Reklama
Řidičův chleba

Světovým rekordmanem v počtu prodaných aut je Čech. Vůz prodal i bývalému prezidentovi Havlovi

Milan Klik z AAA Auto překonal světový rekord už loni. Nejdůležitější je prý osobní přístup a důvěra
Zdroj: Tiskový servis AAA Auto

Jeden z největších autobazarů v Česku zaměstnává už přes 20 let muže, který se v letošním roce stal novým Rekordmanem roku 2024. Milanu Klikovi se už loni podařilo překonat světový rekord z roku 1978. Dokázal totiž během své kariéry prodat 13 019 automobilů. Do letošního května k tomuto číslu přihodil úspěšně dalších 700 vozů. 

Prodejce z AAA Auto jsme exkluzivně vyzpovídali. Prozradil například, jak se k prodávání dostal, jaký je jeho recept na úspěch a nezapomněl k tomu přihodit zajímavou historku.

Z umývače aut k legendě prodejců

Prodával jste auta od jakživa nebo jste předtím dělal něco jiného? 

Původně jsem vlastnil restauraci v centru Prahy, plány se ale pokazily, když přišly povodně v roce 2002. Musel jsem zavřít stejně jako řada dalších lidí a najednou jsem nevěděl, co budu dělat. Shodou okolností se mi ozval bratranec, který už v té době v AAA Auto pracoval. Zkusil jsem tedy přijít na pohovor a vyšlo to. Začínal jsem však od píky. Nejdříve jsem čistil auta a dělal ještě věci kolem, prostě co bylo potřeba. Po čase jsem dostal možnost stát se asistentem prodejců. 

Kdy nastal zlom, který změnil váš život a stal jste se prakticky prodávající legendou? 

Neřekl bych, že jsem legenda, ale na ten den si vzpomínám velmi dobře. Byla to jedna květnová sobota, kdy byl showroom doslova nabitý lidmi. Kluci příliš nestíhali, a tak mě manažer Honza Kryl povolal do služby. Vzal jsem si tedy čistou košili a šel na plac. Ten den se mi podařilo prodat spoustu aut a už si mě na této pozici nechali.

To zní jako osudový denProzradil byste, zda existuje recept na tak vysoké prodeje? Co děláte jinak než ostatní prodejci? 

Recept na to žádný není, asi mám prostě osobní kouzlo. Nejdůležitější podle mě ale je, důvěra mezi prodejcem a kupujícím. Osobní přístup dělá také hodně. Prodávám auta už přes 20 let a řada zákazníků se ke mně ráda vrací. Dokazuje to i pán, co si u mě koupil už 70 aut.

Mezi kupujícími jsou i známé osobnosti

13 700 aut je pořádné číslo, jaké vozy si Češi nejčastěji kupují? Kolik nejvíce a kolik nejméně peněz u vás za auto utratili?   

Jednoznačně vedou vozy značky Škoda. Obecně se dobře prodávají auta z koncernu Volkswagen, konkrétně pak modely Octavia a Passat. Většinou si ale lidé jdou pro značku, se kterou už mají zkušenost, málo kdy experimentují. Jestliže jezdili s Japoncem, tak si ho také koupí i teď. Přednost taky v posledních letech dávají benzinovým autům a nebojí se ani těch částečně elektrifikovaných. Nejdražším autem pak byl Mercedes za téměř tři miliony, tím nejlevnějším Trabant za 500 korun, ale to už je opravdu hodně dávno.  

Chodí k vám nakupovat i známé osobnosti? Na kterou rád vzpomínáte?   

Těch bylo skutečně mnoho. Nejraději vzpomínám na Martina Štěpánka a Zlatu Adamovskou. Oba byli hrozně milí a sympatičtí. Hezké vzpomínky mám ale také na hudebního skladatele Vladimíra Franze, který byl jedním z mých úplně prvních zákazníků. Auto jsem také prodal bývalému prezidentu Havlovi a jeho manželce.   

To je skutečně široká sbírka jmen. Máte ještě nějakou zajímavou historku, o kterou byste se chtěl podělit?  

Nevím, jestli je zajímavá, ale rád na ni vzpomínám. Do showroomu přišli rodiče se synem, který si vybral auto, ale bohužel mu nevyšlo financování, a tak si musel vybrat jiné. Na klukovi bylo znát, že je fakt zklamaný. Rodiče pak za mnou přišli, že mu to dražší auto pomohou doplatit, ale ať mu to neříkám. No, a když jsme původně vybraný vůz předávali, šťastnějšího člověka jsem ještě neviděl. Měl skutečně obrovskou radost.

Do konce roku pokoří hranici 14 000

Za vaše úspěchy jste letos získal titul Rekordmana roku 2024. Co pro vás toto ocenění znamená?

V první řadě si toho velmi vážím a cením. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že budu v nějaké knize rekordů uveden. Prodaná auta jsem totiž nikdy nepočítal, až před pár lety mě bývalý kolega upozornil, že se pomalu propracovávám ke světovému rekordu. Ocenění tedy pro mě znamená, že svojí práci dělám dobře, protože jak jsem uvedl, mnoho zákazníků se ke mně opakovaně vrací. 

Za tento úspěch ale mohou také moji kolegové a manažeři společnosti, protože bez dobrého kolektivu bych toho nikdy nedosáhl. Letos bych rád pokořil metu 14 000 prodaných aut a než půjdu do důchodu, tak snad ještě nějaká další čísla přihodím.
Reklama

Diskuze

Radek - 05.06.2024 08:56:21
Firma AAA...Už před 15 lety bylo na internetu forum kde psalo 3000 podvedených zákazníků této firmy.V Polsku dostali obrovskou pokutu.Tady to mají zřejmě podplacené a kontrolní orgány dělají jako že nic.Já se taky málem napálil.Pán bude asi bez svědomí.
Petr - 04.06.2024 09:28:43
Společnost AAA jsou podvodníci ve velkém...Mají dokonce svoji STK stanici v Praze.Jednou jsem byl u těchto podvodníků a s takovou arogancí jsem je ještě nesetkal a už se nikdy nesetkám.Ačkoliv je to už 10 let jsem stále z chování AAA zhnusený.....

Rychlý kabriolet z bazaru, motorkářská sezona, crash test dětských sedaček. Nový Autosalon připraven

V premiérovém dílu otestujeme Ford Mustang, Hondu Africa Twin i Rolls Royce Spectre
06.05.2024 12:15
|
0
Reklama

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
3

Nejnovější vyšetření očí pro řidiče, bazarové poklady, vylekaný Sršeň. Nový Autosalon už ve středu

V novém dílu vyzkoušíme Hyundai i20, Volkswagen Tiguan, bazarový Mercedes CL 500 i buginu Polaris
25.03.2024 12:00
|
0

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0
Reklama

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0

Když nabouráte: Jak správně vyplnit formulář o dopravní nehodě a kde ho stáhnout

Ještě před vyplňováním zkontrolujte místo nehody. Výstražný trojúhelník i vesta jsou nutností
28.06.2024 08:04
|
0
Reklama
Autosalon TV