Reklama
Nová auta

Autonomní řízení vozů má pět úrovní. Na cestě k autům bez řidiče jsme za půlkou cesty

U samostatných vozidel bude potřeba vyřešit zodpovědnost za případnou nehodu
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Mnohé z toho, co v současné době ještě vypadá jako budoucnost mobility, je už součástí našich každodenních cest autem. Díky různým asistenčním systémům je v nových vozech asistované řízení naprosto běžné, jen si to plně neuvědomujeme. Podle společnosti Volkswagen bude na základě aktualizací softwaru možné v budoucnu začlenit do vozidel i řadu nových funkcí spojených se současnými systémy.

Od testů k právní otázce

Plnému nástupu autonomní mobility nebrání v současné době tolik technické limity, jako spíš právní otázky spojené s případnou nehodou. V dopravních předpisech bude totiž nutné vyřešit zodpovědnost za nehodu, kterou zaviní auto bez řidiče. Automobilky ale chtějí být na povolení provozu plně autonomních vozidel připraveny a stále je testují a sbírají data. Další vývoj se přitom řídí pěti úrovněmi automatizovaného řízení (viz infografika níže).

Samořiditelná auta budou využívat aktuální údaje ze senzorů, které používáme v autech už dnes. A doplňovat je budou on-line informacemi o dopravě a komunikací s inteligentní infrastrukturou. Automobilka Volkswagen zmiňuje systémy z dnešních vozů, které pomohou samostatné jízdě. Například asistenční systém Travel Assist se souhrnnými lokalizačními údaji má na základě anonymizovaných údajů z dalších vozů přehled o okolním provozu a na dálnici může od rychlosti 90 km/h aktivně pomoci při změně jízdního pruhu. Jiný systém (Park Assist Plus s paměťovou funkcí) zase ukazuje budoucnost v oblasti „samovzdělávání“ autonomních aut budoucnosti. Auto si totiž umí pamatovat různé průběhy parkování a dokáže je samostatně zopakovat.

Nejen tyto systémy využívají data z přední kamery i data z GPS a map v navigačních systémech. Podporu tak může poskytovat několik současně aktivních systémů od samostatného zrychlování a řízení až po brzdění a parkování.

Autonomní řízení změní i navrhování interiérů

Automatizované vozy nebudou potřebovat volant, řadící páku ani další ovladače spojené s řízením. To promění jejich interiéry k nepoznání. „Posunou se hranice, budeme vytvářet nové zážitky v oblasti mobility. Navrhování prožitků a prožívání prostorů bude středem pozornosti – například u hudby. Autonomní elektromobily by mohly vlastně být něco jako katedrály osobního hudebního prožitku. Dosud byly ve vozidlech instalovány audiosystémy, které musely přehlušit zvuky motoru. S nástupem autonomních elektromobilů bude vše tiché. Pojedeš jako pasažér v absolutním klidu. Přitom si můžeš poslechnout naprosto skvělou skladbu tak hlasitě, jak uznáš za vhodné. I konverzace budou mít novou dimenzi, když se nebudeš muset věnovat řízení,“ dodává vedoucí designu v koncernu Volkswagen Klaus Zyciora.

Auto se tak stane plnohodnotným třetím životním prostorem kromě domova a pracoviště. A tím pádem i mobilní kanceláří, pro všechny, kteří budou chtít využít čas přesunu pro práci.

Úrovně autonomního řízení

Úroveň 1

Řidič nese sám odpovědnost, ale při určitých jízdních úkonech mu mohou pomáhat jednotlivé asistenční systémy – např. při zrychlování a brzdění (podélné vedení) nebo při řízení (příčné vedení).

Úroveň 2

I při částečně automatizovaném řízení nese řidič plnou odpovědnost. Na základě kombinace různých asistenčních systémů může vozidlo některé jízdní úkony v rámci limitů systému dočasně provádět samo. Může například samostatně samo sebe udržovat v pruhu, zrychlovat a brzdit.

Úroveň 3

Vozidlo může automaticky zrychlovat, brzdit, řídit a rozpoznávat limity svých systémů. Řidič může, když to připustí dopravní situace a pravidla silničního provozu, dočasně předat kontrolu vozidlu. Musí být však stále připraven kontrolu znovu převzít. (současný stav)

Úroveň 4

Vozidlo může již jet plně automatizovaně – v definovaných úsecích i bez cestujících. Určité jízdy, např. na dálnici nebo v parkovacím domě, zvládá v případě potřeby samostatně, takže osoba za volantem se stává pasažérem.

Úroveň 5

Na této úrovni se vozidlo pohybuje naprosto autonomně. Na všech trasách může jet i bez cestujících. Lidé se stávají pasažéry a nepotřebují už ani řidičské oprávnění.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 31.01.2023 18:56:32
TAK CESI SE TESI !!!! ZATIM JSOU VIC A VIC PESI !!!! NA TU PRVNI NEJLEPSI UROVEN !!!! AZ BUDOU MOCI CHLASTAT ZA NEVOLANTEM PRVNI LIGU !!!! NEBOT CECH CECHOVI JE JEN V PIVU ROVEN !!!! KONECMYCHSLOVMYCHHOVEN

Stát plánuje podmínky pro autonomní vozy. Musí vyřešit i to, koho má auto případně srazit

Nejde jen o to, aby auta uměla jezdit sama. Jde také o etiku nebo odpovědnost v případě nehody
13.10.2021 19:23
|
0
Reklama

Nové autonomní vozidlo od Toyoty bude schopno samo doplňovat energii jiným autům přímo na silnici

Žlutý anděl budoucnosti může autům v nouzi sám dodat benzin, naftu, elektřinu i vodík
27.11.2020 08:40
|
0

Slováci vyvinuli vlastní autonomní vozidlo. Projekt Slovenské technické univerzity už zkoušel i ministr

Auto jezdící samo vypadá jako KTM X-Bow. Cesta k plné funkčnosti na silnici bude ještě dlouhá
01.07.2020 10:24
|
0

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
6

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1
Reklama
Autosalon TV