Reklama
Řidičův chleba

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
Zdroj: Jan Říha Autosalon.tv

K nevoli některých řidičů aut si motorkáři ve městech „klestí“ cestu v kolonách, aby se nezdržovali. Využívají kompaktních rozměrů jednostopých strojů k průjezdům mezi stojícími auty, cyklopruhem, ale i pruhem vyhrazeným pro autobusy. V mnoha případech ale podle policie dopouštějí přestupku, za který mohou dostat pokutu.

Jízda cyklopruhem

Hlavně před zacpanými křižovatkami řidiči motorek a skútrů využívají cyklopruhy k podjetí kolony, aby si mohli stopnout přímo pod semafor a vypálit jako první na zelenou. Možná takové chování motocyklů viděli v zahraničí, kde je v některých zemích povoleno. To ale neplatí v České republice, jak Autosalonu potvrdila policejní mluvčí Hana Rubášová. „Pruh vyhrazený pro cyklisty slouží pouze pro cyklisty. Motocyklisté by tedy tento pruh využívat neměli, pokud tak učiní, dopouštějí se přestupku.“

I tak ale málokdy vidíte, že by policisté řidiče motorky či skútru po jízdě cyklopruhem zastavili a pokutovali, případně věc řešili domluvou. Nemluvě o konkrétním počtu takových přistižených hříšníků. Ti se totiž neevidují. „Policie se samozřejmě zabývá každým protiprávním jednáním, ale neeviduje toto jednání ve svých statistikách."

Jízda po dělící čáře mezi pruhy

Odborníci se shodují na tom, že česká právní úprava týkající se jízdy na motocyklu nebo skútru je zastaralá a neodpovídá aktuálním trendům. Ve městech výrazně přibylo jednostopých vozidel nejen kvůli úspoře paliva, ale právě i díky možnosti objet kolonu a neztrácet například při cestě do práce čas.

Policie ale považuje také projíždění kolonou mezi pruhy po dělící čáře za přestupek. Přestože je z pohledu řidiče jednostopého stroje bezpečnější než legální varianta, kterou policisté doporučují: „Při objíždění kolony nejde o přestupek, pokud si řidič motocyklu počíná takovým způsobem, kdy při předjíždění v souvislé koloně předjíždí vozidlo ve svém jízdním pruhu z levé strany, dá před samotným manévrem znamení o změně směru své jízdy a při předjíždění nepřejede s motocyklem do sousedního jízdního pruhu, kde by ohrozil jiného účastníka silničního provozu.“

Ten, kdo jezdí po zacpaných dvouproudových komunikacích ve městě se této definici musí smát. Taková jízda je totiž mnohem riskantnější a pro řidiče aut nepřehlednější než projetí motorky nebo skútru středem mezi pruhy.

Jízda pruhem pro autobusy

Spousta řidičů jednostopých vozidel, ale i osobních aut v Praze vůbec netuší, že motorky a skútry mohou beztrestně využívat prázdné pruhy vyhrazené autobusům, taxi a složkám Integrovaného záchranného systému. „Důvodem je zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu, motorkáři už nemusí kličkovat mezi auty. Po naprosté většině pruhů vyhrazených pro MHD v metropoli už mohou jezdit i lidé na motocyklech a skútrech,“ oznámil už loni v létě náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib.

Na dopravním značení autobusových pruhů v hlavním městě se proto objevil obrázek motocyklu potvrzující tuto změnu. „Předpoklad je, že MHD to zpomalovat nebude, protože motorky nejezdí nijak zvlášť pomalu," dodal náměstek. A praxe to potvrzuje. Vyhrazené pruhy pro autobusy se v Praze blíží délce 70 kilometrů. Hlavní město chce jejich počet dále rozšiřovat.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 09.05.2024 10:47:08
Stát s motorkou ve stojící koloně v tunelu je taky chuťovka. Projet pražskou Blanku 50km/h je otravu, 70km/h je pro motorku asi nejpomalejší "zdravý" průjezd.
HonzaR - 08.05.2024 11:12:16
Jízda po dělící čáře mě osobně přijde bezpečná, pokud kolona stojí a pokud je šíře stranového rozestupu dostatečná, abych nemohl způsobit průjezdem škodu.

CFMOTO zlevnilo desítky svých motocyklů. Předsezonní akční slevy platí pouze do půlky března

Čínský výrobce motocyklů přestavil nové ceníky. Oblíbené cestovní enduro 800MT stojí 223 tisíc korun
02.02.2024 16:00
|
3
Reklama

Historie motocyklu Honda Transalp byla dost divoká. Z původního bestselleru se rychle stal propadák

Cestovní enduro vzniklo ve čtyřech generacích. První model přisel na trh už v roce 1986
21.06.2023 19:20
|
1

Test motocyklu Indian FTR 1200 Sport: Konečně mašina, kterou chceme parkovat v garáži!

Vyzkoušeli jsme novinku z Ameriky, na které se jen těžko hledají chyby. Jen škoda té ceny
02.06.2023 17:08
|
1

Japonské úlety u názvů aut. Kvůli vulgárnímu či posměšnému významu došlo i na jejich přejmenování

Asi nejznámějším přešlapem byl název terénního vozu Mitsubishi Pajero. Španělé ho znají jako Montero
18.06.2024 14:16
|
3

Kam se dostat se skútrem, elektromobil se zvukem, kontrola bazarovek. Nový Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu otestujeme Hyundai Ioniq 5 N, Cupru Formentor, Lexus LBX i motorku CFMOTO 450NK
17.06.2024 11:55
|
0
Reklama

Francouzská značka DS přichází s pojízdnou pevností. Model DS 7 Vauban odolá nejen střelným zbraním

Auto s plug-in hybridním pohonem bude možné řídit s klasickým řidičským oprávněním skupiny B
03.06.2024 16:30
|
0

Do tří let elektromobily zlevní na úroveň aut se spalovacím motorem. Výrazně podraží jejich servis

Dražší náklady na opravy zvýší ceny havarijního pojištění. Povinného ručení se to netýká
27.05.2024 14:30
|
7
Reklama
Autosalon TV