Reklama
Řidičův chleba

I u nás předpisy znají bezdůvodně pomalou jízdu. K agresivitě vyprovokuje víc než třetinu řidičů

V krajním případě může být extrémně pomalá jízda i smrtelně nebezpečná pro ostatní řidiče
Zdroj: Tiskový servis města Vansdorf

Každý řidič zná pravidlo, které říká, že „musí přizpůsobit rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat“. Soudě podle aut, která se často doslova šinou po silnici nebo dálnici zbytečně pomalou rychlostí, ale už méně majitelů řidičských průkazů ví, že stejný paragraf zakazuje i omezování plynulosti provozu bezdůvodně pomalou jízdou. Co to vlastně je?

Nejde o jízdu na hraně

Pochopitelně nejde o předpis, který by nabádal řidiče, aby jezdili za všech okolností na hraně povoleného maximálního rychlostního limitu dané komunikace. „Za bezdůvodně pomalou jízdu je naopak třeba považovat takovou jízdu, která není odůvodněna aktuální provozní situací, vlastnostmi řidiče, jeho vozidla či přepravovaného nákladu. Například se rozhlížíme po krajině, telefonujeme, díváme se do mapy. Patří sem i čumilové, co výrazně zpomalí, aby mohli pozorovat dění na místě dopravní nehody nebo probíhajících stavebních prací. To už může být vůči ostatním motoristům nejen bezohledné, ale také nebezpečné. Zvolené tempo jízdy by nemělo omezovat a ohrožovat ostatní,“ vysvětluje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Řidič překračující rychlosti může nebezpečnou jízdou způsobit (a často způsobí) nehodu přímo tím, že nezvládne řízení, čímž je nebezpečný pro sebe i ostatní. Šofér, který naopak jede nepřiměřeně pomalu, je nebezpečný hlavně ostatním. V delších úsecích, kde se nedá předjíždět, se za ním zbytečně hromadí další pomalu jedoucí vozidla. A jejich řidiči bývají mírně řečeno frustrováni, častěji ale doslova vytočení. A v takovém stavu není daleko k nebezpečnému manévru v podobě riskantního předjíždění. Zvlášť, když někam spěcháte.

Víc než třetina řidičů reaguje agresivně

Studií, které by se zabývaly bezdůvodně pomalou jízdou, u nás moc provedeno nebylo. Světlou výjimkou je průzkum provedený agenturou STEM/MARK mezi českými řidiči, který odhalil, že zbytečně pomalá jízda jiných řidičů vyprovokuje k agresivitě 36 procent respondentů. U mužů šlo o 42 procent, u žen o 29 procent dotázaných. „Tomuto fenoménu je třeba začít věnovat náležitou pozornost. V řadě států tomu tak už je. Bezdůvodně pomalá jízda je nesporně aktuálním tématem i u nás,“ připomíná Roman Budský.

Jiný průzkum provedený ve Velké Británii prokázal, že vlečení se za pomalým vozidlem je sedmou nejčastější příčinou nadávání řidičů, kteří musí podstatně zpomalit tempo své jízdy. České statistiky neuvádějí počty nehod vzniklých kvůli nepřiměřeně pomalé jízdě. Ale právě ve Velké Británii tenhle nešvar sledují. „Například v roce 2019 kvůli ní dva lidé na britských silnicích zemřeli, dalších 26 osob bylo zraněno těžce a 132 lehce. Taková jízda je proto považována za bezohlednou, za což viníkovi hrozí pokuta 100 liber a tři trestné body. Pokud se takový případ dostane ke správnímu projednání, pokuta může být až 5000 liber, počet trestných bodů se zvýší na devět a bude vysloven zákaz řízení,“ doplňuje Budský.

Proti šnekům bojují i jinde

V Austrálii zákon přímo stanoví, že nepřiměřeně pomalu jedoucí řidič nesmí bránit ostatním vozidlům v jízdě. V USA ve státě New York zákon říká, že řidič nesmí jet natolik pomalu, aby narušoval normální a rozumný pohyb ostatních vozidel (samozřejmě s výjimkou situací, kdy je snížená rychlost nutná pro bezpečnou jízdu či je v souladu s příslušnými zákonnými ustanoveními). První narušení tohoto ustanovení vyjde na 150 dolarů a tři trestné body, bude-li uvedený delikt spáchán podruhé během dalších 18 měsíců, pokuta se zvýší na 300, při třetím spáchání na 450 dolarů. Navíc taková jízda s sebou může nést i navýšení sazby pojistného.

A svůj způsob řešení pomalé jízdy na dálnici se třemi a více pruhy našli i ve Spojených arabských emirátech. Kdo chce jet ve dvou levých rychlých pruzích, musí dodržet minimální rychlost 120 km/h, jinak mu hrozí pokuta. Proč by něco takového nemohlo platit v levém pruhu českých dálnic? Určitě by ubylo zbytečné agresivity za volantem.

Reklama

Diskuze

kecalek - 25.11.2023 14:38:30
Na vlastné video sa nespoliehaj - policajti toto často odmietnu ako dôkaz, lebo to nie je z ICH kamier.
Volič ODS - 21.11.2023 07:41:31
Můžu posílat na policii záznamy z kamer, aby tyhle pomalý vemena pořádně osolili, nebo jim vzali papíry? Budou se tím zabývat?

Nehoda v zahraničí se může stát pastí pro neznalé řidiče. Zbytečně pak platí nemalé peníze

Auto v dobrém technickém stavu je základem, stejně jako kvalitní autopojištění
03.07.2023 15:24
|
0
Reklama

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
5

Nedávání blinkru, oslňování a příliš pomalá jízda. Průzkum odhalil věci, které řidiče nejvíc štvou

Z různých typů řidičů nejvíc vadí senioři za volantem, dále nejmladší šoféři a truckeři
08.05.2020 21:03
|
9

Velké srovnání čtyř SUV, osmiválcové Porsche i SsangYong. Už se chystá nový Autosalon

Už ve středu na COOLu srovnáme čtyři malá SUV, otestujeme SsangYong Korando i Porsche Cayenne
27.11.2023 18:15
|
0

Mezi finalisty evropského Auta roku 2024 je poprvé čínský vůz. Rusové se volby nezúčastnili

V sedmičce finalistů má Evropa jen o jedno auto víc než Asie
27.11.2023 12:00
|
0
Reklama

Motoristé mají jasno: palubní počítače o spotřebě lžou. Změřit ji co nejpřesněji je ale těžké

Metoda s dotankováním nádrže do plna je zavádějící. Cvaknutí palivové pistole je loterie
22.11.2023 07:53
|
11

Sexy elektromobily, klasika jako výhody, jak se pozná dobrý řidič. Premiérový Autosalon už ve středu

Nový díl nabídne testy Mazdy CX-5, Mercedesu-AMG EQS 53, Seatu Tarraco a bazarové Škody Karoq
20.11.2023 17:12
|
1
Reklama
Autosalon TV