Reklama
Řidičův chleba

Konec s lepením se na zadek? Novela zákona má ztrestat milovníky intimního kontaktu s jinými auty

Minimálně třicet procent českých řidičů nedodržuje bezpečný rozestup
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Čeští řidiči jsou přeborníky v nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty. Zatímco v Německu nebo Rakousku s dodržováním rozestupů nemají problém, u nás má velké množství šoférů zvláštní zálibu v potřebě fyzické blízkosti k jinému jedoucímu vozidlu. Důvodem je i to, že na rozdíl od našich sousedů na dodržování takových odstupů nemáme taxativně vymezenou zákonnou úpravu, a řidičům proto v praxi reálně nehrozí žádné postihy. To by se ale mělo změnit.

Častá příčina nehod

Češi jsou v nedodržování bezpečné vzdálenosti od auta před sebou skutečně na slovo vzatí specialisté. Není proto divu, že se ťukance i závažnější dopravní nehody kvůli nedodrženému rozestupu loni staly čtvrtou nejčastější příčinou dopravních nehod, celkově jde o více než pět a půl tisíce případů.

"Ta nejnebezpečnější situace je, pokud se řidič lepí na vozidlo před sebou a dává mu tak najevo, že chce projet. Snaží se ho jakoby vytlačit. Jindy řidiči vlastně kradou mezeru, kterou si jiný řidič nechá jako bezpečný odstup tak, že se do té mezery vmáčknou a předjedou ho," říká Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP na Ministerstvu dopravy.

"Udělají myšku," potvrzuje předchozí tvrzení Petr Novák, taxikář z povolání. "Vjedou vám tam, a pak je těžké to dobrzdit." Právě s tím by měla něco udělat novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která má definovat bezpečnou vzdálenost. Třeba u osobních aut by požadovala při rychlosti nad 80 km/h odstup 30 metrů. Ten by pak policisté pod hrozbou pokuty mohli ohlídat, stejně jako dodržování rychlosti.
Reklama

Prudké dobrzďování stojí za vznikem kolon

„Měli bychom zařízení, které změří rychlost vozidla, a kromě toho určí i vzdálenost rozestupu i to, jestli byla dodržena,“ vysvětluje Michal Hodboď z ředitelství služeb dopravní policie. Pro bezpečný rozestup by zatím řidiči měli ctít pravidlo dvou sekund, což je doba, po které bychom se nejdřív měli dostat do bodu, kde je vozidlo přede mnou,“ doplňuje.

„Také se doporučuje takzvané pravidlo poloviny tachometru. To znamená, že bych měl mít v metrech před sebou polovinu vzdálenosti rychlosti, kterou jedu,“ doporučuje Neřold. Nedodržování rozestupů mezi auty je nejen nejčastější příčinou nehod, ale i dopravních zácp. Japonští vědci vliv dodržování rozestupů na tvorbu kolon nasimulovali. Když řidiči jeli konstantní rychlostí a udržovali stejnou vzdálenost, provoz byl plynulý. Při zmenšení vzdálenosti se začíná dobrzďovat a kolony jsou na světě.

Diskuze

Fr_von_Dr - 02.06.2021 09:54:31
Experti v Autosalonu, zkuste vypátrat kolik bylo uděleno pokut řidičům za bezdůvodně pomalou jízdu. Především starší řidiči najedou na rychlostní komunikaci, ale "za chvilku" budou sjíždět, tak přece nebudou zrychlovat na 80km/h nebo více!
Milan - 29.05.2021 11:13:10
Víte jak mimo jiné poznám že jedu v Česku? Lepí se mi kdejaký ******* na *****. Říkejte si co chcete, ale lepení je psychologický nátlak a doufám že to bude tvrdě policií trestáno. Ty řeči že se do mezery vlepí někdo jiný jsou alibistické nesmysly.

Přemluv dědečka a babičku. Když se přihlásí na kurz bezpečné jízdy, mají to zadarmo

Potřeba je k tomu vlastní auto a věk alespoň 65 let. Kurzy probíhají po celém Česku
20.05.2021 07:17
|
8
Reklama

Dětské sedačky na pásy nejsou méně bezpečné než Isofix. Dva řidiči ze tří je však upevňují chybně

Oba systémy jsou propojeny přímo s konstrukcí auta. Isofix je ale jednodušší na manipulaci
19.04.2021 07:09
|
5

Děsivé video z nehody kamionu na D8 ukazuje, proč jsou bezpečnostní pásy tak moc důležité

Řidiče kamionu přemohl mikrospánek. Naštěstí se jemu ani spolujezdci nic nestalo
09.04.2021 20:39
|
16

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV