Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Třicítkáři jsou jako Hnutí pro život. Za líbivými slovy skrývají zcela jiný záměr

Protestující rádi hovoří o zvýšení bezpečnosti lidí ve městě. Jde jim ale o mnohem přísnější zákazy
Zdroj: Tiskový servis Poslední generace

Při střetu s autem jedoucím rychlostí 50 km/h zemře osm lidí z deseti, zatímco při 30 km/h jen dva. To je jeden z argumentů aktivistů Poslední generace, tedy organizace, která v Praze pravidelně pořádá blokády magistrály. Pokud se ale podrobněji podíváme na to, čím se skupina zabývá a čeho chce dosáhnout, zjistíme, že jde jen o líbivá slova. Chtějí jimi přilákat ty, kteří si neověřují informace a jednoduše naletí. Podobně jako například nechvalně proslulé Hnutí pro život.

Hezká slova pro čiré zlo

K tomu, abychom pochopili „třicítkáře“, je potřeba se podívat k dalším extrémistickým organizacím, mezi něž právě Hnutí pro život patří. Jde o nadnárodní skupinu, podobně jako v případě Poslední generace a podobně také působí v Česku. Jejím motem je: „Pomáháme nečekaně těhotným ženám“ nebo: „Nesoudíme, pomáháme.“ To jsou bezesporu milá slova.

Ve skutečnosti jde ale o konzervativní náboženskou organizaci, jejímž cílem je v daném státě dosáhnout absolutního zákazu potratů. A to nejen v případech, kdy dojde ke znásilnění nebo incestu, ale i ve chvílích, kdy bude plod poškozen a jeho poškození bude neslučitelné s dalším životem. Organizace a její členové totiž vnímají pouhou blastocystu, tedy rané stádium embrya, za člověka.

Jaký důsledek to má? Především lidské utrpení, kdy se rodiče musí dívat na čerstvě narozené dítě, které do několika desítek minut zemře. Kdy jsou ohroženy životy matek a zcela pošlapána jejich práva na osobní rozhodnutí. Členové této organizace by je rádi viděli jen jako jakési stroje na množení, které do něj nemají právo mluvit. Přesto stále opakují: „Nesoudíme, pomáháme.“ Čtenář si jistě vzpomene na nedávnou kauzu ukrajinských žen, které se staly oběťmi znásilnění ruskými vojáky. Hnutí vystoupilo odmítavě vůči jejich potratům. Tak čiré zlo se málokdy vidí.

Omluva za toto přirovnání

Musím se ale hluboce omluvit, protože přirovnávat utrpení utlačovaných žen na základě absurdních náboženských dogmat k dopravní situaci, je neslušné a velmi se za něj stydím. Na druhou stranu Hnutí pro život je dokonalým příkladem toho, že o zlu se dá hovořit mile a líbivě a na tato slova lovit nic netušící oběti.

Podobně funguje právě Poslední generace. Německé soudy ji už prokoukly, označily ji za zločineckou organizaci, policisté provedli zátah proti jejím členům a zjistili, že dva z nich plánovali teroristický útok na ropovod z Terstu do Ingolstadtu. Jeden ze šéfů české pobočky byl už souzen v Londýně za spouštění se na dálnici za plného provozu a před nedávnem zase zatčen v Berlíně za to, že se lepil k autům.

Důležité je si uvědomit, že tohle nejsou protesty o snížení rychlosti a větší bezpečnosti lidí ve městě. Aktivisté chtějí třicítkou dosáhnout něčeho jiného – znepříjemnit život lidem tak, aby z aut úplně vysedli. Chtějí konec vozů se spalovacími motory, a to okamžitý včetně těch, které nyní jezdí. Bez ohledu na to, zda si běžný člověk může koupit elektromobil nebo ne. Tak bude chodit pěšky a na kole, ne? A až k tomu dojde, budou protestovat dál. Tentokrát proti tomu, že je na silnici moc aut. Mělo by jich být méně nebo nejlépe žádná.

Nenaleťme proto řečem o bezpečnosti. Tedy jde prostě jen o to, aby ostatním mohli nařídit, jak mají žít. Podobně (a znovu se omlouvám) jako to chce Hnutí pro život.
Reklama

Diskuze

Slayko - 05.06.2023 03:46:22
TAk to je super, zařadit za 2 a jet takhle po městě s vysokou spotřebou. To hnutí to vymyslelo spolu s producenty ropy.
Pavel Hošťálek - 31.05.2023 12:15:19
Nejen tyto "zelené", ale také ty duhové teroristy, bych poslal do práce, aby na svou zločineckou činnost neměli čas, a byli alespoň společnosti trochu užiteční.

Komentář: Iniciativa za plošných 30 km/h vychází z nenávisti. Snížit rychlost má smysl jen někde

Plošná nařízení ze své povahy nikdy nerespektují lokální situaci. Zóny ve čtvrtích pomáhají už dnes
14.03.2023 11:30
|
13
Reklama

Lidé 30 km/h v Praze nechtějí, ukázala anketa. Aktivisté ji budou opakovat, dokud nedopadne dobře

Aktivisté navzdory výsledku blokovali dopravu i v pátek. Vede je už dříve trestaný člověk
10.03.2023 09:30
|
30

Aktivisté chtějí 30 km/h v Praze, proto zablokovali magistrálu. Pořadatel akce už dostal trest

Skupina Poslední generace tvrdí, že současných 50 km/h je nebezpečných pro chodce
03.03.2023 11:58
|
26

Výkon 845 koní, dojezd 550 kilometrů. Musk slavnostně odhalil parametry Tesly Cybertruck

Nejvýkonnější model začíná s cenou v přepočtu na 2,2 milionech korun. Bude ale i lidová verze
01.12.2023 10:25
|
1

Zpomalte tlak na elektromobilitu, píší prodejci aut prezidentovi. Ve skladech se jim hromadí auta

Podle otevřeného dopisu americká vláda nemyslí na řidiče, kteří ve velkém auta do zásuvky nekupují
01.12.2023 08:14
|
6
Reklama

V Liberci ladí brzdy tak, aby v autě nepískaly. Hrají na ně jako na klavír a sjíždí s nimi Ještěd

S příchodem elektromobilů je každý pazvuk v autě nežádoucí. Technici tu musí mít trénované uši
30.11.2023 07:53
|
1

Srovnali jsme čtyři malá SUV. Dozvíte se, které z nich má nejvíc místa i nejlepší spotřebu

Toyota, Suzuki, Hyundai, nebo MG? Test na okruhu v Sosnové prozradil jejich výhody i slabiny
29.11.2023 13:25
|
0
Reklama
Autosalon TV