Reklama
Řidičův chleba

Senzory tlaku v pneumatikách mají své mouchy. Existují případy, kdy hlásí falešný poplach

Ošálit je může náhlý pokles teploty. Systém využívající senzory ABS a ESP je pomalejší
Zdroj: Tiskový servis ADAC

S rokem 2014 přišla v Evropě v nových autech malá revoluce. Povinně musejí být z výroby vybavena senzory tlaku v pneumatikách. Primárním cílem byla bezpečnost posádky, ovšem nezanedbatelný je i ekologický rozměr. Vůz se správným tlakem v pneumatikách totiž spaluje méně benzínu nebo nafty, než kdyby jezdil na podhuštěných.

Není všechno paráda!

Vypadalo to jako skvělý nápad, který řidičům ubere starosti s pravidelnými návštěvami čerpacích stanic, při kterých kontrolovali ručně tlaky v pneu. Jenže praxe je jiná. Nedávno se mě jeden známý ptal, jak je možné, že mu auto hlásí pokles ve všech pneumatikách, přestože po ověření zjistil, že tlaky byly stejné a podle předepsané hodnoty. I v tomto případě platí, že by člověk neměl slepě věřit technice, ale měl by používat rozum a znát fyzikální zákony. Stačí totiž třeba rychlý pokles teploty a senzory začnou hlásit poklesy.

Dva systémy, dva přístupy

Automatické systémy pro monitoring tlaku v pneumatikách mají svou oficiální zkratku TPMS (Tire Pressure Monitoring System). Automobilky využívají dva různé přístupy. První (přímý) měří tlak v každé pneumatice, druhý (nepřímý) využívá senzorů ABS a ESP. V obou případech se po zjištění poklesu řidič informaci dozví z palubního počítače nebo přes ikonu na palubní desce.

Přímý systém je přesnější, ale dražší

Pokud je auto vybaveno takzvaným přímým systémem, řidič vidí na palubce aktuální tlaky ve všech kolech. Jde o výrazně přesnější měření, se kterým ale bude mít majitel vozu vyšší provozní náklady. Součástí každého ventilku je totiž senzor „zapuštěný“ do kola. Napájen je z malé baterie, kterou většinou není možné vyměnit. Po vybití se tedy musí vyměnit celý chytrý ventilek. Což může znamenat tisícové náklady navíc. Tomuto tématu se budeme brzy věnovat na Autosalon.tv podrobněji. 

Tyto starosti se ale týkají majitelů vozů z druhé ruky, řekněme od pěti let stáří, protože baterie vydrží celkem dlouho. Systém v pravidelném intervalu vysílá na frekvenci 433 MHz do přijímače údaje o tlaku. Přijímač pak komunikuje s řídící jednotkou, která má na starosti zobrazení tlaku pro řidiče. Když tlak v některém kole poklesne, systém na problém upozorní a řidič ví, jaké konkrétní pneumatiky se týká.

Nepřímý systém nezná přesný tlak

K varování, jestli neuchází některé z kol, se používají také senzory ABS a ESP, které v autech moniturují otáčky všech kol. Když je některé z nich měkčí, otáčí se rychleji, protože se tím zmenší jeho obvod. Když to zjistí řídící jednotka, řidiče upozorní. Systém ale nezná hodnoty tlaku a není tak rychlý, jako elektronická čidla. Potřebuje k měření ujet i stovky metrů. Po výměně kola nebo jeho dohuštění ale musíte tento systém takzvaně „resetovat“, tedy uložit nové tlaky, což spoustě řidičů vadí.

Pozor na teplotu!

A teď tedy k těm planým poplachům s poklesy tlaku. Jak upozorňuje i společnost Continental, k jejich změnám v pneumatice dochází přirozeně jak během jízdy, tak s ohledem na povětrnostní podmínky. Obecně platí, že teplotní rozdíl +/- o 10 °C změní tlak v pneumatice asi o 0,1 baru. Z tohoto důvodu je vhodné upravovat tlak v pneumatikách v závislosti na povětrnostních podmínkách. Pozor by si měli dávat hlavně řidiči s takzvanými celoročními pneumatikami, kteří kontrolují tlak pneumatik pouhým okem či „pokopáním“. Nenechte se mýlit dojmem toho, že pneumatika je dobře nahuštěná. Upravujte tlak jak při výrazném poklesu teplot, tak při výrazném oteplování. Tlak v pneumatikách kontrolujte vždy v době, kdy jsou pneumatiky studené. Se zahřátím se tlak uvnitř zvyšuje.

A jedna dobře míněná rada na závěr. Přestože máte automatické hlídání tlaku v pneumatikách, zajeďte alespoň jednou měsíčně k čerpačce a zkontrolujte tlak ručně. „Posichrujete“ tak techniku, která má vždy nějaké ty mušky.

Reklama

Diskuze

Hunter of Drivers - 13.08.2021 14:00:25
Mám "přímý systém", ale žádné hodnoty tlaku nevidím. Ve chvíli kdy se rozsvítí kontrolka, vím akorát prd. Musím zkontrolovat všechny 4 gumy. Takže systém na dvě věci. Vlastně na tři. Tahá to prachy z kapes motoristů. ? Šťastnou cestu.
Ladislav - 15.08.2021 15:09:45
Máme doma oba systémy. S přímým jsou akorát problémy, vypadá to pěkně, tahá to akorát peníze z kapes. Nepřímé měření nemá chybu, aktualizace za pár vteřin.

S prázdnými pneumatikami, bez řidičáku a úplně na mol projížděl cizinec Brnem. Ohrozil několik lidí

Skončilo to nehodou. Policii k hazardérovi přivolal řidič, který jel celou dobu za ním
10.05.2021 07:01
|
2
Reklama

Ode dneška musí mít pneumatiky nové identifikační štítky. Dozvíte se z nich spoustu zajímavých věcí

Nový štítek nabízí srozumitelnější klasifikaci brzdných vlastností, valivého odporu a hlučnosti
01.05.2021 10:33
|
0

I nová pneumatika může být stará a ztratí tak své dobré vlastnosti. Lze tomu ale jednoduše předejít

Letní i zimní pneumatiky stárnou, a to i když jsou správně uskladněny. Jak zjistit datum výroby?
21.04.2021 06:40
|
11

Zájem o ojetiny s vyššími cenami nových aut roste. Možnosti financování jsou rozmanitější než dřív

Trendem ve financování ojetých aut jsou nerovnoměrné splátky. Moderní úvěry nabízejí různé varianty
15.09.2021 13:02
|
0

Peugeot zveřejnil české ceny nové generace hatchbacku 308. Je drahý, přesto levnější než VW Golf

V nabídce se objeví spalovací motory i dva plug-in hybridy. A pět úrovní výbavy
10.09.2021 15:52
|
0
Reklama

I na ojeté auto se vztahuje záruka. Je ale rozdíl, jestli vůz kupujete v bazaru, nebo u soukromníka

Nákup od privátního prodejce je méně výhodný kvůli dokazovací povinnosti skrytých vad
09.09.2021 20:32
|
3

Názor: Tenhle krok se dá čekat i u nás. Němci uvažují o dramatickém zdanění benzinu a nafty

Přechod na elektromobilitu logicky musí vést k vyšším cenám běžných paliv. A pak zdraží i elektřina
09.09.2021 18:28
|
8
Reklama
Autosalon TV