Reklama
Řidičův chleba

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
Zdroj: Tiskový servis Škoda

Chodci na přechodu by měli být v budoucnu ve větším bezpečí. S přecházením jim má pomáhat speciální robotický semafor a inteligentní maska chladiče na elektromobilu Enyaq, která bude komunikovat s lidmi. Možná to zní jako z nějakého sci-fi filmu, ale Škodovka chce toto řešení uvést do provozu už v roce 2025. Jak to celé funguje?

Robot na přechodu

Pojízdný semafor s umělou inteligencí se nazývá IPA2X a má pomáhat dětem, seniorům a lidem s hendikepem bezpečně přecházet přes silnici. Za jeho vznikem stojí hned několik technologických firem a na jeho vývoji se podílí i čeští odborníci z institutu ČVUT. Ruku k dílu přiložila i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, která se mimo jiné soustředila na novou masku chladiče se zabudovanou interaktivní obrazovkou v modelu Škoda Enyaq iV.

„Robot se vydá na cestu doprostřed přechodu. V okamžiku, kdy tam doputuje, zobrazí zeleného panáčka, chodci mohou přecházet. Robot monitoruje své okolí, takže je schopný zjistit, že se k přechodu blíží auto. Výhodou je, že díky vysoko umístěným senzorům vidí i přes řadu zaparkovaných aut. Vjede pak do silnice ve chvíli, kdy vidí, že je to bezpečné,“ popisuje práci robota Michal Sojka z ČVUT.
Reklama

Autonomní zařízení na kolečkách je tak chytré, že řidiče před přecházejícími chodci nevaruje pouze světelným signálem “Stop”, ale také pomocí animace, kterou pošle přímo do infotainmentu automobilu.

„Vyskočí varování, že před řidičem je přechod, na kterém se něco děje. Jakmile lidé přejdou, robot cestuje zpět na krajnici. V okamžiku, kdy dojede k chodníku, varování na palubní desce zmizí a řidič může pokračovat,“ dodává Michal Sojka.

Chytrá přední maska

Škodovka chce toto chytré zařízení ještě doplnit unikátní maskou chladiče u modelu Enyaq iV, která bude za pomoci piktogramů signalizovat chodcům, že mohou bezpečně přejít. V podstatě se jedná o přepracovaný Crystal Face, který v sobě ukrývá speciální diody.

V praxi to funguje tak, že když se auto blíží k přechodu, dává chodcům na dálku vědět, že je zaznamenalo. Až vůz zastaví, dá pomocí zelených šipek signál, že mohou přecházet. Jakmile chodci přejdou a auto se začne znovu rozjíždět, opět dá signál ve smyslu „Stop, už na přechod nechoďte“. Dalším scénářem je pak ten, že auto blížící se k přechodu nemůže z jakéhokoliv důvodu zastavit – pak musí dát jasně najevo: „Pozor, nemohu brzdit, nevstupujte na přechod“.

Zatím jsou oba dva systémy v procesu testování, ale jejich nasazení by se mohou uskutečnit už v roce 2025. Robotický semafor si už svou premiéru odbyl ve třech evropských městech. Podle chodců by se ale mělo na některých věcech ještě zapracovat. Například školákům přišlo divné, že robot nemluví a nemá ruce. Lidé si také stěžovali, že je semafor na kolečkách příliš pomalý.
Reklama

Diskuze

Martin po 2 - 25.04.2023 06:51:02
továrně zbydou oči pro pláč. A svítící panel pro chodce ? Pak už jen zbývá ještě běhací panel s reklamou a názvy stanic jako v MHD nebo na vlakovém nádraží. TUDUDU příští stanice LIDL. Dveře se zavírají......i za škodovkou
Martin - 25.04.2023 06:44:28
Veritas má pravdu. Tesla model S momentálně za MEGA a to nové. Oproti ŠA technologický náskok asi 3 světelný roky. Eniag startuje na 1 200 000 a výše. A až TESLA bude produkovat vozy z Berlína s německou precizností slícování dílů tak té naší zaostalé

Škodovka vidí úspěšnou budoucnost v Asii. Chce dobýt vietnamský trh

Česká automobilka na výroční tiskové konferenci prozradila své plány a komentovala nižší prodeje
16.03.2023 15:06
|
11
Reklama

Za předjíždění na přechodu pro chodce hrozí vysoká pokuta a zákaz řízení. Existuje ale výjimka

Důležitá je hustota provozu a počet jízdních pruhů. Kdy se tedy předjíždět na přechodu smí?
27.02.2023 07:44
|
4

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5
Reklama
Autosalon TV