Reklama
Řidičův chleba

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
Zdroj: Tiskový servis BMW

I zarytého ekologa dokáže stop-start systém, který při stání v kolonách nebo na červenou „chcípne“ spalovací motor, rozpálit do běla. To v případě, že agregát po sundání nohy z brzdy (a sešlápnutí spojky) sám nenaskočí. A vy pak na křižovatce vypadáte jako žáček autoškoly, který se neumí rozjet. I moderní systémy totiž umí selhat. Nikdo se pak nemůže divit, že motoristé obecně nemají stop-start systém v lásce. I proto se ho občas snaží zbavit různými způsoby.

Obavy o baterii i startér

Pochybnosti o smysluplnosti zhasínání motoru při stání vyplývají také z obav o životnost baterie i startéru. Automobilky sice deklarují, že akumulátory i startéry byly pro stop-start systém uzpůsobeny a časté vypínání agregátu a následné startování vydrží, aniž by se výrazně zkracovala jejich životnost. Selskou logikou ale platí, že autu s tímto systémem pohybujícím se hlavně po městě s častými kolonami a tím pádem i s častým zastavováním, odejdou zmíněné komponenty dřív než vozidlu, které jezdí hlavně mimo město.

Je na každém majiteli auta, jestli chce mít stop-start funkční nebo ne. Pro druhou skupinu existuje několik řešení, která systém eliminují. Nejjednodušším a nejméně rizikovým je zmáčknutí tlačítka označeného písmenem A s kulatou šipkou okolo, která u některých vozů bývá přeškrtnutá. Zpravidla je součástí tlačítka dioda, která na první pohled dává najevo, jestli systém funguje či nikoli. Automobilky tento ovladač většinou umísťují mimo zorné pole řidiče, například vlevo pod volant, takže o něm spousta motoristů neví. Případně se dá systém vypnout přes displej infotainmentu v nastavení vozu (například u Škody Octavie třetí generace). Nevýhodou tohoto řešení je v obou případech nutnost vypnout systém před každou novou jízdou.

Věčně vypnuté tlačítko

V řádu stokorun (do tisícovky) se dají na českém trhu pořídit pomůcky, které za vás zmáčknutí klasického tlačítka stop-start samy vyřeší. Ať už jde o relé pod tlačítko s deaktivací systému nebo modul s vodiči a mikroprocesorem. Podle jednoho z našich čtenářů nebylo složité se základním nářadím a trochou zručnosti kompletní kit pro montáž, který si objednal přes internet, nainstalovat. Kdo si na to netroufá, může se obrátit na firmy, které kompletní montáž zajistí.

Další možností je softwarové řešení. Nabízejí ho opět i v řádu stokorun (cca 500 Kč) některé autoservisy, které systém vyřadí z provozu pomocí diagnostiky. To se ale netýká značkových servisů jednotlivých automobilek, které to mají zakázané. Jakýkoli zásah tohoto typu ale doporučujeme až po uplynutí záruky k vozu. Mohl by totiž mít za následek její odmítnutí.

Jde to i svépomocí, ale draho

Někteří majitelé aut systém vypínají sami přes OBD kabel, specializovaný servisní software a diagnostiku VAG-COM nebo VCDS (diagnostika pro vozy koncernu VW). Pro trvalé vypnutí stop-start systému stačí změnit minimální napětí baterie, při kterém už nepracuje. Standardně se neaktivuje, pokud je napětí 7,6 voltů a nižší. Pokud nastavíte nejvyšší možnou hodnotu 12 voltů, systém považuje baterii za slabou a natrvalo se vypne. A na přístrojovém panelu se rozsvítí symbol přeškrtnutého písmene A. Takový zásah ale může vyřadit i některé další funkce vozu. Například takzvaný „winter packet“.

Nejen kvůli tomuto riziku, ale i s ohledem na pořizovací náklady, se to nevyplatí. Sada OBD kabelu a softwaru vás vyjde asi na 10 až 15 tisíc korun. U luxusních značek jako Mercedes nebo BMW to může být i dvojnásobek. Na internetu najdete i čínské alternativy za jednotky tisíc korun s nelegálním softwarem. Od těch dejte ruce pryč. Jde o zbytečné riziko. Navíc software nezohledňuje servisní aktualizace.

Trik s autobaterií

Oblíbeným způsobem, jak se zbavit stop-start systému, je hlavně u některých majitelů vozů Škoda s klasickými spalovacími motory (nikoliv u mild-hybridních verzí!) odpojení malého konektoru u záporného pólu akumulátoru. Tedy sondy napětí a teploty. S tímto krokem se zároveň vypne "inteligentní" nabíjení, které drží akumulátor na maximálně 80 procent kapacity a přepne se na konvenční nabíjení do 100 procent.

I v tomto případě systém stop-start nefunguje, na což upozorňuje kontrolka. Jde ale o kontroverzní řešení, o němž sice někteří majitelé vozů píší na různých fórech jako o osvědčeném způsobu, ale automobilky před ním varují. Podle vyjádření Škoda Auto pro média (infobox níže) totiž takový zásah může znamenat nefunkčnost bezpečnostních i komfortních prvků vozu.

Vyjádření Škody Auto k odpojení čidla akumulátoru

Tímto odpojením systém vozu ztrácí informaci o kapacitě nabití případně stavu baterie. Kromě toho, že důsledkem tohoto zákroku zákazník přichází o komfortní funkce, jakými jsou například nezávislé topení nebo aktualizace softwaru infotainmentu, ovlivňuje tento stav vozu i bezpečnost posádky. Kombinace staré, vybité nebo poškozené baterie a velkého zatížení palubní sítě spotřebiči, jako jsou klimatizace, dobíjení externích zařízení, využívání infotainmentu, elektronika řízení nebo asistenční systémy, může vést při případném vyhýbacím manévru vozu za podpory ABS a ESP ke skokovému zvýšení odběru proudu. Tím dojde k poklesu napětí v palubní síti a následovat může výpadek funkcí a komunikace mezi řídícími jednotkami.

Reklama

Diskuze

Roman - 26.02.2024 12:55:47
Hele Pichav, nějak se Ti zasekla klávesnice. Měl by sis ji nechat opravit, stejně tak jako to, co máš mezi ušima.
Karel - 26.02.2024 01:24:59
S trvalým vypínáním pozor na STK ! Někdy si toho technici nevšimnou,ale pokud ano,je to bráno jako vážná závada,stejně jako když vám svíti diagnostika motoru a z STK vás vyhodí.Takže na STK jen s aktivovaným autostopem.

Krok za krokem: Jak správně zapojit startovací kabely u vybitého auta, aby nedošlo ke zkratu

Zapojit startovací kabely není žádná věda, přesto při tom spousta motoristů dělá jednu chybu
10.01.2024 14:05
|
14
Reklama

Opravdu to jde. Vybitý elektromobil jsme oživili pomocí startovacích kabelů a benzinového auta

Stačí nechat dlouho zapnutá světla nebo odemčené dveře a elektrickým autem už neodjedete
16.11.2022 11:22
|
5

Péči o akumulátor neberte na lehkou váhu. Ten kvalitní něco váží a taky něco stojí

Málokde platí, že čím těžší, tím lepší. U zohledňování kvality baterie však téměř bezvýhradně
18.01.2021 07:04
|
10

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama
Autosalon TV