Reklama
Řidičův chleba

Vypuštěné pneumatiky a vzkaz za stěračem. Ekologičtí aktivisté zaútočili na pražská SUV

Hnutí proti automobilům typu SUV chce docílit toho, aby jim byl zakázán vjezd do velkých měst
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Aktuálně nejpopulárnější kategorie automobilů je častým terčem ekologických skupin a některých politiků. Velká SUV nejvíc dráždí aktivisty proto, že jsou podle nich příliš rozměrná a oproti kompaktnějším autům produkují zbytečně moc emisí. Navíc prý v metropolích zabírají příliš místa. Právě na SUV se zaměřila skupina s názvem Tyre Extinguishers, která na protest proti „zbytečně“ velkým vozům vypouští pneumatiky. Doufají, že tím přimějí řidiče, aby si místo neekologických obrů pořizovali malé nebo bezemisní automobily. Dříve aktivisté působili pouze v zahraničí, teď začali utočit i v pražských ulicích. 

Praha v ohrožení vypouštěčů pneumatik

Minulý týden aktivisté zaútočili v Praze, a to konkrétně v Dejvicích. Ekologická skupina Tyre Extinguishers (nebo někdo, kdo se za ni vydával) zde vypouštěla pneumatiky a za stěrači nechávala řidičům vzkaz. V něm vysvětluje, že jejich příliš velká auta jsou problém pro celou společnost a jde jen o marnivost. Celý obsah dopisu zveřejnil na Twitteru uživatel Michal Půr:

Na facebookové stránce se ekologická skupina chlubí tím, že po Evropě tímto způsobem potrestala už víc než tisícovku řidičů. Mohou ale být aktivisté za vypuštění kol u vozů SUV v Česku stíháni? Oslovili jsme jak státní, tak městskou policii hlavního města Prahy a v obou případech nám přišla stejná odpověď.

„Pokud někdo vypustí pneumatiky u vozidla, jedná se o přestupek proti občanskému soužití. Pokud by aktivista byl chycen při činu nebo by existovaly jasné důkazy, mohou policisté udělit pokutu do výše 10 tisíc korun," řekla Autosalonu tisková mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová. 

V případě, že by pachatel kola prořezával, jako to například dělalo hnutí Tyre Extinguishers v jiných evropských státech, hrozí mu výrazně vyšší trest. „Pokud by způsobená škoda přesáhla hranici 10 tisíc korun, může se jednat i o trestný čin poškození cizí věci, za který může být osoba potrestána odnětím svobody po dobu šesti měsíců nebo až tří let," prozradil tiskový mluvčí státní policie Richard Hrdina. 

S prázdnými pneumatikami nikam nejezděte

Co dělat v případě, že se stanete obětí ekologických aktivistů? Pokud zjistíte, že vám někdo na voze vypustil pneumatiky, rozhodně s ním nikam nejezděte.

„Samotné vypuštění vzduchu pneumatiky nepoškodí. Nesmíte se ale hnout z místa. Jakmile byste to udělali, pláště kol byste po pár desítkách metrů stoprocentně zničili (pokud to nejsou runflat pneumatiky). Nejlepší je nechat auto stát a pokusit se pneumatiky dofouknout na místě, třeba ruční pumpičkou nebo kompresorem," radí Martin Volek z pneuservisu BestDrive. 
Reklama

Diskuze

Petr - 03.03.2023 20:26:00
Na místě gumoléčba, odvézt do Brd a po svých ekologicky do Prahy. Před tím zabavit boty, protože gumová podrážka byla jistě vyrobena neekologicky.
Martin - 18.02.2023 16:05:52
..a tihle prudiči (aktivisté) vypadají asi takto: půl roku nemyté dredy na kebuli, vytahané barevné tričko, batoh a PET lahví (ta je eko), tepláky pod prd.lí a rozvázané tkaničky u bot. Potřebují napráskat na hubu nejen oni, ale i jejich fotrové a matky.

Reklamní agentury všech automobilek rychle řeší nečekaný problém, který na ně přichystali aktivisté

Nový francouzský zákon jde proti smyslu samotné reklamy. Platit začne už od března
05.01.2022 10:06
|
15
Reklama

Ekologičtí aktivisté protestují proti autosalonu v Mnichově. Vyhrožují násilím

Ačkoliv je autosalon především o elektromobilitě, podle aktivistů stále bují „auto terorismus“
07.09.2021 14:44
|
20

Neomezená rychlost na německých dálnicích asi brzy skončí, věští šéf Audi. Ve jménu ekologie

Existují asi jen jednotky našinců, kteří při cestě přes Německo nepopustili uzdu svým koním.
19.03.2021 17:12
|
6

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
24.03.2023 16:53
|
5

Test BMW 230e xDrive Active Tourer: MPV, které jezdí lépe než většina hatchbacků na trhu

Vyzkoušeli jsme kompaktní rodinný vůz s výkonným plug-in hybridním systémem
21.03.2023 17:09
|
2
Reklama

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
14

Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?

Vyzkoušejte si znalost tratí formule 1. Podle plánku zkuste uhodnout, o jaký okruh se jedná
19.03.2023 09:46
|
1
Reklama
Autosalon TV