Reklama
Řidičův chleba

Senzory tlaku v pneumatikách mají své mouchy. Existují případy, kdy hlásí falešný poplach

Ošálit je může náhlý pokles teploty. Systém využívající senzory ABS a ESP je pomalejší
Zdroj: Tiskový servis ADAC

S rokem 2014 přišla v Evropě v nových autech malá revoluce. Povinně musejí být z výroby vybavena senzory tlaku v pneumatikách. Primárním cílem byla bezpečnost posádky, ovšem nezanedbatelný je i ekologický rozměr. Vůz se správným tlakem v pneumatikách totiž spaluje méně benzínu nebo nafty, než kdyby jezdil na podhuštěných.

Není všechno paráda!

Vypadalo to jako skvělý nápad, který řidičům ubere starosti s pravidelnými návštěvami čerpacích stanic, při kterých kontrolovali ručně tlaky v pneu. Jenže praxe je jiná. Nedávno se mě jeden známý ptal, jak je možné, že mu auto hlásí pokles ve všech pneumatikách, přestože po ověření zjistil, že tlaky byly stejné a podle předepsané hodnoty. I v tomto případě platí, že by člověk neměl slepě věřit technice, ale měl by používat rozum a znát fyzikální zákony. Stačí totiž třeba rychlý pokles teploty a senzory začnou hlásit poklesy.

Dva systémy, dva přístupy

Automatické systémy pro monitoring tlaku v pneumatikách mají svou oficiální zkratku TPMS (Tire Pressure Monitoring System). Automobilky využívají dva různé přístupy. První (přímý) měří tlak v každé pneumatice, druhý (nepřímý) využívá senzorů ABS a ESP. V obou případech se po zjištění poklesu řidič informaci dozví z palubního počítače nebo přes ikonu na palubní desce.

Přímý systém je přesnější, ale dražší

Pokud je auto vybaveno takzvaným přímým systémem, řidič vidí na palubce aktuální tlaky ve všech kolech. Jde o výrazně přesnější měření, se kterým ale bude mít majitel vozu vyšší provozní náklady. Součástí každého ventilku je totiž senzor „zapuštěný“ do kola. Napájen je z malé baterie, kterou většinou není možné vyměnit. Po vybití se tedy musí vyměnit celý chytrý ventilek. Což může znamenat tisícové náklady navíc. Tomuto tématu se budeme brzy věnovat na Autosalon.tv podrobněji. 

Tyto starosti se ale týkají majitelů vozů z druhé ruky, řekněme od pěti let stáří, protože baterie vydrží celkem dlouho. Systém v pravidelném intervalu vysílá na frekvenci 433 MHz do přijímače údaje o tlaku. Přijímač pak komunikuje s řídící jednotkou, která má na starosti zobrazení tlaku pro řidiče. Když tlak v některém kole poklesne, systém na problém upozorní a řidič ví, jaké konkrétní pneumatiky se týká.

Nepřímý systém nezná přesný tlak

K varování, jestli neuchází některé z kol, se používají také senzory ABS a ESP, které v autech moniturují otáčky všech kol. Když je některé z nich měkčí, otáčí se rychleji, protože se tím zmenší jeho obvod. Když to zjistí řídící jednotka, řidiče upozorní. Systém ale nezná hodnoty tlaku a není tak rychlý, jako elektronická čidla. Potřebuje k měření ujet i stovky metrů. Po výměně kola nebo jeho dohuštění ale musíte tento systém takzvaně „resetovat“, tedy uložit nové tlaky, což spoustě řidičů vadí.

Pozor na teplotu!

A teď tedy k těm planým poplachům s poklesy tlaku. Jak upozorňuje i společnost Continental, k jejich změnám v pneumatice dochází přirozeně jak během jízdy, tak s ohledem na povětrnostní podmínky. Obecně platí, že teplotní rozdíl +/- o 10 °C změní tlak v pneumatice asi o 0,1 baru. Z tohoto důvodu je vhodné upravovat tlak v pneumatikách v závislosti na povětrnostních podmínkách. Pozor by si měli dávat hlavně řidiči s takzvanými celoročními pneumatikami, kteří kontrolují tlak pneumatik pouhým okem či „pokopáním“. Nenechte se mýlit dojmem toho, že pneumatika je dobře nahuštěná. Upravujte tlak jak při výrazném poklesu teplot, tak při výrazném oteplování. Tlak v pneumatikách kontrolujte vždy v době, kdy jsou pneumatiky studené. Se zahřátím se tlak uvnitř zvyšuje.

A jedna dobře míněná rada na závěr. Přestože máte automatické hlídání tlaku v pneumatikách, zajeďte alespoň jednou měsíčně k čerpačce a zkontrolujte tlak ručně. „Posichrujete“ tak techniku, která má vždy nějaké ty mušky.

Reklama

Diskuze

Hunter of Drivers ll - 24.09.2021 14:42:11
Jo aha. Konečně jsem pochopil. ???
Franta - 23.09.2021 09:42:23
Protože si musíš koupit pořádné auto. Tento systém nemá chybu. Já vidím na každém kole nejen tlakj, ale i přesnou teplotu.

S prázdnými pneumatikami, bez řidičáku a úplně na mol projížděl cizinec Brnem. Ohrozil několik lidí

Skončilo to nehodou. Policii k hazardérovi přivolal řidič, který jel celou dobu za ním
10.05.2021 07:01
|
2
Reklama

Ode dneška musí mít pneumatiky nové identifikační štítky. Dozvíte se z nich spoustu zajímavých věcí

Nový štítek nabízí srozumitelnější klasifikaci brzdných vlastností, valivého odporu a hlučnosti
01.05.2021 10:33
|
0

I nová pneumatika může být stará a ztratí tak své dobré vlastnosti. Lze tomu ale jednoduše předejít

Letní i zimní pneumatiky stárnou, a to i když jsou správně uskladněny. Jak zjistit datum výroby?
21.04.2021 06:40
|
14

Japonské úlety u názvů aut. Kvůli vulgárnímu či posměšnému významu došlo i na jejich přejmenování

Asi nejznámějším přešlapem byl název terénního vozu Mitsubishi Pajero. Španělé ho znají jako Montero
18.06.2024 14:16
|
3

Kam se dostat se skútrem, elektromobil se zvukem, kontrola bazarovek. Nový Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu otestujeme Hyundai Ioniq 5 N, Cupru Formentor, Lexus LBX i motorku CFMOTO 450NK
17.06.2024 11:55
|
0
Reklama

Francouzská značka DS přichází s pojízdnou pevností. Model DS 7 Vauban odolá nejen střelným zbraním

Auto s plug-in hybridním pohonem bude možné řídit s klasickým řidičským oprávněním skupiny B
03.06.2024 16:30
|
0

Do tří let elektromobily zlevní na úroveň aut se spalovacím motorem. Výrazně podraží jejich servis

Dražší náklady na opravy zvýší ceny havarijního pojištění. Povinného ručení se to netýká
27.05.2024 14:30
|
7
Reklama
Autosalon TV