Reklama
Řidičův chleba

Na autopojištění se dá ušetřit i v době zdražování. Vyšší ceny se totiž nedotknou každého řidiče

Ušetřit se dá například sbíráním bonusů. Kdo však bourá hodně, bude mít vždy pojistné dražší
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Trend zdražování nemine ani autopojištění, stane se tak vlivem zvyšování cen náhradních dílů i za práci v autoservisech. Výrazné zdražení povinného ručení a havarijního pojištění se ovšem netýká všech řidičů, někteří mohou dokonce ušetřit. Autosalon se proto zeptal několika českých pojišťoven, jak se mohou řidiči vyhnout zvyšujícím se cenám.

Drahé autopojištění se netýká už jen mladých

 „Meziroční navýšení činí letos v průměru 5 až 7 procent, nicméně je to poněkud zavádějící údaj. Klient, který boural třeba třikrát v posledních letech, může na pojistném zaplatit o vyšší desítky procent více, zatímco klient, který sbírá bonusy, o tolik více nezaplatí,“ uvedla Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Pojišťovny musí zvednou ceny zejména kvůli škodní inflaci, kterou nelze nijak ovlivnit. Navýšení cen tak ovlivňují nejen autoopravárenské činnosti, ale také zdražování materiálů, energií, mezd i logistiky.  

„Tato inflace za poslední tři roky vzrostla na zhruba 30 až 40 procent, to se bohužel do cen promítnout musí,“ vysvětluje Svobodová. Spolu s tím však roste i průměrná výše odškodnění za újmu na zdraví. U havarijního pojištění se navíc musí počítat i s cenou auta, která rovněž jde poslední měsíce nahoru. „V případě povinného ručení došlo meziročně k navýšení pojistného u nově uzavíraných smluv pro retailové klienty zhruba o 5 procent, v rámci havarijního pojištění pak přibližně o 10 procent. Navýšení nepocítí všichni řidiči stejně – pojišťovny se snaží především navýšit cenu více rizikovým a škodovým řidičům,“ řekl tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa.  

Jediné, co může v současné době trochu utlumit růst inflace, je zlevňování ojetin, postupně klesající zájem o nová auta a také konkurenční boj pojišťoven. „Na trhu dochází k situaci, kdy některé pojišťovny vzdávají cenový souboj a zvyšují ceny. Jiné menší ale naopak představují produktové novinky, zjednodušují postup a snižují cenu pojištění. Rozdíl mezi jednotlivými pojišťovnami se proto výrazně zvýšil. Porovnávat jednotlivé nabídky se vyplatí, neboť roste i průměrná úspora při změně pojišťovny,“ dodává Ondřej Vacek z Top Pojištění.

Motorkář, cestovatel i ten, kdo jezdí málo

Jestliže vlastníte nějaký spíše výletní stroj, pak můžete uvažovat o takzvaném sezonním pojištění. Podmínkou však je, že skutečně auto nebo motorku provozujete jen některé měsíce v roce. „Pro sváteční řidiče máme telematické pojištění SafeLine, které počítá pojistné podle ujetých kilometrů. Šoféři s malým nájezdem do dvaceti tisíc mohou ušetřit na pojistném až 25 procent ročně,“ upřesnila Svobodová.

Na druhou stranu i sezonní pojištění se musí dobře propočítat, zda se vyplatí, protože výslednou cenu autopojištění ovlivňuje několik faktorů. Ať se týkají věku a bydliště řidiče, nebo třeba zdvihového objemu vozu či počtu najetých kilometrů. Zapomenout se nesmí ani na bonusy a malusy, které rovněž výslednou částku upravují.

„Například řidič, kterému je osmnáct let, může zaplatit až o čtyřicet procent více než ten, který již překročil hranici třicítky. A třeba majitel vozu, jemuž je padesát let, má cenu povinného ručení zhruba o třiadvacet procent nižší, než měl ve třiceti,“ řekl Vacek. Regionálně si tak nejvíce připlatí lidé z hlavního města, nejméně motoristé žijící na Vysočině.

Levné autopojištění nevystačí s limity

Ve snaze ušetřit by někoho mohlo napadnout, že si sjedná takové pojištění, které ve finále nepokryje žádnou škodu. Vzhledem k tomu, že v případě dopravní nehody se zraněním se často pojistná plnění šplhají do výše několika set tisíc korun, by takové šetření postrádalo smysl. A to i přes fakt, že jste roky jezdili bez nehod.

Kdo si však myslí, že platí hodně, může zkusit zrevidovat smlouvu a vypustit třeba některá připojištění, jindy zas pomůže srovnání produktů různých pojišťoven a třeba narazíte na takovou, která vám dokáže nabídnout lepší cenu. Nikdy se však takto nerozhodujte, pokud by to mělo znamenat snížení limitů plnění. Nemuseli byste se totiž po dopravní nehodě doplatit.

„Šetřit na autopojištění rozhodně nedoporučujeme. Naopak, kvalitní a správně nastavené pojištění je zárukou, že bude při nehodě fungovat tak, jak si klient představuje,“ řekl Petr Milata z ČSOB Pojišťovny a dodal: „Motorista si může u havarijního pojištění zvolit vyší spoluúčast a pak zaplatí méně, nebo se zajímat o možnosti slev ve vazbě na příslušnost pojišťovny do některé z finančních skupin. U nás může na základě tzv. profilování (ověření jeho chování v bance) získat na pojištění vozidla cenové zvýhodnění až 17 procent.“ Takto ušetřit mohou také motoristé například u pojišťovny Allianz. „My stále umožňujeme řidičům využít pojištění podle počtu najetých kilometrů a díky tomuto produktu od nás dostali klienti vloni zpět v souhrnu několik desítek miliónů korun,“ upřesnila tisková mluvčí pojišťovny Marie Petrovová.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 17.02.2023 12:39:05
JAK PISE DRUHE JA !!!! AMERICKEJ BROUK SEZERE VAM BRAMBORY !!!! BOJTE SE VYSSI CENY !!!! DOTKNOU SE KAZDEHO RIDICE !!!! DOBRE UZ BYLO !!!! JAK RIKAL RANSDORF ZA VLADIMIRA ILJICE !!!! TOVARNY BYLY DELNIKU A POLE ROLNIKU !!!! NIKOLIV AGROFERTU
PICHAV - 16.02.2023 22:26:25
BRACHA PICHAV MA PRAVDU !!!! VY SOCKI !!!! VLADIMIREILJICIJEZISMARIA TO SNAD NENI PRAVDA !!!! ZE EXISTUJE PICHAV JA 2 !!!! ERUPCE KORUPCE TO JE PAN DEMIE A NEJVETSI KATASTROFA !!!! ALE AZ PO VAS !!!! VY SOCKI !!!! DLOUHO NIC A PAK MANDELINKA MHD BRAMBORY

Výstražné trojúhelníky míří do minulosti. První stát začne vyžadovat povinné používání majáků s GPS

Ve Španělsku bude od roku 2026 místo trojúhelníku součástí povinné výbavy chytrý maják
27.12.2022 15:43
|
30
Reklama

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
21

Povinné ručení lze ukončit jen z určitých důvodů. Vyplatí se je dobře znát, protože je možné ušetřit

Ukončení povinného ručení musí vždy proběhnout písemně, ale na pojišťovnu kvůli tomu nemusíte
05.04.2022 07:51
|
5

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV