Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Iniciativa za plošných 30 km/h vychází z nenávisti. Snížit rychlost má smysl jen někde

Plošná nařízení ze své povahy nikdy nerespektují lokální situaci. Zóny ve čtvrtích pomáhají už dnes
Zdroj: Tiskový servis Poslední generace

Už několikrát zablokovali aktivisté ze skupiny Poslední generace pražskou magistrálu a hodlají v tom podle svých vyjádření pokračovat. Jejich cílem je prý snížení maximální povolené rychlosti ve městě na 30 km/h. Není to ale rozhodně dobrý nápad, jakkoliv se dá argumentovat bezpečností pro chodce. Za demonstracemi navíc nestojí jen snaha o bezpečnější silniční provoz, hlavní motivací je celková nenávist k automobilové dopravě.

Aktivisté proti autům

Pokud by za snížení rychlosti demonstrovala skupina běžných obyvatel Prahy, byly by jejich požadavky bezesporu k zamyšlení. U současných protestujících se ale nelze zbavit dojmu, že snížení rychlost z 50 na 30 km/h má být je jedním z mnoha kroků, kterými by bylo možné přimět lidi, aby svá auta nechali doma a raději jezdili na kole nebo veřejnou dopravou.

Například jeden z organizátorů akce Arne Springorum si na konci loňského roku vyslechl u londýnského soudu půlroční trest vězení s podmínkou, protože se za plného provozu s několika dalšími demonstranty spouštěl na tamní dálniční okruh. Policie musela místo na dvě hodiny uzavřít.

Že nejde jen o třicítku naznačují také facebookové nebo twitterové příspěvky skupiny Poslední generace a jejich příznivců, které jsou zaměřeny třeba proti SUV, vozům se spalovacími motory nebo obecně veškeré osobní automobilové dopravě. Pokud by se tedy aktivistům ustoupilo, dá se předpokládat, že brzy zablokují magistrálu znovu, jen s jinými požadavky.

Proč je plošných 30 km/h špatně

Vynecháme-li fakt, že protest aktivistů tím, že zablokují rušnou silnici a způsobí tak dopravní kolaps, není z podstaty příliš ekologický, nedává smysl ani jejich požadavek. Rychlost 30 km/h je zkrátka příliš nízká na to, aby vozy jezdily s nižšími emisemi. Řada aut je v této rychlosti schopna jet na druhý převodový stupeň a vypouští více zplodin než při padesátce.

Problém třicítky je také ten, že jde o příliš nízkou rychlost na její udržení. Zjednodušeně řečeno, řidiči nejsou schopni jet souvisle 30 km/h a už při malém zahuštění dopravy následně kaskádovitě vznikne zbytečná zácpa. Jak taková situace nastane jsme popisovali už v minulosti, přečtěte si článek vlevo od tohoto textu. Výsledkem plošné třicítky by bylo na mnoha místech Prahy zhoršení dopravní situace a tím paradoxně zhoršení emisí i bezpečnosti pro řidiče a chodce.

Ostatně, plošné nařízení je vůbec nejhorší možností, jak dopravu regulovat, protože neodpovídá konkrétní situaci v daném místě a čase. Pro příklad: V Česku je plošný limit 90 km/h mimo obec, nicméně na některých silnicích je velmi nebezpečné jet třeba i o 30 km/h méně, ať už kvůli jejich stavu nebo profilu. Naopak zase na některých je možné jet pohodlně a bezpečně 120 km/h.

Stejně tak by neodpovídala plošná třicítka celé Praze. Jistě nedává smysl třeba na Vinohradské ulici, kde by auta blokovala tramvaje, na dotčené magistrále, Evropské a mnoha dalších místech. Naopak by měla smysl třeba ve vybraných homogenních obytných blocích, například mezi činžáky na Vinohradech, Žižkově nebo v Dejvicích, kde je větší koncentrace chodců. To už ale záleží na jednotlivých městských částech a obyvatelích, zda něco takového chtějí. A v řadě případů už tam takové zóny jsou, řeč je například o Karlíně.

Aktivisté: Ostatní nás nezajímají

A právě fakt, zda by vůbec lidé takovou věc chtěli, hraje také klíčovou roli. Aktivisté na svém twitteru nechali o třicítce pro Prahu hlasovat. Ankety se účastnilo téměř 7800 lidí, přes 81 procent bylo proti. „Anketu budeme opakovat tak dlouho, dokud nevyjde,“ byla překvapivá reakce aktivistů. I to jasně ukazuje, že jim o dobro ostatních tak úplně nejde.
Reklama

Diskuze

Jirka - 20.04.2023 08:39:45
Praha s nimi chce prý jednat. V Anglii je zařadili mezi extrémisty. A ten "šikula" čechonemec co to i tady vede,je tam pravomocně odsouzen. A hřibátor už někde pronesl do tv,že by nebyl proti.
mínusák - 14.03.2023 18:20:47
Děkujeme ti za krátkou plodnou návštěvu,mínusáku...a šup...pro prášek...a zpátky do ústavu,aby tě nehledali.Ale běž pěšky...aby to bylo hodně ekologické.

Lidé 30 km/h v Praze nechtějí, ukázala anketa. Aktivisté ji budou opakovat, dokud nedopadne dobře

Aktivisté navzdory výsledku blokovali dopravu i v pátek. Vede je už dříve trestaný člověk
10.03.2023 09:30
|
30
Reklama

Aktivisté chtějí 30 km/h v Praze, proto zablokovali magistrálu. Pořadatel akce už dostal trest

Skupina Poslední generace tvrdí, že současných 50 km/h je nebezpečných pro chodce
03.03.2023 11:58
|
26
Reklama

Vypuštěné pneumatiky a vzkaz za stěračem. Ekologičtí aktivisté zaútočili na pražská SUV

Hnutí proti automobilům typu SUV chce docílit toho, aby jim byl zakázán vjezd do velkých měst
14.02.2023 14:26
|
40

Ekologičtí aktivisté vypouští velkým SUV pneumatiky. Naposled zaútočili na Škodu Yeti

Skupina aktivistů se svou činností chlubí na Facebooku. Po vypuštění pneumatik nechá řidiči vzkaz
01.04.2022 18:15
|
22

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0

Řídili jsme čtvrt století starý hybrid. Předběhl svou dobu, spotřebou strčí moderní auta do kapsy

Honda Insight měla lehkou konstrukci a vynikající aerodynamiku. V Evropě jde o vzácný vůz
18.07.2024 13:54
|
2
Reklama

Základ pod 600 tisíc korun i ostré RS. Škoda Octavia přijíždí na trh v nových verzích

Mladá Boleslav uvolnila ceny pro nové varianty modernizovaného bestselleru
18.07.2024 10:33
|
2

Audi A4 po 28 letech končí. Nahradí ho nová A5, která vsadila na praktičnosti i umělou inteligenci

Karosářská verze typu sedan zaniká, nahrazuje ji liftback. Auto stojí na nové podvozkové platformě
16.07.2024 16:45
|
1
Reklama
Autosalon TV