Mimo EU není šance
Pokud je auto registrované v Evropské unii, je řešení přestupku pro úřady ještě poměrně snadné. „Postup upravuje směrnice Evropského parlamentu o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních přestupcích,“ vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. Ať už tedy rychlost překročí Němec, Slovák nebo Ital, neměl by být problém mu pokutu zaslat.
Když jde ale o řidiče, který nepochází z Evropské unie, je šance na zaplacení pokuty téměř nulová. „V případě, že není pachatel přestupku ze státu mimo EU zastaven na místě, vymáhání pokuty může být problémové. Pokud se nepodaří do 60 dnů zjistit, kdo přestupek spáchal a daného člověka kontaktovat, musí se případ odložit. Jiné možnosti nemáme,“ dodal Provazník.
To je logicky i případ řidičů vozů s ukrajinskou registrační značkou, u nichž se pravděpodobnost doručení přestupku ještě snižuje kvůli válce. Jejich počet na českých silnicích od března letošního roku také výrazně stoupl. Jezdí tu ale i řada dalších aut, která nejsou zaregistrovaná v Evropské unii. Jde například o vozy z Ruska, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Moldavska, Makedonie a dalších blízkých zemích. I v těchto případech je potřeba jejich řidiče zastavit na místě, jinak je šance na vyřešení jeho přestupku mizivá.