Reklama
Řidičův chleba

Do některých zúžení se nevejde ani Octavia. Řidiči to ale netuší, hrozí pokuta i vina při nehodě

Na opravovaných silnicích jsou časté úseky, kde má levý pruh jen dva metry. Moc aut do něj nemůže
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

S létem a prázdninami přibyly na řadě silnic rozkopané úseky, kde je nutné svést dopravu do užšího prostoru. Silničáři se často snaží mít za každou cenu v provozu dva pruhy každým směrem, aby zabránili tvoření masivních kolon. To ale někdy dopadne až tak, že vyrobí jízdní pruh, do kterého nesmí řada moderních aut. Jeden takový je nyní například v pražské Chuchli.

S nebo bez?

Strakonická silnice je jednou z nejdůležitějších tepen, kterou ve všední den proudí tisíce aut do hlavního města. V oblasti Chuchle se ale nyní řidiči budou muset až do konce letošního roku potýkat s velmi přísným zúžením. Kvůli opravě pravého kraje vozovky ve směru na Prahu se tu dva pruhy sbíhají do velmi úzkého prostoru. Tak úzkého, že do něj může jen málokdo.

Levý pruh koriguje značka B 15, tedy zákaz vjezdu vozidel, jejichž šířka přesahuje vyznačenou mez a to včetně nákladu a zpětných zrcátek. V tomto případě jde o pouhé dva metry. Že jde o opravdu úzký pruh je patrné i pouhým pohledem. Řidič v něm tak má málo místa mezi svodidlem a jiným vozem, který předjíždí.

Problém je v tom že podle průzkumu českého autoklubu ÚAMK až 90 procent řidičů právě neví, jestli údaj na dopravní značce znamená šířku vozu bez nebo se zpětnými zrcátky. Rakouská autoklub ÖAMTC zase před lety zjistil, že 86 procent řidičů neví, jakou má jejich vůz šířku. Problémem je i fakt, že šířka včetně zrcátek není jednoduše zjistitelná ve velkém technickém průkazu, kde je údaj bez zrcátek.

Dva metry pro vyvolené

Do dvou metrů se nevejde většina moderních aut běžných rozměrů. Například Škoda Octavia je 1829 mm, ale včetně zpětných zrcátek už její šířka činí 2003 mm. Do levého pruhu v pražské Chuchli by tedy vjíždět neměla. Totéž platí třeba pro Škodu Superb, Karoq nebo Kodiaq. Přesto autor tohoto článku potkal během cest přes dotčené zúžení v levém pruhu řadu aut, která v něm neměla co dělat. Naposledy třeba Audi Q8, které má včetně zrcátek 2190 mm.

Řidičům širokých aut v úzkých pruzích samozřejmě hrozí pokuta. „Jedná se o přestupek dle paragrafu 125c odstavce 1 písmene k) zákona číslo 361/2000 Sb. Pokuta na místě může být až dva tisíce korun, ve správním řízení hrozí 1500 až 2500 korun,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

S přestupkem se pojí i další problém. Pokud se stane řidič účastníkem dopravní nehody, bude i jejím viníkem, protože v levém pruhu neměl co dělat. Podle policie se ve zúženích stávají ročně stovky nehod, které mají navíc zásadní vliv na plynulost dopravy v okolí. Řidiči by proto měli dobře vědět, kam se svým autem mohou a kam už nemohou vjet.

Kde hledat?

Jenže kde mají řidiči najít šířku svého vozu včetně zrcátek, když chybí v malém i velkém technickém průkazu? Navíc řada automobilek také udává jen šířku karoserie, stejně tak se objevuje třeba i v testech automobilů. Jde tedy o málo rozšířený údaj. Úplně nezjistitelný ale není.

Jednou z dobrých cest je internet, kde by mělo stačit prohledat několik internetových stránek. Zjistit tam tento údaj by nemělo být těžké. Další možností je přičíst ke standardní šířce svého vozu 20 centimetrů, což je sice nepřesné, ale lze použít jako nápověda. Před pár lety také ÚAMK spočítal šířku se zrcátky většiny nových aut a zveřejnil ji (zde). Každopádně, pokud si řidič není vůbec jistý, měl by se vždy držet vpravo.
Reklama

Diskuze

Sam - 13.08.2021 08:55:55
Takže sklopím zrcátka a mohu klidně jet , protože se tam stejně nedá předjíždět
Jiří - 11.08.2021 20:51:02
Tady je profíků. Řidiči osobáků jsou z 90% blbci. Ve zúžení jezdí 70 místo 80, dojede je kamion a brzdí celou kolonu. Nedočkaví se snaží kamión předjet aby se na zbytek cesty držely jen před ním. Prostě neuhybam a poserte se.

Řidiči Audi, BMW a spol. se na silnici skutečně chovají arogantněji, ukázal průzkum

Na každém šprochu pravdy trochu, říká známé úsloví. O této legendě to skutečně platí
04.08.2021 16:28
|
10
Reklama

Vědět, jak správně vytvořit záchranářskou uličku, není důležité jen pro bezpečnost

Za neumožnění plynulého průjezdu složek IZS kolonou hrozí mastná pokuta
04.08.2021 13:40
|
2

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
04.08.2021 11:27
|
11

V Česku se prodalo už 200 vozů Rolls-Royce. Ty nové si majitelé vždy navrhnou sami

Pražské dealerství chystá investici do nového showroomu. Do Pařížské ulice se už ale nevrátí
26.01.2023 11:56
|
0

Vyzyvatel oblíbených SUV je v Česku. Renault Austral sází na hybridní techniku a pohodlí

Vůz je v nabídce s manuální převodovkou i CVT. Nový full-hybrid přijde až letos na podzim
25.01.2023 17:31
|
1
Reklama

Jozef Kabaň končí jako šéfdesignér Volkswagenu. Vedení se nelíbila jeho práce na elektromobilech

Kabaň podle zákulisních informací neměl dobré výsledky s projektem malého modelu ID. 2
21.01.2023 10:14
|
4

Od luxusního SUV po stylový elektromobil. Anketa o české auto roku zná šest finalistů

Vítěz z této šestice vzejde na začátku února. Čisté elektromobily jsou ve finále jen dva
19.01.2023 11:52
|
1
Reklama
Autosalon TV