Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se zbytečně bojí autobusových pruhů. Radši jedou vlevo, i když vůbec nemusí

Nevyužívání pravého pruhu vede k zahušťování dopravy. Lidé jezdí vlevo i proto, že nečtou tabulky
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy, záchranku, policii nebo vozy taxislužby jsou známé každému, kdo se se svým autem pohybuje po větším městě. Tvoří je svislé dopravní značky i vodorovné značení na silnici, které řidiče nabádají k tomu, aby uhnul do levého. V mnoha případech je to ale zbytečný manévr, který jen zahustí dopravu.

Dodatková tabulka? Nemohu ji přečíst

Autobusové pruhy jsou totiž na některých místech časově omezené. Obvykle jen po dobu očekávané špičky. To je i případ pruhů na Plzeňské ulici v Praze, který je pro autobusy a další privilegované vozy vyhrazen jen ve všední dny mezi 6 až 10 hodinou ranní a 14 až 19 hodinou odpoledne. Přesto pravý pruh zeje prázdnotou a do levého se tlačí auta i ve chvíli, kdy podle dodatkové tabulky vyhrazení pro autobusy neplatí. Dokládá to i přiložená fotografie, která vznikla v úterý v 11:30.

„Raději prostě uhnu, místo toho, abych před každou křižovatkou zastavoval a studoval místní provoz,“ řekl jeden z uživatelů internetové diskuse, která se zabývala tímto tématem. „Při rychlosti 50 km/h a miniaturním písmu nemám šanci stihnout všechno napsané na značce,“ zněla výmluva druhého k tomu, proč jezdí vpravo i když by podle dodatkové tabulky nemusel.

Tabulka je ale v případě této dopravní značky poměrně velká, zhruba třetinová k hlavní značce a navíc časy na ní jsou napsány jednoduše a přehledně. Kromě toho se značka opakuje za každou křižovatkou, v případě Plzeňské jde o několikakilometrový úsek. Takové výmluvy tedy neobstojí.

Prostě se bojí

Zdá se tedy, že za snahou nejezdit v autobusovém pruhu stojí něco jiného. Řidiči se prostě bojí. Jde o stejný efekt, jako když po dálnici jede označené policejní auto. Většina řidičů přibrzdí a nechce se jim ho předjet, i když třeba jede deset, dvacet kilometrů za hodinu pod limitem. Mají pocit, že by se tím mohli dostat do křížku s policií, ačkoliv je zřejmé, že označené auto na dálnici neměří. Tedy až na speciální policejní superb, který je v provozu od srpna letošního roku (více zde).

Jízda v levém pruhu sice není ve městě vyloženě přestupkem, auta zbytečně se tlačící do jednoho pruhu ale přispívají ke vzniku kolon tam, kde by vůbec být nemusely. Taková zácpa se pak může táhnout klidně i přes několik křižovatek. Stačilo by přitom, aby se vozy rozprostřely i do autobusového pruhu v době, kdy není „aktivní“. A řidičům by prospělo, kdyby více četli dopravní značky a nebáli se tolik represí, o kterých policie většinou víc hovoří než ve skutečnosti koná.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 26.10.2021 19:10:54
KAZDY SPORTRIDIC NESNASI MHD !!!! BUS VLAK HNUS MASTNOU TYC FLUS TRAM !!!! JEDE VLEVO A RYCHLE PRYC KUS TAM !!!! EVOKUJE TO V NEM TO !!!! ZE PRIJDE O KARU !!!! PAPIRY !!!! A BUDE MUSET JEZDIT BEZ !!!! NAOHRE I DOLE !!!!! NO CHAPES TVL ???? BERES TO ????
Hunter of Drivers ll - 26.10.2021 22:09:57
Je tak. Lidi to nečtou. Zrovna na Plzeňské je to dobře čitelné. Ona ta jízda v levém tam bude nejspíš v něčem jiném. Pravý pruh je totiž více rozbitější, než ten levý. Přeji šťastnou cestu.

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
12
Reklama

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
20

Policie konečně vyrazila na lov středoproudařů. Za tři hodiny jim rozdala téměř 90 pokut

Zbytečná jízda vlevo či uprostřed je nešvarem českých řidičů. Policii to už nenechává chladnou
26.09.2021 13:01
|
109

Nikomu to necpeme, říká Leoš Mareš. Škoda ho ukázala, aby lidem vysvětlil elektromobilitu

V jednu chvíli Mareš spojí dohromady elektrické kabely a za zády se mu objeví zajímavý nápis
26.11.2021 18:45
|
21

Závodní speciál z Mladé Boleslavi má jméno. Škoda Afriq je odkazem slavného Dakaru

Studenti se rozhodli upravit malé SUV Škoda Kamiq do závodní podoby. Výsledkem je zajímavý koncept
26.11.2021 09:42
|
2
Reklama

Nová Kia Niro vsadila na design a ekologii. Dostala sedadla potažená látkou z eukalyptu

Druhá generace korejského baby SUV bude jezdit jako hybrid, plug-in i čistý elektromobil
25.11.2021 11:09
|
0

Radar posílá pokuty za 3,9 km/h navíc. Je to past na řidiče, do které může spadnout každý

Městská policie posílá výzvu k zaplacení půl roku po přestupku. Nejde o výchovný efekt, ale o peníze
23.11.2021 14:35
|
256
Reklama
Autosalon TV