Reklama
Řidičův chleba

Srážka se zvěří je častou dopravní nehodou. Dokazování bez policie bývá zpravidla složité

Autokamery slouží jako důkaz, avšak vždy je nutné ke srážce se zvěří přivolat i policii
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Statistiky Policie ČR uvádí meziroční nárůst počtu nehod způsobených srážkou se zvěří. Léto je navíc  nebezpečnější, neboť narůstá migrační aktivita, a tak například srny lze potkat i přes den na různých místech.

Před srážkou by se člověk měl chovat racionálně a nikdy nestrhávat volant. Tím, že ušetří zvíře, může sám dopadnou mnohem hůř – třeba "omotaný" kolem stromu s fatálními následky. Policie proto doporučuje, především v tomto období, dodržovat bezpečnou rychlost. Pokud ke srážce už dojde, pouze brzděte a volant případně použijte jen pro malé korekce směru.

Palubní kamera jako jistota

Vhodným důkazním materiálem je nejen protokol o dopravní nehodě od policie, ale také záznam z autokamery. Těch se v dnešní době na trhu nachází spousta a dá se vybírat od lacinějších až po ty dražší, které umí například jako palubní kamera od Nextbase, v případě dopravní nehody uzamknout záznam proti opětovnému promazání. Autokamera vám tedy kryje záda v případech, kdy by nehoda byla nejednoznačná – zvíře uteklo a na nárazníku by nebyla krev ani srst.

„Nejčastěji dochází ke střetům s divokou zvěří v noci, takže pokud má palubní kamera zachytit detailně celou situaci, měla by mít co nejvyšší rozlišení, stabilizovaný obraz a také snímač speciálně navržený pro kvalitní noční záběry.“ vysvětluje Laszlo Szalontai, obchodní ředitel společnosti Nextbase pro Střední a Východní Evropu.

Počet dopravních nehod přesahuje sedm tisíc

Jen za první pololetí letošního roku se stalo 7350 střetů se zvěří. Podle meziročního srovnání statistik Policie ČR se jedná o 518 případů více. Za celý loňský rok to bylo 15 tisíc případů. Tyto údaje potvrzují, že jde tedy o čtvrtý nejčastější typ dopravní nehody. Nutno podotknout, že toto jsou oficiální čísla. Dopravních nehod, ke kterým policie nebyla vůbec přivolána, může být přitom výrazně víc. 

„Škodu po střetu se zvěří hradí pojišťovna z havarijního pojištění, případně z připojištění přímo na toto riziko sjednané například k povinnému ručení, podle toho, co má klient sjednáno. Po střetu je vždy nutné volat policii a pro nahlášení pojistné události mít kromě policejního protokolu připravenou i foto - či videodokumentaci škody, popřípadě přímo záznam střetu z palubní kamery,“ vysvětluje Lucie Žulavská, právnička, gestorka oblasti neživotního pojištění z České asociace pojišťoven. 

Navíc je obrovský rozdíl, jestli srazíte srnu nebo psa. V druhém případě totiž za zvíře zodpovídá majitel a pojišťovna tak není povinna platit škody na vozidle.

Jak se správně zachovat

Dopravní nehoda je sice stresující událost, je však důležité se maximálně snažit zachovat klid. Pokud to tedy váš stav dovoluje a nemáte záznam z autokamery, který byste mohli použít jako důkazní materiál, je nutné místo řádně zdokumentovat. To znamená udělat více fotografií poškozeného auta a případně i zvířete, jestliže neodběhlo.

V každém případě je vhodnější mít videozáznam, který zachytí zásah od začátku do konce. Volte tedy takové palubní kamery, které mají široký pozorovací úhel. Díky tomu se dá zachytit zvíře již vybíhající ze strany vozovky.

A v neposlední řadě je nutné zavolat policii, a to ke každé srážce se zvěří. Nezáleží tedy, jestli bylo zvíře usmrceno na místě nebo odběhlo do pole. Policie totiž informuje místního správce honitby, který jako jediný má pravomoc zraněné zvíře usmrtit. 

Zapomeňte tedy, že byste nehody využili a zvíře si vzali do mrazáku na guláš. Lesní zvěř bývá často nemocná a nebo má v sobě parazity. V takovém případě riskujete zdraví a navíc se jedná o trestní čin pytláctví, za který hrozí dle trestního zákoníku odnětí svobody až na dvě léta a finanční pokuta.

Reklama

Diskuze

Robert - 10.08.2022 01:27:32
Nedíval jste se na srovnávač pojištění online? Kdykoliv teď řeším pojištění, tak se prvně dívám na srovnávač online, kde dokážete sehnat lepší nabídku pojištění a navíc si pak i pojištění vyřídit online.
Pandrhola - 08.08.2022 10:49:57
Ono je něco jiného psát článek o předvídání, že mi tam může něco vběhnout,a něco jiného je mít za jízdy zlomek sekundy na reakci.

Cyklista málem přišel o život, když projel na červenou. Zachránila ho cizí nehoda

Muž zřejmě přehlédl nebo ignoroval semafor. Smetl by ho lexus, který nabouralo porsche
31.03.2022 07:42
|
2
Reklama

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
6

Děsivá nehoda z Hostivaře. Auto po krátkém letu narazilo do zdi domu a cestou srazilo chodkyni

Při nehodě jako zázrakem došlo jen ke zraněním. Mladý řidič jel nejspíš moc rychle
08.02.2022 15:21
|
13

Rodina MG se rozroste. Elektrický hatchback bude mít novou platformu i dojezd až 450 km

Na podzim bude na trh uveden model MG4. Nový elektrický model sází na svěží design
09.08.2022 17:21
|
0

Lesy Normandie ukrývají tajnou základnu Renaultu, která překvapí nejen délkou testovacího okruhu

Testování a vývoj prototypů probíhá na základně v Aubevoye. K vidění jsou mnohé zajímavosti
09.08.2022 11:09
|
0
Reklama

V Asii řeší nečekaný problém. Systémy detekce únavy nerozpoznají, zda tamní řidiči za volantem spí

Důvodem komplikací jsou malé oči asijských řidičů
04.08.2022 14:26
|
1

Kdo chce víc, nemá nic. Kvůli české hamižnosti a neohleduplnosti končí u Lidlu dobíjení zdarma

Řidiči elektromobilů svým chováním sami přispěli k tomu, že se řetězec rozhodl dobíjení zpoplatnit
04.08.2022 07:50
|
10
Reklama
Autosalon TV