Reklama
Řidičův chleba

Redaktoři usedli za volant rallyového speciálu Škoda Fabia R5. Bez nehod se závod neobešel

V rámci Škoda eRally Cup jsme na závodních simulátorech poměřili síly s profíky i ostatními novináři
Zdroj: Tiskový servis Škoda

Mladoboleslavská automobilka Škoda uspořádala šampionát Škoda eRally Cup, ve kterém se proti sobě utkali zástupci automobilových redakcí a profesionální jezdci. Závod probíhal ve virtuálním světě hry Dirt 2.0. Mohli jsme si tak na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je sedět za volantem moderního závodního simulátoru v hodnotě čtvrt milionu korun. Tříčlennému týmu Autosalon.TV se dařilo, ale na první místo to nakonec nestačilo. 

Závody jsou i pro veřejnost

Kromě závodů pro novináře škodovka pořádá i seriál Škoda eRally Cup pro širokou veřejnost. Soutěž je složena z pěti samostatných turnajů, které se odehrávají na věrných kopiích reálných světových podniků. Do šampionátu se může přihlásit v podstatě kdokoliv, kdo vlastní hru DiRT Rally 2.0, stačí dobře zajet kvalifikační on-line časovou zkoušku a být mezi nejlepšími. Ze 100 jezdců se pak do finálového závodu dostane osmička nejrychlejších jezdců, kteří si to mezi sebou rozdají na závěrečném live eventu. 

O třetí příčce rozhodl špatný serivs

Česká automobilka uspořádala speciální závod, který měl rozhodnout o tom, která redakce má nejtalentovanější řidiče. V každém týmu byli tři reprezentanti, kteří si mezi sebe rozdělili tři šampionáty seriálu WRC. Jako první se jelo obávané Monte Carlo, které bylo zahaleno sněhovou pokrývkou a ledem. Druhý závod proběl na území Nového Zélandu, kterému dominovaly šotolinové cesty. Finálovou rozjížďku pak hostilo asfaltové Německo. Za redakci Autosalonu.TV závodilo rodinné trio - já Robin Běhal, bratr Bart Běhal a otec Ondřej Běhal. 

Každý tým měl týden na to, aby se s hrou DiRT 2.0 a závodním simulátorem Škoda RallySim seznámil. Pak už následovalo ostré finále, ve kterém se nám nedařilo vůbec špatně, ale mohlo to dopadnout výrazně lépe. V Monte Carlu jsem dokázal skončit celkově čtvrtý. Mohl jsem vybojovat i druhé místo, ovšem na konci čtvrté erzety jsem havaroval a v depu jsem omylem přeskočil servis vozu. Tudíž jsem musel půlku závodu jet s těžce poškozeným autem. 

Bratr se kolizím také nevyvaroval a z technicky náročné trati na Novém Zélandu několikrát vyletěl. Naštěstí pro něho nebyl jediný a z osmi jezdců dojel do cíle na celkové páté příčce. Hlava rodiny a též nejzkušenější řidič z týmu Ondřej Běhal se ujal posledního závodu v Německu. Asfaltové cesty s typickými 90stupňovými zatáčkami Ondra projížděl na jistotu a díky pomalejší, ale zato bezchybné jízdě si dojel pro páté místo. Celkově se tak náš tým dokázal umístit na třetím bronzovém místě, hned za redakcí CNN Prima News a magazínem Faster. 

Zážitek skoro jako v reálním autě

Turnaj jsme sice nevyhráli, ale zato si odvážíme poznatky o tom, jak je simulátor vlastně užitečný nástroj nejen pro závodníky, ale i pro běžné řidiče. Největší výhoda virtuálního světa je v tom, že si bez jakéhokoliv rizika můžete zkoušet jezdit na limitu svých možností a tím bezpečně zlepšovat své dovednosti za volantem. Je neuvěřitelné, jak rychle se tato technologie posouvá vpřed. Moderní simulátory, včetně toho od Škodovky, dokáží věrně napodobit chování reálného závodního vozu. Dnes už dokonce existují konstrukce, které pomocí hydraulických ramen hýbají se sedačkou a tím jezdci simulují náklony karoserie nebo přetížení při zrychlení či brždění.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Závodní tahače mají obrovskou nádrž na vodu a příští rok je možná čeká studená sprcha od konkurence

Rozhovor s mluvčím Buggyra Racing prozradil řadu zajímavosti o závodech trucků
08.09.2022 07:35
|
0
Reklama

Škoda se znovu chystá do WRC2. Představila závodní Fabii RS s výkonem skoro 300 koní

S motorem pracuje speciální převodovka s krátkými stupni. Proto auto jede maximálně 200 km/h
14.06.2022 19:00
|
2

Škoda Fabia Rally2 Evo dává na frak 130 RS: Lehkost a rychlost současnosti proti kráse minulosti

Na vlastní kůži jsme porovnali dvě legendy sto dvaceti let motorsportu ve Škodě Auto
20.02.2021 17:46
|
8

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0
Reklama

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5

Autoklub varuje před zapuštěnými klikami dveří. Jsou podle něj životu nebezpečné

Rakouský autoklub se obává, že se kliky v nouzi neotevřou. Vyzývá automobilky, aby od nich ustoupily
01.05.2024 07:44
|
0
Reklama
Autosalon TV