Reklama
Řidičův chleba

Praha namalovala modré zóny, na kterých nesmí zaparkovat ani místní. Teď je bude mazat

Zóny vznikly za značkou, která silně omezuje parkování v dané lokalitě. Neznalé řidiče to mate
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon

Na začátku letošního roku došlo k podstatnému rozšíření zón pro parkování rezidentů v Praze. Modré čáry začaly lemovat ulice na pražském Barrandově. Ten ale není jen panelovým sídlištěm, v jeho jádru je i straší vilová zástavba. A i když modré zóny vznikly také tam, neplatí. Nesmí v nich parkovat nikdo, ani místní, ani návštěvník, který by si parkování zaplatil. Všem hrozí stejný postih.

Absolutní zmatek

Čechy oblíbený server Mapy.cz má jednu příjemnou funkci. Nejen v pražských ulicích dokáže ukázat, jaké zóny v nich platí. Pokud zaostříte na sídliště Barrandov, najdete ho poseté fialovými zónami, kterým ale místní neřeknou jinak než modré, protože mají na silnici modré zbarvení. Jsou všude, mezi paneláky a podle serveru také ve staré vilové zástavbě. Jeden by tedy doufal, že když na místo přijede, bude moci zaparkovat – ať už má k dispozici rezidenční kartu Barrandova, nebo je ochoten zaplatit relativně rozumných 20 korun za hodinu ve všední den či stát o víkendu zcela zdarma.

Když přijede na místo, odpovídá vše mapám. Na silnici jsou modrými čárami vyznačené fialové zóny (ty barvy!) a tu je nějaká volná, tu v ní stojí auto. Jako všude jinde. Řidič tak může snadno přehlédnout, že i když jsou na silnici čáry, svislá dopravní značka k nim chybí. Modré resp. fialové zóny tu tak ve skutečnosti vůbec nejsou.

„Vodorovné dopravní značení (modré zóny) je na základě informace vlastníka komunikace, kterým je MHM Prahy, zneplatněno s tím, že podle nám dostupné informace budou odstraněny zatřením,“ řekla Autosalonu mluvčí Prahy 5 Lenka Abessi s tím, že modré zóny v dané oblasti nemají fungovat ještě minimálně jeden rok.

Proč? Místní je nechtějí

Mluvčí se nemohla vyjádřit k tomu, proč je problém se zónami právě v této části města. Nicméně podle zákulisních informací si někteří místní obyvatelé na zavedení zón stěžovali. A nakonec se jim je zřejmě podařilo oddálit. Město sice ještě stihlo namalovat vodorovné dopravní značení, svislé ale už neosadilo. Pokud by byla tato šeptanda pravdou, znamenalo by to, že hlas místních přece jen může ovlivnit, zda v ulicích zóny budou či nikoliv.

Zpět ale k případu, kdy řidič zaparkuje v namalované zóně, které chybí svislá značka. V případě normální komunikace by to nebyl problém, pokud by stál podle pravidel. Vilová část Barrandova má ale ještě jednu past na řidiče a tou je značka Obytná zóna, která ji celou obíhá. To znamená řadu omezení. Kromě maximální povolené rychlosti 20 km/h jde například o fakt, že za touto značkou je možné parkovat pouze na vyznačených místech.

Pouhé modré čáry na silnici ale nestačí. Parkování musí být vyznačeno i svislou značkou. V ulicích mezi vilami tedy žádné místo pro zaparkování auta v současnosti neexistuje a kdokoliv tam vůz přesto nechá, vystavuje se riziku, že dostane od městského strážníka pokutu za špatné parkování. A je jedno, jestli jde o místního nebo přespolního řidiče. Ulice v tuto chvíli musí zůstat naprosto prázdné.

Napjatá situace

My jsme se místem prošli a objevili celou řadu zaparkovaných aut. Je možné, že dost řidičů zde nechalo svůj vůz v dobré víře, že jednají podle pravidel. Jiní snad doufali, že parkují na modré zóně, která ale ještě není platná a tak za to nemusí platit. V obou případech by ale měli při konfrontaci se strážníky zřejmě smůlu. A podle některých nemusí docházet jen ke třenicím s „muži zákona.“

„Je to tu teď nějaké ostré,“ řekl nám jeden z řidičů, který si v přilehlé ulici nechal auto. „Jen co jsem zaparkoval, už u mě byl starší pán a prý jestli vím, že se tady vůbec nemá parkovat. Že si to místní hlídají a že bych mohl dostat pokutu. Něco mi říká, že tím, kdo to hlídá, byl on sám. Jenže co mám dělat? Modré zóny na Barrandově moc nepomohly, plno je tu pořád. Musím tu auto teď nechat. Snad ho to nebude příliš obtěžovat,“ dodal muž, který nechtěl říci do článku své jméno.

Modré zóny tak paradoxně způsobují ještě napjatou situaci mezi obyvateli sídliště a obyvateli vilek. Mohou přinést nezdravou nevraživost, která vyústí třeba i v udavačství nebo touhu pomstít se na zaparkovaných vozech, třeba jen vypuštěným ventilkem, nedejbože klíči. A co radí radnice Prahy 5? „Řidiči by neměli v této zóně parkovat,“ řekla Autosalonu její mluvčí Lenka Abessi.
Reklama

Diskuze

Michal - 21.04.2022 23:32:35
Zajišťuji po Praze servis elektro a revize. Přijedu bydlím na Praze 6, přijedu k zákazníkovi třeba na Prahu 2, ulice Šumavská. Zaparkuji před domem a chci zaplatit parkovne. Bohužel mužů zde parkovat jen jednu hodinu za 24 hodin. To je ponižující.
Milan Svoboda - 21.04.2022 19:46:34
Kamil - 21.04.2022 13:05:36 Kamile, je vidět, že jako jediný jste pochopil o co tu vlastně jde, prodat mnohem více povolenek než je míst, tak se dělá nový tzv. moderní obchod, jde vlastně o hanebnost, ale funguje to skvěle.

Ohnul ji, jinak by neodjel. Neznámý řidič zřejmě nechtěl platit za parkování a raději zlomil závoru

Brněnská policie pátrá po muži, který na parkovišti způsobil škodu v hodnotě 100 tisíc korun
04.03.2022 11:31
|
6
Reklama

Řidiči se při parkování často dopouští banálního přestupku. Zbytečně pak platí vysoké pokuty

Při parkování je třeba znát několik základních pravidel. Jedním z nich je také stání ve směru jízdy
04.03.2022 07:25
|
47

Žena při parkování najela na hlavu spícímu opilci. Policii řekla, že si ho nevšimla

Nepříjemné probuzení zažil začátkem tohoto týdne opilý muž v centru Brna, který ležel na parkovišti
06.02.2022 19:05
|
13

Češi si mohou koupit Subaru Outback Geyser s unikátním lakem. Jeho vývoj trval pět let

Nová barva byla určena původně jen pro americký trh. V Evropě teď dala vzniknout speciální edici
12.06.2024 10:09
|
1

Dojezd 355 km za půl milionu korun. Hyundai se chystá představit svůj nejlevnější elektromobil

Model Inster vychází z levného vozu, který se neprodává v Evropě. Mnoho detailů se neví
11.06.2024 10:00
|
1
Reklama

Benzinový Jeep Avenger stojí o 400 tisíc méně než elektrický. A přitom jezdí výborně

Řadí se pákou převodovky, která je na tak malé auto až groteskně velká. Ale bude vás bavit
10.06.2024 16:56
|
0

Pouze dva europoslanci, kteří hlasovali pro zákaz spalovacích motorů, se vrací do Bruselu

Piráti, kteří pro nařízení hlasovali, utrpěli volební prohru. V Evropském parlamentu zůstal jeden
10.06.2024 09:59
|
4
Reklama
Autosalon TV