Reklama
Řidičův chleba

Používání palubních kamer v autě: V Portugalsku zakázáno, v řadě zemí riziko, na Ukrajině nutná věc

To, co je někde považované za bezpečnostní prvek, jinde klasifikují jako zásah do soukromí
Zdroj: dashcam.com

Ve většině zemí je palubní kamera povolena. Před pár lety však bylo možné například v Rakousku dostat pokutu už za její přítomnost v autě. A to nemusela být ani zapnutá. Ani teď to tam není úplně jednoznačné.

Rakousko: Radši ne

Na jednu stranu v Rakousku podléhají všechny napevno nainstalovány kamery, které zachycují veřejná prostranství oznamovací povinnosti a vyžadují registraci. Podle ÖAMTC (rakouský autoklub) ale kamery umístěné vozidle výslovně zakázány nejsou.

Hlavní právník ÖAMTC, Martin Hoffer, nicméně upozorňuje, že jakékoliv zveřejňování materiálů, kde jsou rozeznatelné osoby nebo vozidla na základě evidenčního čísla, je protizákonné. Skutečnost je prostě taková, že v Rakousku se úřady momentálně nejsou schopny dohodnout, zda by kamery měly povolit, nebo zakázat.

Některé zdroje dokonce hovoří o tom, že v nejhorší možné situací lze v Rakousku dostat pokutu až 10 000 eur při prvním protizákonném zveřejnění záznamu a až 25 000 eur při dalším. Takže natáčet klidně ano, za boha ale záznam nesmíte nikde ukazovat.  
Reklama

Slovensko: Bez problémů

Zákon na slovenském území nezakazuje používání palubní kamery pro osobní nebo důkazní účely. Při případném zveřejnění je ale třeba dodržet zásadu ochrany soukromí. Je nutné dbát na to, že tato kamera nesmí narušovat zorné pole řidiče a ani odpoutávat pozornost od bezpečné jízdy.

Pokud šofér splní tyto zákonem stanovené podmínky, může kameru bezpečně používat. Musí však dávat pozor na to, aby nenatáčel jednání osob a jejich chování na veřejnosti. To je totiž možné pouze s jejich souhlasem.

Polsko: Pole neorané

O tom, jak se na "dashcamy" dívá Polsko, není příliš mnoho informací. Ty, na které jsme narazili, svorně uvádějí, že používání a hlavně zveřejňování musí podléhat zákonu o ochraně soukromí a osobních údajů. Při zveřejnění videa je tak nutné dbát na to, aby z videa nebylo možné určit, kdo je na obraze a jakou značku má auto.
Reklama

Ukrajina: Vítaný pomocník!

Na Ukrajině platí velmi podobná pravidla jako v předešlých zemích. Nedoporučuje se zveřejňovat konkrétní obličeje a čísla. Zatímco však v jiných zemích je palubní kamera spíše nechtěná nebo tolerovaná, na Ukrajině naopak může přijít velmi vhod vzhledem ke geopolitické a sociální situaci země.

V praxi se to odráží například v pokusech o pojistné podvody. Viděli jsme na internetu videa, kde člověk skočí na auto, rozbije čelní sklo nebo jen sobě hlavu za účelem vyplacení pojistky. Tento scénář je velmi rozšířený právě na Ukrajině. Dovolenou podobný zážitek jistě velmi znepříjemní, ale na základě důkazu, jakým může být právě videozáznam, alespoň nedojde ke zbytečným průtahům.

Maďarsko: Specifická pravidla

V Maďarsku lze používat palubní kameru pro osobní účely. Co si tamní legislativa představuje pod tímto pojmem, je však velmi přesně specifikované. Kamera se tam můžete používat, pouze pokud zaznamenává v nízkém rozlišení a nízkém počtu snímků za sekundu, jestliže jsou data po pěti pracovních dnech vymazána, a pokud jsou zabezpečena proti zneužití třetí osobou.

Je tedy nutné si dát pozor a před vjezdem na maďarskou půdu odstavit auto a pohrát si s nastavením kamery.
Reklama

Belgie: Oznamovací povinnost

V Belgii lze záznam pořizovat pouze pro soukromé účely. Jakékoliv jeho šíření je v rozporu s ochranou osobních údajů. Video si tedy může každý dělat do rodinné videotéky nebo za účelem objasňování přestupků na cestách. Kdo se rozhodne předložit jej jako důkazní materiál, musí o této skutečnosti vyrozumět všechny zúčastněné strany.

Německo: Lákavá rychlost

Německo je specifické svými dálničními úseky s neomezenou rychlostí jízdy. Kdo má rád rychlost, tomu mohou tamní dálnice posloužit jako zdroj adrenalinového zážitku, ale i perfektního videa na internet. Pozor však na úřady. Takové video lze zveřejnit pouze tehdy, pokud nebude zachycovat žádné cizí poznávací značky nebo obličeje. Na proražení na YouTube je tedy nutné dobře se naučit pravidla autocenzury.
Reklama

Francie: Pro osobní potřebu

Není překvapením, že legislativa ohledně palubních kamer je v členských státech Evropské unie velmi podobná. Využívání palubní kamery ve Francii je proto také povoleno pouze pro osobní účely nebo zhotovování důkazního materiálu. V případě důkazů může být video poskytnuto pouze policii. Kamera dále nesmí zamezovat řidiči ve výhledu.

Lucembursko: NE!

Legislativa v jedné z nejmenších evropských zemí je sice překvapivá, ale mluví jasně. Palubní kameru lze mít, ale nesmí se používat. Při průjezdu Lucemburskem je tedy nutné ji skrýt do kastlíku.

Portugalsko: Už vůbec NE!

Portugalsko je proti palubním kamerám nejvíc nenávistné. Podle tamních zákonů totiž takovou kameru nesmíte ani vlastnit. Znamená to, že právní důsledky může mít klidně už to, že ji najdou pohozenou v autě. Při cestě do této země autem je tedy lepší nechat dashcam doma.
Reklama

Švýcarsko: Kocourkov

Švýcaři musejí mít vždycky něco extra. Tamní legislativa je jednou z nejkomplikovanějších vůbec a připomíná známou absurdní knihu Hlava 22. V principu je totiž používání palubní kamery povoleno. Záznam si však může řidič pořizovat, pouze pokud splní několik důležitých podmínek.

První je zákonný důvod. Kdo si tedy dělá video pouze pro zábavu nebo jako dokumentarista, porušuje pravidla. Další podmínkou je, že subjekty na videu musí vědět o tom, že jsou nahrávány - což se prakticky nedá splnit, aniž by řidič oblepiliauto obrovským nápisem "Používám dash cam."

I potom by ale splnění podmínky mohlo být diskutabilní. Další podmínkou je splnění principu proporcionality. Ten hovoří o tom, že lze nahrávat pouze relevantní události. Hodiny běžné klidné jízdy jsou tedy více méně nelegální. Jinými slovy, při objasňování přestupků je lepší se spolehnout na švýcarskou policii a kameru ani nezapínat.

Země bez omezení

Prakticky bez omezení se dá palubní kamera používat v Dánsku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Itálii, Maltě, Nizozemsku, Srbsku, Španělsku a Švédsku.
Reklama

Diskuze

Zdenek - 20.01.2022 13:23:46
Jen za 800 a jste s ní spokojený? S tím nočním viděním by mne to asi nenapadlo si tohle hlídat. Kde jste tu kameru koupil?
Kamil - 19.01.2022 18:21:12
Pokud se chystáte vybírat kameru do auta, tak doporučuji vybrat kameru, která mi i noční vidění, aby byl záběr ok i v noci. Koupil jsem dobrou kameru za 800, která je full HD. Má velmi jednoduché ovládání a ze zadní strany obrazovku. Vidíte tak co natáčí

Řidička v mercedesu zabila pod vlivem zakázaných látek při nehodě policistu. Vyvázla bez zranění

Podle policejního prezidenta požila snad všechny dostupné drogy. Skončila za mřížemi
06.07.2020 11:24
|
34
Reklama

Dva šílenci předjížděli před přejezdem a na plné čáře. Předjížděný řidič dal policii záznam z kamery

Oba aktéry čeká zákaz řízení, pokud se správnímu orgánu podaří dokázat, že byli za volantem
29.04.2020 20:52
|
7

Rada pro bezpečnost nabádá k zákazu SUV ve městech. Jsou prý nebezpečná pro chodce a cyklisty

Alternativou by mohlo být snížení rychlosti na maximálních 30 km/h, nebo zpoplatnění vjezdu
12.02.2020 07:20
|
4

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
8

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV