Reklama
Řidičův chleba

Aktivisté chtějí 30 km/h v Praze, proto zablokovali magistrálu. Pořadatel akce už dostal trest

Skupina Poslední generace tvrdí, že současných 50 km/h je nebezpečných pro chodce
Zdroj: Tiskový servis Poslední generace

„Snížení rychlosti má samé pozitivní dopady,“ píší aktivisté ze skupiny Poslední generace v tiskové zprávě, kterou doprovodili svou páteční akci na pražské magistrále. Při ní svým pochodem zablokovali auta směřující z Holešovic do centra. Jeden z organizátorů akce byl už přitom za podobné chování před několika měsíci souzen ve Velké Británii a dostal trest.

Půl roku vězení

Aktivisté by rádi zavedli maximální povolenou rychlost 30 km/h na území Prahy podobně, jako se to stalo například v Paříži. Ve své tiskové zprávě upozorňují, že pokud se auto v rychlosti 50 km/h střetne s chodcem, nepřežije to osm z deseti lidí. Při 30 km/h ale jen jeden z deseti. Snížení rychlosti ale v závěru nestačí, Praha by se měla podle aktivistů víc soustředit na podporu cyklistiky a chodců.

„Chceme město pro lidi, ne pro auta. Protesty budeme opakovat, dokud se takovým městem Praha nestane,“ řekl jeden z organizátorů akce Arne Springorum. Ten si loni v prosinci odnesl od londýnského soudu trest půl roku vězení s odkladem na dva roky za obdobný protest na dálnici M25, která funguje jako okruh britské metropole. Spolu s dalšími členy skupiny Just Stop Oil se spustil z konstrukce dálničního značení, policie kvůli tomu musela okruh na dvě hodiny uzavřít. Informovala o tom agentura ČTK.

„Lidé mají právo na město, ve kterém mohou vést spokojený a naplněný život a využívat ulice ve svém okolí k setkávání se sousedy, ne k proplétání se mezi auty,“ dodal Springorum. Zda je tím myšlena i magistrála, už ale ve zprávě k akci neuvedl.
Reklama

Diskuze

Arne - 10.03.2023 14:41:56
No a uz je ten Arne zadrzen za poruseni podminky?
Uďa - 04.03.2023 15:57:26
To nemyslí vážně mám senzory a auto zastaví samo. 30 nesouhlasím!!!!!!!

MOTOCYKL PRAHA 2023: V Letňanech se sejdou motocyklové legendy, novinky, přestavby i oslavenec Harley Davidson

Pět hal letňanského výstaviště zaplní motocykly, skútry, čtyřkolky, sportovní i závodní motocykly
02.02.2023 16:27
|
0
Reklama

Unikátní přestavby, nové modely i zajímavé koncepty. Praha bude hostit motocyklové legendy

Další ročník výstavy jednostopých vozidel, čtyřkolek a příslušenství se uskuteční letos v březnu
30.01.2023 19:00
|
0
Reklama

Most je pokrokovější než Praha nebo Brno. Do MHD nasadil unikátní vodíkový autobus

Pod kapotou malá elektrárna a místo škodlivých zplodin vodní pára. Autobus od Toyoty vyrazil do ulic
12.12.2022 07:22
|
1

Praha chce redukovat parkovací místa v novostavbách. Zlevní se tím prý byty a zlepší prostředí

Více zeleně, MHD a méně smogu. Parkovací stání se v některých lokalitách stanou spíše raritou
21.10.2022 11:51
|
7

Box na kouli může být lepší než klasická rakev. Otestovali jsme Thule Acros na dlouhé cestě

Pojme až 300 litrů zavazadel a u některých aut vůbec nepřekáží. Kvůli ceně ale není pro každého
23.03.2023 16:40
|
14

Stejný základ, jiný přístup. Otestovali jsme povedenou Kiu Niro jako klasický i plug-in hybrid

Obě verze mají stejný základ, jedna ale ujede až 60 km pouze na elektřinu
22.03.2023 13:30
|
3
Reklama

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
22.03.2023 07:30
|
21

Ford ukázal nové elektrické SUV. Explorer bude v Česku stát lehce přes milion korun

Na technické údaje je zatím automobilka skoupá. O dojezdu nehovoří, slibuje ale rychlé nabíjení
21.03.2023 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV