Reklama
Řidičův chleba

Skoro polovinu nehod způsobí agresoři. Většina ostatních řidičů se ale nechá vyprovokovat

Důležitá je prevence, nestačí jen pokutovat. Ministerstvo proto chystá změny
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

V Česku za posledních deset let zemřelo na silnici téměř sedm tisíc lidí. Na tiskové konferenci, které se Autosalon účastnil, hovořili odborníci o prevenci a řešení agresivity na českých silnicích. Ta podle nich stojí až za 40 procenty všech smrtelných nehod.

Česká legislativa je na ně občas krátká

Podle dat České kanceláře pojistitelů se 54 procent řidičů necítí na silnicích bezpečně. V 72 procentech je to právě chování ostatních řidičů, přesto třetina z respondentů průzkumu přiznala, že i oni sami se agresivity na silnicích občas dopouští. Jako agresivní chování považují nejvíce vybržďování (91 %), „lepení se někomu na zadek “ (78 %) a předjíždění zprava (66 %).

„Osobně za nejzdařilejší definici agresivity považuji tu nizozemskou, totiž že agresivita nebo agresivní chování v silničním provozu je úmyslné jednání, jehož cílem je fyzické nebo emoční poškození jiného účastníka silničního provozu,“ řekl Roman Budský, předseda Expertní rady Platformy VIZE 0. 

Česká legislativa pojem agresivní jízda nezná, policisté tak mohou zasahovat pouze v konkrétních případech porušení silničního zákona. Přitom by leckdy agresivního řidiče mohli odhalit včas a předejít některým následkům. V řadě případů se dozví o agresivním chování řidiče až zpětně. „Pokud se řidič setká s agresivní jízdou druhého řidiče, doporučujeme zachovat se spíš pasivně, zůstat ohleduplným k ostatním účastníkům silničního provozu a rozhodně agresivní jednání neoplácet. To by mohlo vést k eskalaci konfliktu a k případné dopravní nehodě. Důležité je oznámit takové jednání policii,“ dodává Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence policejního prezidia. 

Legislativnímu řešení agrese na silnicích by možná pomohlo se inspirovat v jiných evropských státech jako je například Francie nebo Maďarsko. Sériovým pachatelům, kteří se chovají opakovaně agresivně za volantem, udělují ty nejpřísnější tresty. Mezi ně patří dlouhodobá ztráta řidičáku a vymáhání vysokých sankcí. V Dánsku to zas řeší zabavením auta i vězením. V Česku je to zatím tak, že výše sankcí agresory nijak výrazně nemotivuje, aby svého chování zanechali. 

Odstrašující sankce by však neměly být jediným možným řešením, měly by být spíš podpořeny vzděláváním a preventivními silničními kampaněmi.
Zdroj: Autosalon

Nová kampaň i vyšší tresty

To, jak se na silnicích budeme chovat, je zakotveno v nás samotných. A rozhodně není správné si své chování obhajovat slovy: „Dělá to každý.“ Tím jen podpoříme tezi, že nemá smysl něco měnit a prakticky tím dekriminalizujeme agresivní projevy chování. Pokud se chceme na silnicích cítit bezpečně, musíme s tím nejprve začít něco dělat. Pozitivní podle VIZE 0 je, že téměř 87 procent řidičů se nechá motivovat ostatními k lepšímu chování na silnicích, naděje ke změně tak existuje. 

„Ministerstvo dopravy s problémem pracuje. Od příštího roku se například zvednou horní hranice pokut, zdvojnásobí se pokuty v případě dopravní nehody s ublížením na zdraví, bude zaveden dopravně-psychologický pohovor, aby se problémoví řidiči zachytili už v začátcích a v neposlední řadě se od dubna zavedou terapeutické programy pro ty nejproblémovější řidiče,“ uvedl Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů z ministerstva dopravy.

Celonárodním zájmem je snížení počtu závažných dopravních nehod. Pomoci v tom může také Platforma VIZE 0, která spustila v září dopravní kampaň. Mezi cíle patří především změna postojů veřejnosti, aby méně tolerovala agresivní chování a edukovat o tom, jak se správně zachovat při setkání s agresorem, protože 7 z 10 řidičů se tímto řidičem nechá vyprovokovat. Je proto vhodné vědět, jak se v určitých situacích zachovat a nepodporovat agresivitu na silnicích, která často může skončit tragédií.    

„Dopravní nehody mají enormní dopad nejen na ekonomiku, ale také na blízké usmrcených či vážně zraněných, na což se zapomíná. Organizace spojených národů se věnuje celé řadě preventivních programů a aktivit, jejich cílem je během této dekády celosvětově snížit počty usmrcených při nehodách o polovinu. Proto jsme velice rádi, že jste letos v České republice spustili kampaň, která ukazuje, jak se na silnicích mají lidé chovat,“ uvedla Zsófia Pusztai, ředitelka Kanceláře Světové zdravotnické organizace v Česku.
Reklama

Diskuze

Petulin - 28.11.2023 11:32:55
Všechny skryté dohledové vozy policie zrušit- namalovat typické policejni zbarvení a šup zpět na silnice. Policie musí na silnicích a dálnicích být vidět !!
Asf - 26.11.2023 06:58:54
Že všeho nejvíc na cestách chybí ohleduplnost a mnohdy i rozum a na to je každý zákon krátký. I když tu stát má také svůj podíl viny. Místo aby se stíhaly a řešily opravdu závažné přestupky, tak se řeší jen rychlost, neb to sype.

Sexy elektromobily, klasika jako výhody, jak se pozná dobrý řidič. Premiérový Autosalon už ve středu

Nový díl nabídne testy Mazdy CX-5, Mercedesu-AMG EQS 53, Seatu Tarraco a bazarové Škody Karoq
20.11.2023 17:12
|
1
Reklama

Když hledáte řidičskou ojetinu, mohou vám nabídnout Mini Clubman s naftou. A není to špatně

Martin Müller si vypůjčil velmi zajímavou ojetinu za 300 tisíc korun. Jak se mu líbila?
14.11.2023 09:50
|
0
Reklama

Stylový hybrid do zásuvky DS 4 má chytré kliky. Když přijde řidič, přivítají ho

Auto ujede několik desítek kilometrů čistě na elektřinu. Vydali jsme se s ním na zajímavý výlet
25.10.2023 10:07
|
0

I u nás předpisy znají bezdůvodně pomalou jízdu. K agresivitě vyprovokuje víc než třetinu řidičů

V krajním případě může být extrémně pomalá jízda i smrtelně nebezpečná pro ostatní řidiče
24.10.2023 13:53
|
13

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
0

Opel ukázal nástupce Crosslandu. Frontera nabídne velký kufr, do Česka přijede v září

S původním offroadem nemá už nic společného, zato může zaujmout jako rodinný vůz
09.04.2024 15:58
|
0
Reklama

Nejlevnější Tesla se zřejmě nezačne ani vyrábět. Musk zatím tyto informace popírá

Důvodem ukončení Modelu 2 by mohla být Čína, zároveň ale také fakt, že Tesla prostě zaspala dobu
08.04.2024 16:00
|
0

Češi jsou experti v nadávání za volantem. Nejčastější vulgarita začíná na písmeno D

Každý motorista si někdy při řízení slovně uleví. Lepší, než aby se proměnil v nebezpečného agresora
08.04.2024 07:54
|
4
Reklama
Autosalon TV