Reklama
Řidičův chleba

Lyže pod nohama, boty za sedadlem. Za nebezpečné převážení výbavy hrozí vysoké pokuty

Třeba rakouští policisté jsou na zajištění nákladu přísní. Dovolená se tak rázem může prodražit
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Zimní sezona v zahraničí se už pomalu rozjíždí a pokud se i vy chystáte například do Alp, měli byste se ubezpečit, že máte vše důležité pro převážení lyží a další zimní výbavy. Více než pokuty byste se měli obávat své vlastní bezpečnosti. Se špatně zabezpečenými lyžařskými botami můžete počítat při dopravní nehodě i s fatálními následky. Jak tedy správně a především bezpečně převážet lyže? Na to nám odpověděli Igor Sirota z ÚAMK a Veronika Truhlářová z Autoklubu ČR.

Uvnitř auta ano, ale jen s certifikovanými vaky

Řada lidí zimní náčiní převáží ledabyle v autě, většinou se tak děje, když mají sjezdovku kousek od hotelu nebo pár kilometrů od domova. Nikdo však neví, co se po cestě může stát. Volně položené věci mohou při brzdění snadno vyletět dopředu a někoho zranit. „Ideální případ je, že si koupíte od výrobce svého vozidla certifikovaný vak, který má veškeré náležitosti. Ten se pak spolu s náčiním uvnitř provlékne středovou zadní opěrkou a ještě ukotví,“ vysvětluje Sirota. Pokud na to využijete jakýkoli jiný vak nebo deku, nemusí být kotvení správné. Poznáte to hned při prvním prudším brzdění. „Lyže a hůlky musí být vždy pevně svázány k sobě. Následně je nutné upevnění k vozu alespoň na dvou místech, nejlépe certifikovanými upínacími popruhy, “ radí Veronika Truhlářová, mluvčí Autoklubu ČR.

Jestliže nemáte středový průlez, budete zřejmě muset sklopit sedačky. I v tomto případě lze ale lyže ukotvit bezpečně. „Vyvarujte se jakýmkoli gumicukům, které při nárazu působí jako luk a především jejich uchycování k loketní nebo hlavové opěrce. V obou případech se jedná o lehkou věc, která se snadno vyrve a problém je na světě,“ doplňuje mluvčí ÚAMK. Proto lyže a jiné věci přichycujte raději na nosné části auta nebo k okům tomu určeným v zavazadlovém prostoru. Nezapomínejte ani na těžké lyžáky volně položené za zadní sedačkou. I tady mohou nasekat při dopravní nehodě pořádnou paseku. Ideální je, abyste je také vhodně a bezpečně ukotvili.

V zahraničí nehrozí jen pokuta

Pokud se vydáte na cestu s tím, že to risknete, nemusí se vám to vyplatit. Například rakouská, případně i italská policie je v této otázce dost nekompromisní. Zatímco v Česku vás čeká pokuta do dvou tisíc korun, v Itálii pokuta činí necelých devět tisíc korun a v Rakousku je to už 12 tisíc korun. A to není jediné. „Kromě pokuty vám policisté nedovolí pokračovat v jízdě, dokud problém se špatně převáženým nákladem nevyřešíte,“ dodává Sirota.

V tomto ohledu jsou Němci i Rakušané zodpovědnější. Na bezpečnosti nešetří, a tak je často na sjezdovkách nepotkáte, jak soukají lyže jen tak do kufru. „I když jsme národ šetřílků, tak v tomto ohledu by nebylo od věci si připlatit třeba za střešní box – pokud to dané auto umožňuje, máte hned po problému,“ radí Sirota. V případě rakví to ale také není tak jednoduché. „Důležité pro lyže je, aby uvnitř bylo upnutí, bez tohoto prvku mohou lyže při nárazu snadno prolétnout ven,“ vysvětluje mluvčí ÚAMK. Pro převážení lyží a jiné zimní výbavy se nehodí tedy obyčejné střešní boxy, ale musí být rovněž certifikované. Jedině tak si zajistíte skutečnou bezpečnost.

Poslední možností je přepravit lyže nebo snowboard na střešních nosičích. To má ale své podstatné nevýhody. „Předměty je nutné upnout na dvou místech, aby byly fixovány proti pohybu. Pozor ale na skutečnost, že jsou po celou dobu cesty vystaveny vlivům nepříznivého počasí a viditelné pro případné zloděje po dobu, kdy je posádka vzdálena například na jídle v restauraci, “ upozorňuje Veronika Truhlářová.
Reklama

Diskuze

Miky - 18.03.2023 16:39:03
Pro mě užitečný článek, děkuji. Koho to nezajímá, ať to nečte. Autor k tomu přece nikoho nenutí? Nebo to fakt nemáte nic jinýho na práci, než někoho stále v úkrytu internetu kritizovat? Chudáci zakomplexovaný...
provokatér - 15.12.2022 18:11:46
Tady sem na Autosalon chodí nějaká škodná...která dává mínusy naprosto všude...asi provokatér éů...vidím,že už tu byl.

Mazda už vyhlíží léto. Roadster MX-5 dostane pro příští rok nové barvy i automat

Automatická převodovka bude k dostání ve verzi RF s pevnou střechou
03.11.2022 07:38
|
0
Reklama

Zima vyrobila ze spousty silnic ementál. Škodu na autě nemusí poškozený řidič hradit ze svého

Kdo za stav silnice zodpovídá? Co nepodcenit, aby nezmizel nárok na odškodnění?
17.03.2021 07:46
|
4
Reklama

Bansko: bulharská lyžařská nirvána ve velehorách. Areál je tak veliký, že vy i vaše lyže zabloudíte!

Balkánské lyžování ve 3000 metrech nad mořem nemá chybu, zkráceni nebudete ani ve službách
22.12.2020 10:19
|
7

Kalendářní zima sice ještě nepřišla, ta petrolejářská však už ano. Zimní nafta je alfou omegou

Od poloviny listopadu se u čerpacích stanic začíná prodávat takzvané zimní palivo
19.11.2020 09:28
|
16

Sportovec to není. Škoda Kamiq v základu má ale všechno, co člověk potřebuje

Ani v nejnižším stupni výbavy auto nepůsobí vůbec jako holátko, ba naopak v tomto směru překvapí
17.05.2024 15:25
|
1

Sázka na elektromobilitu Fordu nevyšla. Na každém prodaném vozu prodělá dva miliony

Automobilka sice vykázala vyšší prodeje EV aut. Na zalepení obchodních ztrát to ale nestačí
17.05.2024 11:41
|
3
Reklama

Nový Hyundai i30 startuje v Česku na 430 tisících. V základu teď nabízí bohatší výbavu

Model je v nabídce ve třech karoseriích. Každou lze kombinovat se šesti stupni výbavy a třemi motory
15.05.2024 16:45
|
0

Užívání léků způsobuje při řízení stejný problém jako alkohol. A nemusí být ani na předpis

Číst příbalový leták by mělo být pro každého automatické. Obzvlášť u volně prodejných prášků
13.05.2024 07:52
|
0
Reklama
Autosalon TV