Řidičův chleba

Komentář: Iniciativa za plošných 30 km/h vychází z nenávisti. Snížit rychlost má smysl jen někde

Plošná nařízení ze své povahy nikdy nerespektují lokální situaci. Zóny ve čtvrtích pomáhají už dnes
Zdroj: Tiskový servis Poslední generace

Už několikrát zablokovali aktivisté ze skupiny Poslední generace pražskou magistrálu a hodlají v tom podle svých vyjádření pokračovat. Jejich cílem je prý snížení maximální povolené rychlosti ve městě na 30 km/h. Není to ale rozhodně dobrý nápad, jakkoliv se dá argumentovat bezpečností pro chodce. Za demonstracemi navíc nestojí jen snaha o bezpečnější silniční provoz, hlavní motivací je celková nenávist k automobilové dopravě.

Aktivisté proti autům

Pokud by za snížení rychlosti demonstrovala skupina běžných obyvatel Prahy, byly by jejich požadavky bezesporu k zamyšlení. U současných protestujících se ale nelze zbavit dojmu, že snížení rychlost z 50 na 30 km/h má být je jedním z mnoha kroků, kterými by bylo možné přimět lidi, aby svá auta nechali doma a raději jezdili na kole nebo veřejnou dopravou.

Například jeden z organizátorů akce Arne Springorum si na konci loňského roku vyslechl u londýnského soudu půlroční trest vězení s podmínkou, protože se za plného provozu s několika dalšími demonstranty spouštěl na tamní dálniční okruh. Policie musela místo na dvě hodiny uzavřít.

Že nejde jen o třicítku naznačují také facebookové nebo twitterové příspěvky skupiny Poslední generace a jejich příznivců, které jsou zaměřeny třeba proti SUV, vozům se spalovacími motory nebo obecně veškeré osobní automobilové dopravě. Pokud by se tedy aktivistům ustoupilo, dá se předpokládat, že brzy zablokují magistrálu znovu, jen s jinými požadavky.

Proč je plošných 30 km/h špatně

Vynecháme-li fakt, že protest aktivistů tím, že zablokují rušnou silnici a způsobí tak dopravní kolaps, není z podstaty příliš ekologický, nedává smysl ani jejich požadavek. Rychlost 30 km/h je zkrátka příliš nízká na to, aby vozy jezdily s nižšími emisemi. Řada aut je v této rychlosti schopna jet na druhý převodový stupeň a vypouští více zplodin než při padesátce.

Problém třicítky je také ten, že jde o příliš nízkou rychlost na její udržení. Zjednodušeně řečeno, řidiči nejsou schopni jet souvisle 30 km/h a už při malém zahuštění dopravy následně kaskádovitě vznikne zbytečná zácpa. Jak taková situace nastane jsme popisovali už v minulosti, přečtěte si článek vlevo od tohoto textu. Výsledkem plošné třicítky by bylo na mnoha místech Prahy zhoršení dopravní situace a tím paradoxně zhoršení emisí i bezpečnosti pro řidiče a chodce.

Ostatně, plošné nařízení je vůbec nejhorší možností, jak dopravu regulovat, protože neodpovídá konkrétní situaci v daném místě a čase. Pro příklad: V Česku je plošný limit 90 km/h mimo obec, nicméně na některých silnicích je velmi nebezpečné jet třeba i o 30 km/h méně, ať už kvůli jejich stavu nebo profilu. Naopak zase na některých je možné jet pohodlně a bezpečně 120 km/h.

Stejně tak by neodpovídala plošná třicítka celé Praze. Jistě nedává smysl třeba na Vinohradské ulici, kde by auta blokovala tramvaje, na dotčené magistrále, Evropské a mnoha dalších místech. Naopak by měla smysl třeba ve vybraných homogenních obytných blocích, například mezi činžáky na Vinohradech, Žižkově nebo v Dejvicích, kde je větší koncentrace chodců. To už ale záleží na jednotlivých městských částech a obyvatelích, zda něco takového chtějí. A v řadě případů už tam takové zóny jsou, řeč je například o Karlíně.

Aktivisté: Ostatní nás nezajímají

A právě fakt, zda by vůbec lidé takovou věc chtěli, hraje také klíčovou roli. Aktivisté na svém twitteru nechali o třicítce pro Prahu hlasovat. Ankety se účastnilo téměř 7800 lidí, přes 81 procent bylo proti. „Anketu budeme opakovat tak dlouho, dokud nevyjde,“ byla překvapivá reakce aktivistů. I to jasně ukazuje, že jim o dobro ostatních tak úplně nejde.
Reklama
Reklama

Diskuze

Jirka - 20.04.2023 08:39:45
Praha s nimi chce prý jednat. V Anglii je zařadili mezi extrémisty. A ten "šikula" čechonemec co to i tady vede,je tam pravomocně odsouzen. A hřibátor už někde pronesl do tv,že by nebyl proti.
mínusák - 14.03.2023 18:20:47
Děkujeme ti za krátkou plodnou návštěvu,mínusáku...a šup...pro prášek...a zpátky do ústavu,aby tě nehledali.Ale běž pěšky...aby to bylo hodně ekologické.

Lidé 30 km/h v Praze nechtějí, ukázala anketa. Aktivisté ji budou opakovat, dokud nedopadne dobře

Aktivisté navzdory výsledku blokovali dopravu i v pátek. Vede je už dříve trestaný člověk
10.03.2023 09:30
|
30
Reklama

Aktivisté chtějí 30 km/h v Praze, proto zablokovali magistrálu. Pořadatel akce už dostal trest

Skupina Poslední generace tvrdí, že současných 50 km/h je nebezpečných pro chodce
03.03.2023 11:58
|
26
Reklama

Vypuštěné pneumatiky a vzkaz za stěračem. Ekologičtí aktivisté zaútočili na pražská SUV

Hnutí proti automobilům typu SUV chce docílit toho, aby jim byl zakázán vjezd do velkých měst
14.02.2023 14:26
|
39

Ekologičtí aktivisté vypouští velkým SUV pneumatiky. Naposled zaútočili na Škodu Yeti

Skupina aktivistů se svou činností chlubí na Facebooku. Po vypuštění pneumatik nechá řidiči vzkaz
01.04.2022 18:15
|
22

Malá levná auta jsou zachráněna. Ministři EU se dohodli na mírnější podobě normy Euro 7

Zásadní změnou je, že limity výfukových plynů zůstanou na úrovni současné normy Euro 6
25.09.2023 13:50
|
0

Škodovky i luxusní BMW. Data odhalila ojetiny, u kterých nejčastěji hrozí stáčení tachometru

Stáčení je nejrozšířenějším podvodem na trhu s bazarovými vozy. Oběť zaplatí až o 40 procent navíc
25.09.2023 09:45
|
0
Reklama

Řídili jsme elektrický Renault Trafic. Uveze přes tunu, ale na rychlé nabíječky zatím nemůže

Dodávka by měla ujet na jedno nabití téměř 300 km. Má i záchranný program pro hasiče
24.09.2023 19:02
|
3

Třetina ojetin je stočených. Tomu má zabránit prověření kilometrů zdarma u většiny aut

Počet vozidel s upraveným tachometrem v Česku stoupá. Nejčastěji jde o Škodovky, VW nebo BMW
19.09.2023 13:29
|
4
Reklama
Reklama
Autosalon TV