Reklama
Řidičův chleba

Teorie citrónů vysvětluje, proč většina zájemců o ojetiny utrácí nehorázné peníze za špatná auta

Lidé jsou ochotni do auta investovat statisíce korun. Z velké části přijdou vniveč záhy po koupi

Nájezd

Zdroj: autowp.ru

Přestože není 100 tisíc kilometrů jako 100 tisíc kilometrů (skutečně závisí zejména na způsobu jízdy), nájezd cenu ovlivňuje výrazně. Mnoho lidí pokládá za absolutní maximum, kdy je ještě ochotna nad koupí auta přemýšlet, hranici 150 tisíc kilometrů. Proč se stala tato číslo zvykem, nikdo neví, je ale fakt, že po této hranici už jde tržní cena dolů opravdu výrazně. Jaký jiný smysl by mělo omlazování ojetin, náš národní sport?

Přesto se zdá, že zákazníci začínají pomalu prozírat a hodnotí ojetiny nejen podle nájezdu, ale podle reálného stavu nebo třeba i zkušeností některých renomovaných servisních organizací. Každý tedy dnes ví, že staré volvo, mercedes nebo toyota z 90. let běžně ujedou půl milionu "bez ztráty kytičky", zatímco jiné modely jsou na generálku zralé po stovce. 
Reklama

Spolehlivost

Zdroj: Aukro

Na štěstí i neštěstí se s rozšířením internetu masivně zlepšila informovanost prakticky o čemkoliv. Potenciální kupující dnes na webu najdou množství nezávislých porovnávání a výzkumů v oblasti spolehlivosti aut. Ostatně mnohá pravidelně zveřejňujeme i na webu autosalon.tv.

Například ve statistikách německých organizací ADAC či DEKRA si dokonce dokážete najít i informaci o tom, které součástky se kazí nejčastěji. Auta, která jsou proslulá tím, že jejich nejpřirozenějším teritoriem je autoservis, případně vrakoviště, si jednoduše cenu neudrží.
Reklama

Počet předešlých majitelů

Zdroj: times.com

Jeden prokazatelný majitel při přímém prodeji auta znamená, že se o autě teoreticky dozvíte absolutně všechno, co vás bude zajímat. Samozřejmě pokud nejde o podvodníka. Při více majitelích už vzniká oblak nevědomosti a vyvstává otázka, proč se předchozí majitel "bezproblémového" auta vzdal.

Odpovědi můžete nebo nemusíte věřit. Počínaje třetím majitelem v pořadí u podezřele mladé ojetiny jde cena rychle dolů.

Kromě zmíněných faktorů, které ovlivňují cenu vozidla nejvíce, tlačí hodnotu dolů třeba také neprůkazná servisní historie, nadprůměrná velikost auta, příliš vysoká spotřeba nebo příliš velký objem motoru či špatná dostupnost a cena náhradních dílů vzhledem k exotičnosti modelu.
Reklama
Reklama
Autosalon TV