Reklama
Řidičův chleba

Řidička v Praze zkolabovala v autě za jízdy. Ještě stihla pustit varovné blinkry

Jejím velkým štěstím bylo, že kolem jela policejní hlídka a o chvíli později i ambulance
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Tohle se bohužel může stát úplně každému. Většina z nás je ve stresu, jsme přepracovaní, unavení a tělo není stroj. Ke kolapsu tak může dojít prakticky kdykoliv, i za volantem během standardní cesty na nákup, do práce nebo za jinými povinnostmi. Pokud se nám něco takového stane, je potřeba spoléhat na to, že nám ostatní pomohou. Přesně jako se to stalo v případě řidičky, kterou zachránila náhodou kolem jedoucí hlídka policistů.

Štěstí v neštěstí

K vypjaté situaci došlo v pátek 3. prosince v Michelské ulici v Praze 4. Hlídka policistů si všimla, že proti ní jede osobní auto, jehož řidička rozsvítila výstražné světlomety, chytila se za hlavu a následně spadla na volant. Když policisté dojeli k autu a otevřeli jeho dveře, řidička už na ně nereagovala a byla v bezvědomí. Po chvíli se trošku probrala, ale byla jen schopná naznačit, že se jí špatně dýchá.

„Jeden z policistů u ní zkontroloval životní funkce a zjistil, že dýchá. Druhý zajistil vozidlo proti samovolnému odjezdu a zavolal rychlou záchrannou službu a celou věc oznámil. Krátce poté kolem policejní hlídky projížděla ambulance, která zastavila a poskytla hlídce pomoc,“ vysvětlila průběh situace policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

To už ale byla na cestě i rychlá záchranná služba, která si ženu následně převzala do péče a odvezla ji do nemocnice k další péči.

Zdroj: Tiskový servis Policie ČR
Řidička stihla pustit varovné blinkry a pak upadla do bezvědomí. Když se lehce probrala, stěžovala si, že se jí špatně dýchá. 

Nepodceňujte první pomoc

Na podobnou situaci může narazit každý. Důležité je se zachovat správně, myslet i na svou bezpečnost a nebát se volat o pomoc. Pokud si všimnete podobně kolabujícího řidiče, vždy u něj zastavte, ale nezapomínejte i na svou bezpečnost. U svého vozu tedy rozsviťte světla, včetně těch výstražných a oblékněte si reflexní vestu. Už v tu chvíli mějte v ruce mobilní telefon, bude se hodit.

Nejprve zkuste zjistit, co se stalo. Pokud je řidič opilý, ale vnímá, můžete vytočit jenlinku 158. Operátor po svém uvážení případně přivolá záchranáře. Ovšem v případě, jaký se stal v Michly, ihned volejte buď linku 112 nebo rovnou záchrannou službu. Operátorka záchranářů vás bude přesně instruovat, jak postupovat. Doporučujeme dát telefon na hlasitý odposlech, budete tak mít volné ruce.

Připravte se na to, že možná budete muset zahájit masáž srdce. Operátorka záchranné služby vám poradí, ale základem je postiženého položit na zem, záklonem hlavy uvolnit dýchací cesty a pravidelně stlačovat hrudník. Pokud si nejste jisti, jak rychle, vzpomeňte si na slavnou písničku Stayin´ Alive (Zůstat naživu) skupiny Bee Gees. Její tempo, respektive rytmus, je ideálním rytmem srdeční masáže.

Nikdy operátorce nepokládejte telefon! Dokud ona sama hovor neukončí, je potřeba s ní být v kontaktu. Vždy přesně poslouchejte, co říká, komunikujte s ní a nebojte se ptát. Jsou to vyškolení profesionálové, umí uklidnit a poradit. Hlavně se nebojte pomoci.
Reklama
Reklama

Diskuze

Ingrid - 07.12.2021 13:58:08
Michly ? ??
Mirek - 07.12.2021 20:33:46
Po očkování nemá sedat dva dny za volant.

Čeští řidiči bourají na sněhu méně. Každý sedmnáctý však na letních pneumatikách

Vlivem námrazy nebo sněhu v loňském roce bouralo skoro 2000 řidičů, 10 lidí zemřelo
06.12.2021 07:35
|
5
Reklama

Namol opilou řidičku vytrestalo její vlastní auto. Přivolalo na ni policii

Z opileckého spánku ženu probudili až hasiči s policisty. Škoda po nehodě je 100 tisíc korun
30.11.2021 16:32
|
1

Natáčí ve 4K a po nehodě zavolají o pomoc. V Česku se začaly prodávat chytré palubní kamery

Kamery do auta Nextbase umožňují připojení dalších čoček, třeba pro couvání nebo sledování kabiny
11.11.2021 16:36
|
8

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
30

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
44
Reklama

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
3

Autoškoly zdražují až o tisíce korun. A postupně nasazují nové otázky do testů

Už neplatí, že nejdelší odpověď je správná. Testovací videa pak mohou být lehce nejednoznačná
19.01.2022 14:13
|
3
Reklama
Autosalon TV