Reklama
Řidičův chleba

Mít doma osobní auto registrované jako náklaďák? Připravte se na omezení a zákazy

Na řidiče osobních aut homologovaných jako N1 může v provozu čekat nemilé překvapení
Zdroj: Adam Fišer

Kromě lehkých užitkových aut, tedy klasických dodávek nebo pickupů, začali dovozci a prodejci nových vozidel do kategorie N1 registrovat i některé lehce upravené modely osobních vozů. Důvodem je vyčlenění takto prodaných aut z evropských emisních flotilových limitů u osobních aut. Zájem o "osobní enjedničky" je podle dotčených automobilek natolik dostačující, že tyto vozy budou nabízet i nadále. Není však obecně známým faktem, že od ledna 2016 je i na všechny vozy kategorie N1 nahlíženo jako na nákladní a platí pro ně tedy i veškeré zákazové a omezující dopravní značky. Pravdou je, že v praxi k žádným postihům v drtivé míře nedochází, nicméně, pokud by se pro ně někdo rozhodl (a nemusí to být rovnou policie, ale třeba místní obecní úřad), má ze zákona nabito ostrými...

Zákaz vjezdu nákladních vozů

Nejvíce diskutovaná je logicky platnost značky B4 - Zákaz vjezdu nákladních automobilů. Jde o značku, kterou řidiči osobních aut a dodávek do 3,5 tuny moc nesledují, vždyť také dříve platila pouze pro nákladní vozy přes hmotnostní limit 3,5 tuny. Jenže to od ledna 2016 neplatí a tato zákazová značka se vztahuje na všechny vozy, které mají uvedenou kategorii "nákladní", a to včetně osobních vozů homologovaných jako N1. Jen pro pořádek uvádíme, že se značka nevztahuje na obytné vozy.

Platnost značky samozřejmě ovlivňují případné doplňkové tabulky s uvedením hmotnosti či může být hmotnostní limit uveden přímo na značce. Platnost také samozřejmě omezují doplňkové tabulky "Mimo dopravní obsluhu" nebo třeba "Mimo zásobování". Pokud ale dodatková tabulka chybí, výjimky dle litery zákona neexistují.

Kde mohou teoreticky nastat problémy?

Nejčastější výskyt zákazových značek pro nákladní vozy:
  • vjezd do měst či obcí
  • vjezd a ulice v obytných zónách
  • místní "zkratky" mezi obcemi
  • rychlejší pruhy na víceproudých komunikacích
Reklama

Vyhláška č. 294/2015 Sb. týkající se značky B4

Zákaz vjezdu nákladních automobilů
Značka zakazuje vjezd nákladním automobilům, tahačům přívěsu nebo návěsu a speciálním automobilům. Značka neplatí pro obytné automobily. Je-li na dodatkové tabulce nebo na značce pod symbolem nákladního automobilu uvedena hodnota nejvyšší povolené hmotnosti (uvádí se v tunách), platí značka pro vozidla o nejvyšší povolené hmotnosti převyšující tuto hodnotu. U jízdní soupravy je rozhodný součet nejvyšších povolených hmotností všech vozidel soupravy.

Policie porušení u aut do 3,5 tuny neřeší

Jednou věcí je samozřejmě přesné znění zákona a jeho výklad, druhou pak chování odpovídajících orgánů v praxi. A zde mohou být řidiči enjedniček většinou v klidu, protože policie u vozů do 3,5 tuny před porušením vjezdu do zákazu zavírá oči a neřeší ho. Je zřejmé, že by tak vznikl nežádoucí precedens, který by ovlivnil a hlavně omezil provoz pro spousty řidičů. 

Teoreticky by se tak třeba nedostali kurýři při rozvozu zásilek ke svým zákazníkům v různých obytných čtvrtích, přijet by nemohl ani drobný živnostník, třeba na revizi kotle. Ministerstvo vyhlášku měnit nebude, doporučuje obcím, aby provedly případně revizi značení či značky doplnily dodatkovými tabulkami. Jenže to se samozřejmě neděje moc masivně, kromě toho ve spoustě obcí ani nevědí, že takový problém vůbec existuje. 

I tak se ale podle různých příběhů na internetu ukazuje, že čas od času se řidič lehké dodávky či vozu z kategorie N1 dostane do potíží. Zejména jde o ryze místní komunikace v malých obcích, přejezdy mostků či uzávěry kvůli stavebním pracím. Spíše než řidiči osobních enjedniček mají v těchto specifických situacích s horlivým starostou problémy řidiči dodávek.

Diskuze

Jirka - 17.01.2021 20:50:17
V Maďarsku jsem s takto registrovanou oktávkou combi musel zaplatit i dálniční známku jako za náklaďák. Paní za okýnkem byla neoblomná.
Pavel - 18.01.2021 06:49:27
Ideal je si takove auto poridit a obec vam da do ulice poté cedulku o zakazu vjezdu nakladnich vozidel.Me se stalo ze si obec z pristupne cesty ulice, udelalo cyklotrasu bez aut a ejhle ted abych letal vrtulnikem k domu.

Zmatky střídají ještě větší zmatky. Praha zákaz buspruhů pro auta odložila, ale změny nejspíš budou

Původní návrh měl autům zcela zakázat používat autobusové pruhy. Nový je rozděluje do kategorií
18.12.2020 08:45
|
2
Reklama

Co se může stát v zavřeném tunelu? Řidič, který porušil zákazy vjezdu, si to v Lochkově vyzkoušel

Málem se srazil s vozidlem údržby. ŘSD předalo policii záznam incidentu. Pachatel z místa ujel
18.11.2020 07:03
|
7

Používání palubních kamer v autě: V Portugalsku zakázáno, v řadě zemí riziko, na Ukrajině nutná věc

To, co je někde považované za bezpečnostní prvek, jinde klasifikují jako zásah do soukromí
08.07.2020 20:40
|
7

McLaren Artura je auto plné superlativů. V jednom parametru si maže konkurenci na chleba

Plug-in hybridní sporťák má systémový výkon 671 koní a omezovač zakročí při 330 km/h
19.02.2021 14:49
|
2

Svět je ještě v pořádku. Porsche 911 GT3 má stále atmosférický boxer, který točí 9000 otáček

Auto, které je často k vidění na track-days, je v sedmé generaci opět výrazně rychlejší
19.02.2021 08:22
|
1
Reklama

První skici indického SUV Škoda Kushaq. Tohle auto by slušelo i českým silnicím, ale máme smůlu

Už za měsíc bude při světové premiéře odhalena sériová verze atraktivního SUV
18.02.2021 09:35
|
0

Mercedes v Česku trhá rekordy. Kupujete čím dál více elektromobilů, libuje si jeho ředitel

Nejúspěšnější prémiová značka už netrpělivě vyhlíží luxusní elektrickou limuzínu EQS
17.02.2021 07:24
|
1
Reklama
Autosalon TV