Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Pokuta 25 tisíc za jízdu na červenou? Pravidla mají řidiče vychovávat, ne likvidovat

Novela silničního zákona počítá až s pětinásobným zvýšením pokut. Lepší řidiče z nás ale neudělá
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Pokud parlamentem projde novela silničního zákona, kterou navrhlo ministerstvo dopravy, stane se jízda na českých silnicích velmi nebezpečnou. Nikoliv však kvůli tomu, že by po tuzemských cestách jezdilo více „pirátů“. Spíš proto, že každá cesta do práce, na chalupu nebo na dovolenou bude hazard s vlastní finanční likvidací. Ministerstvo totiž počítá s tím, že pokuty stoupnou až na pětinásobek. A to i za přestupky, které se velmi snadno stanou jen kvůli drobné řidičské nepozornosti.

Jak řidiče vychovat?

Vzpomínám na vlastní přestupek, který jsem spáchal před několika lety. Odehrál se na známé ulici 5. května v Praze, která je přímo pastí na řidiče příliš zahloubané do vlastních myšlenek. Ten den jsem se tak nějak víc zamyslel i já a na tříproudové silnici následoval auta jedoucí přede mnou v levém pruhu. Ani jsem si nevšiml jinak vždy snadno rozpoznatelné (i když maskované) policejní octavie. Teprve až když se za mnou rozsvítily majáčky.

„Pane řidič, tady v tom úseku byla padesátka, jel jste 72 km/h,“ říká po pozdravu policista. „Já vím, 80 je až tady od Pankráce. Nějak jsem se zamyslel, ach jo,“ odpovídám se sklopenýma ušima. Policista si zkontroloval řidičák v autě a pak se vrátil: „Vidím, že nemáte žádné body. Vám asi dodržovat pravidla problém nedělá. Podívejte, je to škoda, jel jste o dva kilometry rychleji, jinak by to bylo v pohodě. Takhle vám sice dáme nejmenší možnou pokutu, ale tři body. Pamatujte si, že teď rok nesmíte znovu překročit rychlost o víc než 20 km/h, jinak vám vezmou řidičák. Tak opatrně a šťastnou cestu. A nezapomeňte, ne víc než o dvacet,“ usmál se příslušník, když jsem mu podepsal pokutu na pár stokorun (už si nepamatuji, kolik to bylo, ale bylo to směšně málo).

A tak jsem si už dával pozor. Nejen v daném úseku, ale všude jinde. A to tak moc, že jsem už také od té doby žádnou jinou pokutu nedostal. A to se pohybuji po silnicích denně. Vždy, když jsem se na chvíli zamyslel, probrala mě myšlenka na policistu a jeho radu. Ne, pokuta, kterou jsem zaplatil, mě ani mírně nebolela, protože šlo o pakatel. Místo toho jsem si odnesl poučení, které ze mě udělalo o trochu lepšího řidiče.

Finanční likvidace nemá smysl

Proto teď s velkým znepokojením sleduji, jaký návrh ministerstvo přineslo, a ještě za vlády koalice Spolu. K tomu jsem v šoku, kolik lidí drakonické navýšení pokut schvaluje. „Správně, to je odnaučí, piráty! Je to ještě málo! Za 20 km/h navíc by měli přijít o řidičák! Za špetku alkoholu rok vězení!“ Ano, i takové hlasy se ozývají a nejen v diskusi na Novinkách, ale i pod články na některých automobilových webech, kde je píší sami řidiči.

Jistě, jet na červenou je nebezpečné. Ale opravdu je to přestupek za 25 tisíc korun? V městské dopravě, kde přestupky kontroluje kamera? Není možné, že řidič třeba jen špatně odhadne délku oranžové a prostě křižovatkou projede v momentě, kdy už padla červená? Opravdu ho to má stát 25 tisíc korun? Osobně se domnívám, že ne. Není to snad proto, že bych stranil nebezpečným řidičům, ale zdá se mi, že je každý přestupek nutné posuzovat silně individuálně. Asi je rozdíl mezi někým, kdo proletí křižovatkou bez ohledu na semafor a někým, kdo se jí prostě nestihne prosmýknout včas.

Je to totéž jako s nulovou tolerancí alkoholu. Je jasné, že člověk nemá za volant sedat opilý, jenže nula rozhodně společnost nechrání před bezohlednými opilci, ze kterých se často stávají vrazi za volantem. Ti jezdí vesele dál, dokud to dřív nebo později neskončí nehodou. Obětí jsou ale lidé, kteří si dají jedno pivo k obědu, zapomenou na něj a pak vyrazí na ulici, kde do nich zezadu někdo ťukne. A šup, jsou z nich opilí řidiči. O tomto tématu jsem psal mnohokrát, a vždy mi pár lidí napsalo: „Až vám přejede opilý řidič někoho blízkého, budete mluvit jinak.“ A já jim odpověděl: „Když bude mít pod 0,5 promile, tak to nebude tím, že by byl opilý.“

Nenechme se strhnout k drakonickým trestům. Nemstěme se. Nelikvidujme řidiče, když něco přehlédnou. Pokud to totiž dělat budeme, zvýšíme jejich stres na silnici. Najednou budu všichni před semaforem panicky brzdit, aby náhodou neprojeli na červenou. Pro některé by to totiž znamenalo i ztrátu měsíčního příjmu. A to by pro ně bylo likvidační.
Reklama

Diskuze

Radovan - 24.07.2022 23:59:01
Osobně nejsem proti vysokým pokutám. Mohly by být klidně i 50x vyšší. Ale za předpokladu, že nebudu potrestaný 2x za jednu a tu samou věc. Což v tomhle státě není problém. Takže jsem pro svobodnou volbu: Body nebo super vysoká pokuta. Férové pro všechny.
Petr S. - 24.07.2022 21:50:17
Problém je, že pokuty neúčinkují na každého stejně, jako v případě, že by byly vyměřovány podle finanční situace přestupce. Tahle situace vyvolává dojem, že pravida musí dodržovat jen ti, kteří mají méně peněz.

Komentář: Evropský zákaz aut se spalovacími motory od roku 2035 je to nejhorší možné řešení

Zákaz by se měl týkat jen nových aut, nikoliv ojetin. Přesto se dá očekávat, že ovlivní jejich ceny
08.06.2022 21:11
|
26
Reklama

Komentář: Vynucené obídky a kafíčka by se správně měly připočítávat k cenám nabíjení elektromobilů

Jízda s elektromobily na delší vzdálenost je možná, nese s sebou však vícenáklady různého druhu
10.04.2022 19:37
|
13

Komentář: Plošný zákaz předjíždění pro kamiony je přísný. Ale nebyly by dálnice bezpečnější?

Stačí jedna delší cesta po italské dálnici a řidič osobního auta už pro něj pomalu zvedá ruku
07.04.2022 07:34
|
87

Box na kouli může být lepší než klasická rakev. Otestovali jsme Thule Acros na dlouhé cestě

Kufr pojme až 300 litrů zavazadel a u některých aut vůbec nepřekáží. Kvůli ceně ale není pro každého
23.03.2023 16:40
|
7

Stejný základ, jiný přístup. Otestovali jsme povedenou Kiu Niro jako klasický i plug-in hybrid

Obě verze mají stejný základ, jedna ale ujede až 60 km pouze na elektřinu
22.03.2023 13:30
|
2
Reklama

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
22.03.2023 07:30
|
20

Ford ukázal nové elektrické SUV. Explorer bude v Česku stát lehce přes milion korun

Na technické údaje je zatím automobilka skoupá. O dojezdu nehovoří, slibuje ale rychlé nabíjení
21.03.2023 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV