Reklama
Řidičův chleba

Policista zachránil v pražském tunelu vozíčkáře, který měl defekt pneumatiky na svém autě

Invalida by neměl šanci kolo sám vyměnit. Muži zákona to trvalo jen pár minut
Zdroj: Policie ČR
Defekt v tunelu Blanka.

Heslo policistů „Pomáhat a chránit“ do puntíku naplnil pražský policista, který na motorce projížděl 31. srpna tunelem Blanka. Všiml si odstaveného auta a okamžitě zareagoval. V autě seděl invalida, který měl defekt a sám by si pneumatiku nevyměnil. Místo dlouhého čekání na asistenční službu vyřešil problém právě onen policista.

Zásah na pár minut

Podle odborníků hrozí při nehodě nebo jen defektu v tunelu řada souvisejících nebezpečných situací. A právě těm se vozíčkář díky pomoci od policisty vyhnul. Výměna kola mu zabrala jen pár minut a díky tomu, že měl reflexní motorkářské policejní oblečení a na motorce dobře viditelné majáky, měli o něm i odstaveném autě ostatní řidiči dostatečný přehled.

Pokud by policista z oddělení řízení dopravy nejel náhodou kolem a řidiči nepomohl, musel by tam invalida s defektem stát, dokud by nepřijela asistenční služba. Při čekání by ale byl v ohrožení jak on tak ostatní řidiči. Ne svou vinou se totiž dostal do velmi nebezpečné situace, protože jedním z pravidel při poruše nebo nehodě v tunelu je v žádném případě nezůstávat v nepojízdném autě. Další pravidla a návod na to, co dělat nebo naopak nedělat při nehodě či poruše v tunelu si připomeneme níže.
Reklama

Tunel je velmi nebezpečné místo

Studie tvrdí, že si během jízdy v tunelu připadá až jedna pětina řidičů stísněně a ne moc bezpečně. Právě proto pak někteří v tunelech zmatkují, což vede k řadě nebezpečných situací a ke vzniku nehod. Jak se po takové nehodě nebo jen při poruše auta v tunelu chovat a čeho se naopak vyvarovat? Nejdůležitější je bezpečnost všech, tedy jak posádky nepojízdného auta, tak všech ostatních řidičů okolo.

I malý městský ťukanec stačí v tunelu ke vzniku velmi vážné dopravní situace. Na to upozorňují specialisté portálu Bezpečné cesty, kteří vysvětlují: „Malá nehoda je v tunelu velmi nebezpečná, protože hrozí větší riziko vzniku řetězové nehody. Navíc způsobuje mnohem větší zdržení než mimo tunely. Rovněž hrozí větší následky než při nehodě mimo tunel, zejména při vzniku požáru vozidla, kdy tubus tunelu vytváří komínový efekt a požár je tak intenzivnější a jeho vznik a šíření mnohem rychlejší.“

V tunelech je tedy více než jinde nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti silničního provozu. Více než kde jinde je nezbytné sledovat dopravní značení a informační hlášení, které včas upozorní na nehodu, vznik kolon nebo jinou nepříjemnou událost. A navíc je drtivá většina tunelů osazena kamerovým systémem, zbytečně rychlá jízda by tak mohla být nejen nebezpečná, ale také drahá.
Reklama

Při poruše zkuste vyjet z tunelu

Pokud dojde v tunelu k poruše, je rozhodně dobré zkusit vyjet z tunelu ven. Samozřejmě ne za cenu zničeného auta nebo ohrožení sebe sama či ostatních. Pokud to není možné, držte se jednoduchých pravidel.

Okamžitě po zjištění poruchy zapněte varovná světla a zastavte ideálně až v prostoru určeném k nouzovému zastavení. Vypněte motor a ještě v autě si oblečte reflexní vestu. To platí pro celou posádku auta, kterou rychle pošlete mimo vozidlo, ideálně mimo tunel. K tomu slouží únikové východy. Vy mezi tím umístěte výstražný trojúhelník a volejte o pomoc.

Je jedno, jestli zavoláte ze svého mobilního telefonu nebo ze SOS výklenku. Důležité je, aby o vás policie věděla. V tomto případě vám může hodně pomoci už jen tím, že na místo přijede a majáky označí váš nepojízdný vůz. Dále postupujte jako v případě poruchy kdekoliv jinde, dodržujte instrukce policistů nebo asistenčních služeb. Jsou zvyklí zasahovat i v tak nebezpečných místech. Stejná pravidla platí i v případě dopravní nehody. Po ní ale, stejně jako při nehodě mimo tunel, nezapomeňte zjistit, jestli někdo z účastníků nepotřebuje neodkladnou pomoc.
Zdroj: Bezpečné cesty
Jak se chovat v tunelu.

Upozorněte ostatní řidiče

Ať už jde o nehodu, poruchu nebo požár, je podle specialistů z portálu Bezpečné cesty vhodné varovat ostatní řidiče. Ideálně k tomu může posloužit reflexní vesta, kterou se dá na ostatní mávat. Udělejte při tom vše také pro to, abyste ale i při takovém varování ostatních byli v bezpečí a nezpůsobili ještě větší zmatek či další nebezpečné situace.

Požár je velký problém

Ještě nebezpečnější než porucha či nehoda je požár v tunelu. Co v takovém případě? Platí to, že je ideální z tunelu pokud možno vyjet. Není-li to možné, zastavte co nejvíce u kraje, vypněte motor, a co nejrychleji opusťte hořící auto. I za cenu toho, že si nestihnete vzít reflexní vestu. Samozřejmě je ale ideální ji stihnout vzít alespoň do ruky. Iva Michalíčková, tisková mluvčí hasičů libereckého kraje upozorňuje: „Je nutno si uvědomit, že i při zatažené ruční brzdě může dojít k jejímu přehoření a samovolnému rozjetí vozidla z kopce. Z tohoto důvodu je vhodné u hořícího vozidla nechat zařazen rychlostní stupeň.“

Hlavně se z auta nesnažte zachraňovat majetek. V případě požáru může jít o sekundy a tedy i o život. Jakmile vystoupíte z auta, stiskněte tlačítko hlásiče požáru nebo volejte hasiče. V případě použití tlačítka se o zavolání hasičů postará dispečink tunelu.

Pokud se rozhodnete požár zhasit, pamatujte, že hasičák je možné použít jen na začínající požár. Jakmile z auta šlehají plameny, ani se o jeho záchranu nepokoušejte. Iva Michalíčková dodává: „Hasicím přístrojem je třeba hasit pouze přes mezeru mírně otevřené kapoty i z důvodu větší účinnosti hasebního prášku. Při otevření kapoty motorového prostoru by došlo k rychlému přístupu vzduchu, který by podpořil hoření. Pozor na popáleniny od rozpálené kapoty.“

Diskuze

Pandrhola - 11.09.2020 07:54:14
No, chápu že sám by si to nevyměnil ale v tom tunelu bych to určitě nedělal.stacilo na blikackach popojet ven a sehnat si pomoc tam.ale policajtovi palec nahoru.
PICHAV - 11.09.2020 12:17:31
JO POLIS JAKO VZDY LOGIK KDE JIS TAM DOLIZ !!!! JINAK VOZICKAR V AUTE JE PITOMOST NA DRUHOU JAK RUSKA MATRJOSKA !!!! KDYZ MA MOZNOST JEZDIT NA GALUSKACH TISE A ZDARMA !!!! PROC SMRDI HLUKEM V KARE ??? OTEVRES KARU A VYNDAS DALSI NA GALUSKACH !!! GOOD YEAR

Nechtěný kaskadérský kousek v Husovickém tunelu: Otočku přes střechu dokonale zachytily kamery

Řidič nezvládl zatáčku, protože měl více než dvě promile v krvi
16.06.2020 11:26
|
3
Reklama

Vypátrali jsme všechna místa, kde se v Praze vyplatí sundat nohu z plynu. Měří tam totiž kamery

Přehled šedesáti kamer úsekového měření, 38 kamer okamžitého měření a dvaceti fotících semaforů
24.04.2020 15:02
|
10

Pražská doprava zkolabovala. V tunelu Blanka shořelo auto

Požár musely likvidovat tři jednotky hasičů. Tunel byl několik desítek minut uzavřen
14.11.2019 15:33
|
0

Řidička v Chudenicích měla šokující zážitek. Na čelní sklo jejího renaultu přistál opilý popelář

Při dopadu se zranil a auto poškodil. Dostal pokutu a může se stát, že přijde o práci
23.01.2021 07:24
|
0

Při opravě prasklé pneumatiky ho kolemjedoucí řidič srazil a z místa ujel. Hledá ho policie

Při poruše nebo defektu je spíše než na opravu potřeba myslet hlavně na své bezpečí
22.01.2021 13:50
|
1
Reklama

Do jízdního pruhu pro autobusy můžete i přes zákaz. Má to ale jednu podstatnou podmínku

Pruhy smí využívat i složky IZS, cyklisty nebo vozy taxislužby. Pravidla však platí i pro ně
21.01.2021 11:51
|
20

Řítil se po mokré D1 v SUV od Mercedesu skoro dvoustovkou. Už dříve přišel čtyřikrát o řidičák

Podle policie je tak vysoká rychlost na dálnici extrémně nebezpečná. Obzvlášť v zimním období
20.01.2021 17:59
|
5
Reklama
Autosalon TV