Reklama
Řidičův chleba

Takto vypadá nepozornost, která zabíjí. Řidič přehlédl stojící auto s defektem pneumatiky i policii

Policisté pomáhali s prázdnou pneumatikou. Nepozorný řidič do odstavených aut naboural
Zdroj: Tiskový servis Barum

Jedna z nedávných kampaní Besipu a policie měla název Nepozornost zabíjí. Jak moc přesné označení to bylo, ukazuje řada dopravních nehod, které se staly právě z důvodu nepozornosti. Své by o tom mohli vyprávět například silničáři. Ti, byť na silnicích pracují řádně označeni, musí řešit dopravní nehody nepozorných řidičů, kteří veškeré světelné šipky a další dopravní značení právě z nepozornosti ignorují. Své o tom ví třeba i hasiči, jejichž velká auta s majáky před časem řidič přehlédl a málem zabíjel. A se stejnou řidičskou nepozorností se na dálnici před časem setkala policejní hlídka z amerického Ada County ve státě Idaho.

Bylo to o fous

Celou extrémně nebezpečnou situaci zachytila palubní kamera policejního vozu. Na záznamu je vidět, že policista pomáhal řidiči, který stál u kraje s prázdnou pneumatikou. Podle informací od tamní policie mělo jejich auto puštěné majáky, bylo tedy dostatečně viditelné.

Vyšetřování ukázalo, že jedno z kolem jedoucích aut před policejním autem zpomalilo. Ovšem další řidič za ním už ne. Nejprve naboural do pomaleji jedoucího auta, které následně natlačil na odstavený policejní vůz a auto s prázdnou pneumatikou. Ve finále z toho byla nepěkná nehoda čtyř aut, přičemž policista a řidič, který zastavil jako první, museli před řítícími se auty na poslední chvíli uskakovat. Je skoro zázrak, že se nikomu nic vážného nestalo.

Prázdná pneumatika na dálnici je problém

I přesto, že jsou automobily plné moderních technologií, stejně je na silnici drží jen čtyři kousky gumy. A tak je potřeba počítat s tím, že každá pneumatika má svou životnost, kterou výrazně zkracuje i nesprávná péče. Vždy ale musíme počítat s tím, že pneumatiku může poškodit rozbité sklo na silnici nebo povalující se hřebík či díra v asfaltu.

Pneumatikářská společnost Barum pak radí: „Nejčastější příčinou nehod a poškozených pneumatik je nesprávný tlak v pneumatikách. Pneumatiky jsou často podhuštěné, protože nejsou pravidelně kontrolovány. Trvalé udržování správného tlaku v pneumatikách je však nejlepším způsobem, jak z pneumatiky vytěžit maximum, bezpečně jezdit a šetřit peníze. Jízda s mírně podhuštěnými pneumatikami vede ke snížené odezvě řízení, menší směrové stabilitě, snížené nákladové efektivitě a trvanlivosti. Pokud tlak poklesne ještě více, může se pneumatika přehřívat. V důsledku toho se poškodí struktura pneumatiky a může dojít k jejímu úplnému selhání.“

Reklama

Co dělat, když už se stane?

V případě, že budete někdy nuceni na dálnici řešit prázdnou pneumatiku, pamatujte, že nejdůležitější je bezpečnost. Pokud je to možné, vždy zastavte v odstavném pruhu, ideálně sjeďte na čerpací stanici nebo parkoviště. Nikdy nezůstávejte v autě a ani v něm nenechejte sedět posádku. Pokud stojíte v odstavném pruhu, posádka musí z auta ideálně za svodidla. V reflexní vestě pak umístěte výstražný trojúhelník, pohybujte se ale mimo jízdní pruhy.

Pokud chcete pneumatiku vyměnit, neváhejte si na pomoc zavolat policisty. Ti za váš vůz mohou postavit auto s majáky nebo poslat auto údržby se světelnou šipkou, čímž zvýší vaši bezpečnost. Pokud si na výměnu netroufáte, zavolejte si asistenci. Nemusíte ani mít havarijní pojištění, nějaká forma odtahu je snad v každém povinném ručení. Asistenci nabízí i samo Ředitelství silnic a dálnic! Je zajišťována pracovníky ŘSD a funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Řidiči se na asistenční službu mohou obrátit z v případě jakýchkoliv potíží, příjezd vozidla i zásah na místě, kterým bude zajištěna plynulost a bezpečnost provozu, je zcela zdarma. Dojezdový čas pak bývá asi 20 minut. Kontakt na tuto službu je 800 280 281.


Diskuze

PICHAV - 30.09.2023 08:49:29
BRUM,BRUM,HMMMMMBRUM SPORTŘIDIČI VPŘED AŤ JSI MLADÝ NEBO DĚD (JAKO JÁ)
Jiří - 11.05.2022 22:35:42
Takže na pojišťovnu už se pak vůbec nechodí? Vše se to dá udělat online?

Čeští řidiči bourají na sněhu méně. Každý sedmnáctý však na letních pneumatikách

Vlivem námrazy nebo sněhu v loňském roce bouralo skoro 2000 řidičů, 10 lidí zemřelo
06.12.2021 07:35
|
5
Reklama

Řidiči k malým nehodám zbytečně volají policii. Zdržují tak nejen ji, ale i všechny kolem

Problém je, že některé leasingovky vyžadují policii i u malých nehod. Nárok na to ale nemají
02.12.2021 20:33
|
13

Pozor na nehody v rodinách. Povinné ručení je nekryje a pojišťovny nic nezaplatí

Podobně to funguje ve velkých firmách. Jediným řešením je havarijní pojištění
29.03.2021 19:41
|
11

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10
Reklama

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama
Autosalon TV