje pomocí termoelektrických článků, které se na jedné straně ochlazují a na druhé zahřívají. S tím souvisí i přítomnost větráčku, který se ve většině případů dá nastavit na několik možností výkonu. Dokáže pak udržet uvnitř teplotu nižší až o 20 stupňů, než je venku. Výkon se odvíjí model od modelu.

Pořizovací cena je v řádu tisícovek, jedná se už tedy o věc, kterou byste měli využívat častěji než jednou za rok. Výhodou oproti termotašce je, že uvnitř dokáže držet konstantní teplotu, tedy pokud je zapnutá a větrák funguje. Nevýhodou je kondenzace vody, která vám po delší době může potraviny poškodit. Vadit může i vyšší hmotnost, větší rozměry a především to, že musí být připojena do zásuvky, aby autochladnička fungovala.

Našli jsme: Blackmont TE Car Cooler (24 litrú), cena: 2390 Kč

Chladnička jako doma

Nejlepší volbou je samozřejmě autochladnička s kompresorem. Jedná se už o poměrně drahou věc, a tak ji doporučujeme všem, kteří často vyráží na vícedenní cesty. Ideální je třeba pro majitele obytných vozů. Na trhu naleznete různé modely, které se liší výkonem i cenou. Na druhou stranu se vám taková lednička odvděčí nízkou spotřebou energie a tichým provozem. Autochladničku s kompresorem většinou pořídíte kolem 10 tisíc korun, koupit se dají ale i mnohem dražší.

Pořizovací částka je tedy poměrně velká, ale budete mít nejlepší možné chlazení vůbec, které se vyrovná domácím chladničce ve vaší kuchyni. Většině modelů stačí připojení do autozapalovače, jiné budete muset nebo i moci zapojit do běžné 230V zásuvky - ideální chlazení tedy například na dovolenou v kempu.

Výhodou některých autochladniček je možnost i zamrazení věcí, neboť zvládnou nastavit uvnitř teploty i do minus 24 stupňů Celsia, přesto "nesežerou peněženku", jsou ve většině případů velmi úsporné a tiché. Prostředí uvnitř se dokáže vychladit během pár desítek minut. Na opačné straně pak stojí hmotnost – ne zrovna dobře se s nimi manipuluje, neboť některé mají přes 20 kg! Počítat je smozřejmě nutné i s většími rozměry.

Našli jsme: Compass 30l 230/24/12V -20C Grey, cena: 9309 Kč

Reklama

Diskuze

PICHAV - 30.07.2022 23:16:26
TEZKO SOUDIT !!!! NEKTERI LEDNICKU ZNAJI !!!! ALE MUSLIM !!!! JE HODNE MUZU ZVLASTNIHO GUSTA !!!! KTERY SPOLEHAJI NA SVE CHLADNE ZENY !!!! CO DRZI V RUKOU ZHUSTA RIZKY MOZNA I USTA JAK NA RETIZKY !!!! A IKDYZ JSOU CHLADNE TAK NIC Z TOHO NEUCHLADI !!!!
Pandrhola - 30.07.2022 18:01:58
Thermo taška se taky dobře používá na kradení věci z obchodu, neboť přes to neprojdou čárové kódy a ochrana to nepozná když tam něco máš.

Kdo šetří v zimě vypnutou klimatizací, koleduje si o malér. Topení na správnou funkci nestačí

Klima u některých dieselů pomáhá ke hbitějšímu náběhu. A alergikům zvlhčuje v autě vzduch
07.12.2021 07:20
|
46
Reklama

V létě „odchází“ klimatizace v autě nejčastěji. Mějte ji před cestou na dovolenou pod kontrolou

Víte, jak o ni podomácku pečovat? A jak poznat, že klimatizace má problém?
26.07.2021 13:36
|
0

Přichází nejlepší čas na údržbu klimatizace. Víte, proč by se měla používat i v zimě?

Zanedbání údržby může způsobit nejen její nefunkčnost, ale i zdravotní problémy
18.04.2021 19:49
|
3

Dražší dálniční známka a bez možnosti opravy. Neoficiální prodejci vydělávají na neznalosti lidí

Řidiči si nepamatují adresu státního e-shopu s elektronickými kupony. Ve vyhledávači najdou i jiné
17.08.2022 07:53
|
3

Škoda má nový software i pro starší verze Enyaqu. Vylepší jim dojezd a zrychlí nabíjení

Nová verze softwaru ME3 umožní většinu budoucích aktualizací na dálku. Vše se tak zjednoduší
16.08.2022 15:34
|
0
Reklama

Porsche postavilo reálnou Sally z filmu Auta. Jako 911 Sally Special má pomoci Ukrajině

Speciálně upravená 911 vznikla v jediném exempláři a míří do dražby
15.08.2022 17:36
|
1

Tesla má problém s autonomním řízením. Selhává totiž v nejdůležitějším okamžiku

Bezpečnostní test ukázal, že autonomní řízení Tesly nedokáže zastavit ani před dětskou figurínou
12.08.2022 11:06
|
2
Reklama
Autosalon TV