Reklama
Řidičův chleba

Pozor! Do nových aut začínají výrobci montovat sledovací zařízení, o kterém vám nikdo neřekl

Měřič spotřeby se má zaměřit na způsob jízdy každého řidiče. Budeme platit daň z rychlé jízdy?
Zdroj: Škoda Auto

Dosud dělala přísná emisní regulace vrásky na čele zejména výrobcům nových automobilů, kteří se museli poprat s přísnými normami a jinou metodikou měření spotřeby. Jak ale víme, skutečná spotřeba se do velké míry liší v závislosti na různých faktorech. Ovlivnit ji může například počasí či jízdní styl konkrétního řidiče. A právě na způsob jízdy řidičů si chce Evropská unie v nejbližším období posvítit. Informoval o tom známý německý deník Der Spiegel.

Velký bratr znovu zasahuje

Od roku 2021 bude Evropská komise povinna monitorovat skutečnou spotřebu paliva pro automobily a lehká užitková vozidla. Výrobci automobilů musí zaznamenávat údaje o skutečné spotřebě každého jednotlivého vozidla a předložit je Komisi.

Nařízení je součástí nedávno zavedené metodiky měření spotřeby, dojezdu a emisí WLTP. Cílem Komise je zajistit, aby se údaje o spotřebě uvedené výrobcem už nelišily od skutečné spotřeby paliva tak jako předtím. Podle studie Mezinárodní rady pro čistou dopravu (ICCT) byla skutečná spotřeba paliva nových automobilů v současnosti v průměru o 39 procent vyšší než testovaná spotřeba uvedená výrobci vozidel.

Předpokladem přenosu dat od výrobce je takzvaný palubní měřič spotřeby paliva (On-Board Fuel Consumption Meter) nebo zkráceně OBFCM. Software zaznamenává spotřebu paliva vozidla, jakož i spotřebu energie elektromobilů nebo plug-in hybridů. Zařízením OBFCM musí být vybaveny všechny osobní automobily a lehká užitková vozidla, a to na základě nového schválení typu od 1. ledna 2020. Dotkne se to například nových generací modelů, ale i faceliftů či nových variant motorů. V roce 2021 se to už bude týkat všech poprvé registrovaných aut a id tohoto roku se údaje budou zasílat Komisi.
Reklama

Výrobci musí předávat EU data od roku 2021

Mnoho moderních automobilů už tuto technologii má. "Novinkou však je, že od roku 2021 budou výrobci povinni údaje přesně zalogovat a předložit je komisi," říká Peter Mock z ICCT. Výrobci dosud údaje o spotřebě využívaly pouze pro interní účely.

Podle jejich vlastních prohlášení jsou velcí výrobci na přechod připraveni. "Ve srovnání s certifikovanými standardními hodnotami existují pravidelné odchylky při skutečné jízdě," řekl pro Spiegel mluvčí Mercedesu. Proto podporují nové nařízení a modely s OBFCM už vyrábí. Značka BMW oznámila, že v současnosti se na implementaci novinky připravuje.

Není ale jasné, jak se má přenos dat technicky realizovat. "Přesný postup přenosu, vyhodnocení a použití údajů OBFCM ještě nebyl stanoven," tvrdí mluvčí Volkswagenu pro Spiegel. V současnosti se diskutuje o různých možnostech. V úvahu přicházejí následující:
  • budou načteny při technici a emisních kontrolách během a následně předány komisi
  • budou stahovány při náhodných kontrolách v silničním provozu
  • budou automaticky shromažďovány v centrálách spravovaných vozových parků, např. autopůjčoven automaticky 
  • bezdrátově a přímo z vozidla
Pro jakou variantu se Komise nakonec rozhodne zatím není jasné.  

Zodpovědnost může spadnout i na samotné motoristy

Stále je také otevřeno i to, zda Komise získaná čísla vůbec zveřejní. "Bylo by možné rozdělit údaje na jednotlivé modely vozidel," říká Mock. Pak můžete určit skutečnou spotřebu pro každý jednotlivý model a zákazníci mohou porovnávat modely přímo mezi sebou. Na druhé straně by nebylo transparentní, kdyby Komise ve svých zprávách zveřejnila pouze průměrnou hodnotu rozdílu ve spotřebě paliva všech vozidel.

S nově shromážděnými údaji by však mohly chovat o něco zodpovědněji nejen výrobci, ale i samotní motoristé. Podle odborníků by bylo představitelné například zavedení daně z produkce CO2. Řidiči, kteří jezdí obzvláště hospodárné, by pak dostali daňové úlevy, zatímco řidiči, kteří spotřebují hodně paliva, by museli platit více. Do jaké míry je to férové a správné, posuďte sami.

Současný harmonogram stanoví, že Evropská komise zveřejní během testovací fáze mezi lety 2021 a 2026 každý rok výroční zprávu o vývoji rozdílu mezi stanovenou a skutečnou spotřebou paliva. Komise pak musí zavést zvláštní legislativní úpravu pro výrobce, aby tento rozdíl minimalizovali, a to nejpozději do roku 2030.

Pro běžné motoristy to tedy v jejich denním jezdění momentálně nic moc nového neznamená - sledováni už jsme dávno mnoha jinými způsoby.

Diskuze

PICHAV - 24.09.2020 19:00:38
DOBREJ AJTAK JAKO JA !!!!! BY SE NEMEL LEKNOUT !!!!! PZE VSECHNO SE DA HEKNOUT !!!!!!!!! SLEDOVAT SE NECHAJI JENOM !!!!! SUBMISIVNI OVCE !!!!! A TO JE DOBRE ABY PASACI VEDELI !!!! ZE OVCE DORAZILY DO PRACE !!!!! A MOC NEBEKAJ
PICHAV - 25.09.2020 00:54:34
VE SVE FELICIJI TO NEMAM TAK CO!!!!KONE PRRRRR SSSEDJEDEJEDE MA$INKA!!!!

Spotřeba aut za sto let moc neklesla. První „škodovka“ je důkazem

Laurin & Klement Voiturette A patří ke vzácným veteránům s cenou k deseti miliónům korun
04.09.2020 16:05
|
3
Reklama

Test nové Škody Octavia 2.0 TDI/85 kW: Spotřebuje méně nafty než starší 1.6 TDI, ale je dražší

Bez adaptivního podvozku DCC už to není jízdními vlastnosti Superb, ale Octavia
07.08.2020 07:14
|
17

Rekordní spotřeba: Peugeot 208 jel za dva litry na 100 km

Na jednu nádrž jel standardní Peugeot 208 1.6 HDI se spotřebou 2,0 l na 100 km a na nádrž o objemu 43 l ujel vzdálenost 2153 km. Má to však jeden háček.
05.05.2015 22:01
|
0

Na čínském enduru v covidové depresi z Prahy na ukrajinské hranice. Testovali jsme CF Moto 650 MT

Drsná zkouška dospělé cestovní motorky za 143 650 korun. Zachránily nás i padací rámy
25.10.2020 17:50
|
1

Sportovní verze Škody Enyaq bude vypadat jako Lamborghini Urus. Máme první živé záběry z dálnice!

Kupé-SUV ve stylu BMW X4 či Mercedesu-Benz GLC kupé přijede na trh v příštím roce
23.10.2020 18:49
|
9
Reklama

Nový Hyundai Tucson dostal českou cenovku. Základní motor má výkon 150 koní!

Populární nošovické SUV přináší rozšířené možnosti konfigurace. Stát bude přinejmenším 529 990 Kč
23.10.2020 12:37
|
1

Moc dlouho to netrvalo: První úpravce přišel s nabídkou střízlivější přídě pro nová BMW

Německý úpravce Prior design se rozhodl spasit nové BMW M4 a dopřát mu klasičtější ledvinky
23.10.2020 10:56
|
0
Reklama
Autosalon TV