Reklama
Řidičův chleba

Zákeřný aquaplaning roztočil BMW na D1. Jeho řidič se dopustil snad všech chyb, které se dají udělat

Když už se do podobné situace dostanete, držte pevně volant a hlavně nebrzděte. Důležité je zachovat klid
Zdroj: Policie ČR
Řidič udělal řadu chyb. Například vystoupil za snížené viditelnosti z havarovaného auta bez reflexní vesty.

Před týdnem řešili jihomoravští policisté nehodu na dálnici D1. Na 215. kilometru ve směru na Brno dostal řidič BMW v hustém dešti smyk. Příčinou byl takzvaný aquaplaning, při kterém pneumatiky neschopné odvádět velké množství vody ztratí kontakt s vozovkou a z řidiče se rázem stává pasažér. V případě nehody z D1 skončil smyk nárazem nejprve do pravých, a potom i do levých svodidel, kdy poškozené BMW zůstalo stát po nárazu v levém jízdním pruhu.

Vystoupil bez reflexní vesty

Už tak špatnou dopravní situaci ještě zhoršil řidič nabouraného auta, který na dálnici do hustého provozu i deště vystoupil bez reflexní vesty, nabourané auto obcházel a zjišťoval škody. Podobná chyba může stát život účastníka něhody nebo někoho dalšího. Aby se tak nestalo, je ve výše uvedeném odkazu návod, jak postupovat při dopravní nehodě.

U sjetých pneumatik stačí 50 km/h

Aquaplaning je situace, kdy voda ležící na vozovce prakticky převezme kontrolu nad vozidlem. A je jen na řidiči, jestli si ji vezme zpět a jak rychle. Specialisté na bezpečnost v dopravě z webu bezpecnecesty.cz popisují aquaplaning následovně: „Vzniká nedostatečným odvodem vody pneumatikou a tím vytvořením tzv. vodního klínu před kolem, který se následně rozšíří i pod pneumatiku. Tím ztratí pneumatika kontakt s vozovkou a vozidlo je jen velmi málo ovladatelné.“

Zjednodušeně řečeno, pneumatika nezvládne odvádět větší množství vody, která celé auto na velmi krátký čas nadzvedne. Proto se stává neovladatelným. Aby k této situaci došlo, je potřeba několik proměnných najednou. V jednu chvíli na jednom místě se musí sejít velké množství vody, vysoká rychlost a také záleží na druhu a hloubce vzorku pneumatik a jejich správnému nahuštění. U nových pneumatik s dobrým vzorkem vzniká aquaplaning v rychlostech převyšujících 80 km/h. U starších, které jsou výrazně sjeté, pak k této nebezpečné situaci stačí asi 50 km/h.
Zdroj: bezpecnecesty.cz
Aquaplaning.
Reklama

Rozdíl mezi automatem a manuálem

Kdo se dostane do křížku s aquaplaningem, nesmí v žádném případě zazmatkovat. Je jasné, že právě tohle se lépe napíše, než udělá. Ale je to rada nad zlato.

Rozdíl je v tom, jestli řidič sedí v autě s manuální, nebo automatickou převodovkou. „Pokud se vozidlo dostane do aquaplaningu, sundejte nohu z plynu a sešlápněte spojku. Nebrzděte ani silně neotáčejte volantem. Jakmile vozidlo zpomalí, přilnavost se opět obnoví, v tom okamžiku je zapotřebí aby byly pneumatiky nasměrovány tím správným směrem, ne například proti jinému vozidlu,“ říká Martin Dražík, produktový manažer pro střední Evropu ve společnosti Nokian Tyres.

A co s automatickou převodovkou? Vlastně skoro nic. Jen držet volant a nešlapat na plyn. Jakmile řidič plynový pedál nechá být, převodovka sama elektronicky „vyšlápne spojku“. Jakmile šofér cítí, že se kola chytla silnice, může lehce přidat a pokračovat v cestě. Jak poznat, že se kola chytila silnice, popisuje Hana Štefflová z plzeňské policie: „Je marné točit volantem jakýmkoli směrem či šlápnout na brzdu nebo plynový pedál. Zbývá pouze držet volant v přímém směru, sundat nohu z plynu a sešlápnout pedál spojky. Poté počkat, až auto zpomalí a dosedne zpátky na zem, což se projeví ránou do volantu.“
Reklama

Jak mu předejít?

Opět je rada jednoduchá. Když během cesty hodně prší a na silnici se drží vody, stačí prostě zpomalit. Během deště úplně zapomeňte na prudké pohyby volantem. Plynulost je nejdůležitější.

Pokud je to možné, vyhýbejte se stojaté vodě, tedy kalužím, kolejím zalitým vodou a potůčkům tekoucím přes silnici při prudkém dešti. Specialisté na bezpečnost dopravy pak mají zajímavý tip, jak aquaplaning čekat a nebýt zaskočen: „Pokud se stopy auta před vámi brzy ztrácí „ve vodě“ a nejsou vidět již pár metrů za autem, hrozí riziko aquaplaningu. Pokud jsou stopy viditelnější a vydrží delší dobu, je riziko aquaplaningu nižší.“

Diskuze

Mirek - 02.07.2020 18:34:02
Nahodou, je to slusny ridic. takovych je mnoho a nejen v bmw. Tady bych napsal ze je to chyba stavby dalnice, nema zadny sklon aby voda odtekla ihned z vozovky. a neni to jen problem dalnic ale v tom i vsechny silnice. Tam se drzi voda a nikam neodteka.
Mirek - 02.07.2020 18:37:13
zazil jsem to uz i v Praze kde se drzi voda v holesovickach v zatacce mezi 3ma pruhy uprostred, takova mensi laguna ktera neni videt a vjetim do ni znamena i pri mensi rychlosti smer rovne a ne zatacet do leva. Jeste ze mam 4kolku ihned zabrala.

Co dělat při nehodě v zahraničí? Volat policii a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte

Lze si připlatit za službu, díky níž řešíte vše se svou pojišťovnou, i když má viník bouračky jinou
30.06.2020 07:01
|
0
Reklama

Prázdniny s sebou přináší nejen dětské radovánky, ale také zvýšený počet nehod s účastí nejmenších

Nebezpečí hrozí malým chodcům, cyklistům i spolucestujícím. Rodiče by neměli podcenit prevenci
26.06.2020 10:26
|
0

I mistr tesař se někdy utne. Pilot se svým závodním fordem skončil po nehodě ve vodě

Šlo o testovací jízdu na soutěž, která probíhala mimo komunikace. Řidič proto nedostal pokutu
18.06.2020 14:05
|
1

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
29.07.2021 18:19
|
0

Motorkář svojí chybou způsobil požár auta s maminkou a kojencem. Nová kampaň Besipu je drsná

Organizace chce videem upozornit na kampaň „Nemyslíš-zaplatíš“. Nehoda naštěstí dopadla dobře
29.07.2021 07:01
|
4
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Řidiči si mohou oddechnout. Pivní kola blokující dopravu zmizí z pražských ulic

O zákazu rozhodl Nejvyšší správní soud a platný je ve většině částí Prahy
27.07.2021 08:03
|
0
Reklama
Autosalon TV