Reklama
Řidičův chleba

I přes riziko dopravního kolapsu je oprava Barrandovského mostu nutná. Jinak by hrozila tragédie

Zhruba 40 let nebyl most vůbec opravován. Rekonstrukce má předejít fatálnímu poškození
Zdroj: Tiskový servis TSK Praha

Barrandovský most je nejvytíženější českou dopravní tepnou. I proto má dopad na celkovou dopravu v Praze. Stačí, aby se na něm stala nehoda, která částečně omezí provoz a pocítí to i řidiči na druhém konci Prahy. Zachovat tedy na Barrandovském mostě plynulost provozu je důležité, ale pro příštích několik let na to bohužel můžeme zapomenout. Postupně se totiž rozběhne velká rekonstrukce celého mostního díla. Ta už je, jak ukázalo TSK Praha, naprosto nezbytná.

40 let provozu

Každý most musí během svého života projít opravou. Ideální je, když je udržován pravidelně. Jenomže na Barrandovský most 40 let nikdo nesáhl. A bohužel podle toho také vypadá, byť to řidiči nejspíš vůbec nevidí. Nejzávažnějším problémem Barrandovského mostu je podle TSK Praha, že zatéká do špatně zainjektovaných kabelových kanálků a dochází k oslabení předpínací výztuže v rozsahu od pěti až po 50 procent.

Dalším problémem jsou průsaky způsobené už nefunkčním hydroizolačním systémem pod svodidlovými zídkami, lokálně poškozené hydroizolace pod vozovkou, trhliny ve stěnách komor a poškozený odvodňovací systém mostu, jež vyvolává degradaci betonu a korozi betonářské výztuže. Zjednodušeně řečeno do mostu zatéká, což se negativně projevuje na jeho pevnosti a stabilitě.

„Loni jsme dokončili první etapu rekonstrukce Barrandovského mostu a nezadržitelně se blíží začátek té druhé, která už bude mít vliv na pražskou dopravu. K jeho opravě se stavíme čelem, protože chceme předejít neštěstím, jako se stala například v Janově nebo v Pittsburghu. Oba zřícené mosty jsou podobné konstrukce, jako je Barrandovský most. Uvědomujeme si závažnost rekonstrukce pro pražskou dopravu. Barrandovský most je nenahraditelná dopravní tepna. Proto byla poprvé v historii města veřejná zakázka nastavena tak, že doba rekonstrukce měla stejnou váhu jako cena,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady TSK.

Práce začnou za pár týdnů

Oprava mostu, kterou už pocítí každý řidič, by měla začít během jarních měsíců tohoto roku. Předpokládané dokončení všech prací se plánuje na rok 2025. „Abychom řidiče na jejich cestách omezili co nejméně, pracujeme už nyní na návrzích náhradního vedení dopravy a zkapacitnění navazující komunikační sítě a objízdných tras. Proto jsme dopředu zkapacitnili nájezd a výjezd z Modřanské ulice. Celá akce byla koordinovaná s chystanou celkovou rekonstrukcí Barrandovského mostu, kterou jsme naplánovali tak, aby měla pokud možno co nejmenší dopad na dopravu v Praze. Na to budeme potřebovat kapacitní nájezdy a sjezdy, až do nich budeme směrovat auta a MHD v rámci jednotlivých etap,“ řekl Scheinherr

Barrandovský most

Nejvytíženější komunikace v Česku, kudy denně projede až 144 tisíc vozidel, má čtyři pruhy v každém směru, přístupná je chodcům i cyklistům. Je klíčovou součástí městského okruhu, objíždějícího užší centrum Prahy. Spolu s železničním mostem v Holešovicích se jedná o jediné pražské mosty, které vedou přes Vltavu šikmo, most svírá s korytem Vltavy ostrý úhel 53°. Mostovka se nachází 15 metrů nad hladinou. Pro každý jízdní směr byla provedena samostatná nosná konstrukce se společnou spodní stavbou, ta již sanací prošla (od září 2020 do listopadu 2021). Na most na obou březích navazují rampy s interním označením V 035 a X 038, které jsou samostatnými mostními objekty. Rampy jsou s Barrandovským mostem propojené mostními závěry.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 15.02.2022 12:45:12
Pane Scheinherre, pokud uvádíte jako jeden ze vzorů Janov, tak by bylo vhodné provést rekonstrukci nebo stavbu nového mostu ve stejném termínu - ale samozřejmě po vybudování náhradní trasy o stejné kapacitě. Praha fakt nemá 350 obyvatel...
Pepa - 15.02.2022 12:13:48
No já bych nejdříve postavil na novém místě potřebný most a potom opravoval. je to jen názor

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
9
Reklama

Při defektu někdy vytáhne z bryndy i vteřinové lepidlo za dvacku. Oprava ale může skončit explozí

Pozor, mělo by jít o nouzové řešení, které povede pouze k návštěvě nejbližšího pneuservisu
16.12.2020 08:51
|
1

Pražská doprava zkolabovala. V tunelu Blanka shořelo auto

Požár musely likvidovat tři jednotky hasičů. Tunel byl několik desítek minut uzavřen
14.11.2019 15:33
|
0

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
5

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV