Reklama
Řidičův chleba

Policisté v neobvyklém dopravním prostředku kontrolovali, jak se řidiči na D1 (ne)věnují řízení

Nehody způsobené nepozornými řidiči dodávek a kamionů jsou téměř vždy fatální
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Fakt, že se každý řidič musí během jízdy naplno věnovat jen řízení, je dobře známý. Ale zároveň také často ignorovaný, a to i řidiči z řad profesionálů. Právě proto se policisté čas od času na chování řidičů za volantem a na to, jak moc se věnují řízení, zaměřují. Jedna z takových akcí proběhla před několika málo dny na dálnici D1. Jen za dopoledne policisté řešili 155 přestupků. Řidiče kamionů pak kontrolovali ze speciálního autobusu, ze kterého mají do kabin vysokých náklaďáků dobrý výhled.

Nehody velkých aut jsou vždy problém

Policisté upozorňují, že řada zbytečných dopravních nehod, které se stávají na D1, má stejný důvod, kterým je právě to, že se řidiči dostatečně nevěnují jízdě a provozu kolem. Policejní tisková mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková k tomu řekla: „Do této oblasti je možné zahrnout celou řadu aktivit, které řidiče od řízení vozidla rozptylují, ať už se jedná o komunikaci s druhým řidičem, konzumaci jídla, pití, kouření nebo telefonování. Pod pojmem telefonování si nemusíme představit pouze uskutečnění hovoru, ale patří sem také psaní SMS, chat na sociálních sítích, natáčení nebo sledování videí.“

Zároveň jedním dechem dodala, že v poslední době zaznamenávají policisté velký nárůst takto nezodpovědných řidičů hlavně mezi profesionálními šoféry dodávek a nákladních aut. Následky jejich nehod jsou přitom vždy fatálnější. „V případě zpomalení provozu nebo vzniku kolony před sebou tito řidiči nedokážou včas a adekvátně zareagovat a v plné rychlosti narazí do vozidla před sebou. V případě, když takovou nehodu způsobí řidiči v místě, kde je provoz omezený a je vedený pouze ve dvou jízdních, takové nehody provoz na dálnici na dlouhé hodiny zcela zastaví. Za místem nehody se pak vytváří kolony vozidel, ve kterých roste nervozita řidičů a může snadno dojít k další zbytečné kolizi. V případě, kdy má nehoda vážné nebo tragické následky, se na místo se musí dostat také ostatní složky integrovaného záchranného systému, což není vzhledem k hustému provozu vždycky snadné. Přistávání vrtulníku letecké záchranné služby na místě si vždy vyžádá zastavení provozu na dálnici, a to často i v opačném směru jízdy než se stala nehoda,“ vysvětlila Dana Čírtková.

Připomněla také, že ve chvíli, kdy je na dálnici provoz kvůli nehodě zastaven, hledají řidiči objízdné trasy, na kterých pak rychle dochází ke vzniku kolon. Navíc okresky a městské silnice kolem dálnic nejsou na tak silný provoz kapacitně nastaveny, což přináší další problémy a nebezpečné situace.

Reklama

Dalekohledy a speciální autobus

Do dopravně bezpečnostní akce, která v uplynulých dnech proběhla na D1, se zapojila řada policistů jak v autech, na motocyklech, tak v policejním autobusu. „V tomto autobuse byl policista z dálničního oddělení Velký Beranov a dokumentoval případné protiprávního jednání se zaměřením na řidiče vozidel s hmotností nad 7,5 tuny. Někteří řidiči na dálnici D1 za jízdy telefonovali, četli si a zejména řidiči kamionů nedodržovali ustanovení zákona týkající se jízdy v jízdních pruzích,“ vysvětlila Dana Čírtková.

V rámci kontrol bylo policisty řešeno 155 přestupků. 153 z nich vyřešili na místě formou pokuty, dva byly předány do správního řízení. 17 řidičů za volantem manipulovalo s mobilem, 22 řidičů nebylo připoutáno, ve 22 případech jeli řidiči na dálnici v levém jízdním pruhu, aniž by k tomu měli důvod, přičemž se jednalo zejména o řidiče nákladních vozidel. 58 řidičů pak překročilo maximální povolenou rychlost.


Diskuze

malyhad - 28.09.2021 07:32:31
Jezdím každý den a marně vzpomínám, kdy jsem naposledy viděl ,že by na silnici byla nějaká kontrola kamiónů, až mi to připadá, že existuje nějaká dohoda /placená?/.
Bobo - 26.09.2021 15:58:01
autobus s poldou a kamerou je jen PR, protože natáčení jakéhokoli řidiče co jako dělá za volantem je nezákonné. Potřebují na to svolení dotyčné osoby, případně prokurátora ale to svolení prokurátora musí být adresné k natáčení konkrétní osoby.

Řidič kamionu nedal přednost šestnáctileté motorkářce. Od nehody ujel

Policie prosí svědky, aby se ji co nejdříve ozvali. Slečna skončila v nemocnici
23.06.2021 11:45
|
7
Reklama

Kamion na dálnici D2 u Lanžhotu tragicky zdemoloval auto silničářů. Vše natočila bezpečnostní kamera

Nehoda se stala jen kousek od policejní hlídky. I přes okamžitou pomoc řidič kamionu zemřel
28.05.2021 15:30
|
11

Řidič dodávky přehlédl BMW stojící u krajnice dálnice. Po nehodě shořelo, jeho šofér bojuje o život

Zůstávat v porouchaném autě v provozu je v dnešní době smrtelně nebezpečné
27.11.2020 08:20
|
5

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV