Reklama
Řidičův chleba

Chorobní neplatiči alimentů mohou přijít o možnost řídit. Netýká se to ale všech řidičů

Výjimky jsou dané zákonem. Existují ale i jiné možnosti včetně krajního odnětí svobody
Zdroj: tiskový servis MDČR

Pozastavení řidičského oprávnění může být pro řadu motoristů nepříjemné. A podle odborníka v rodinném právu může být tento trest i účinnou zbraní v případě vymáhání neuhrazeného výživného, která má oporu v zákoně.

Po rozvodu partnerů zpravidla platí výživné na dítě ten rodič, který dítě nebo děti u sebe nemá většinu času. Obvykle jde o muže. Dokud přichází měsíční platby za vyživovací povinnost, je vše v pořádku. Často se ale stane, a to z různých vědomých i nevědomých důvodů, že platit přestane. Pak přichází na řadu exekuční řízení, aby se dosáhlo vymožení dlužné částky. Jednou z možností je i zmíněné pozastavení řidičského oprávnění.

Motivace dlužníka na prvním místě

V praxi se ukazuje, že pozastavit někomu možnost řídit, dlužníka často motivuje k uhrazení závazků. To ostatně potvrzuje i advokátka Alexandra Floriánová: „Troufám si říci, že se skutečně jedná a poměrně funkční motivační prostředek pro dlužníky na výživném. Smyslem tohoto způsobu exekuce je omezit dlužníka v jeho běžném životě natolik, aby ho to donutilo dobrovolně uhradit dlužné výživné v co nejkratší době.“

Tato forma exekuce se v České republice uplatňuje od 1. ledna 2013 a za tu dobu se stala častou a oblíbenou, ne však u dlužníků. Ne vždy jde ale o způsob, jak vymoci dlužnou částku. Nedá se uplatňovat na jinak řádně platícího člověka. „Předpokladem k příkazu je určitý dluh stanovený rozhodnutím soudu. Ten je potom exekučním titulem a dále je přistoupeno k vymáhání tohoto dluhu v rámci exekučního řízení.“ vysvětluje Floriánová. Samozřejmě, pokud nenastane v životě situace, kdy přijdete o práci, nemáte peníze ani na vlastní život. Vždy se to ale dá s druhou stranou nějak řešit, než čekat na exekuci. Nikdy to netajte, jinak se vaše problémy budou dále prohlubovat.

Zároveň existuje sorta lidí, kteří finanční problémy nemají a vydělávají si takzvaně "načerno" nebo tají před soudem své příjmy. U nich bývá pozastavení řidičského oprávnění opravdu na místě. „Pokud je tedy rodič mající dluh na výživném vůči svému dítěti aktivním řidičem, je nasnadě k tomuto postupu přistoupit a exekutor tak po lustraci dlužníka činí prakticky vždy, když se ukáže, že je držitelem řidičského oprávnění a má dostatečné příjmy včetně neoficiálních, “dodává advokátka rodinného práva.

Oznámení přijde vždy poštou

Jestliže má dlužník jiné dluhy než ty na výživném, taková forma exekučního příkazu se ho netýká. Avšak jde-li o osobu, která dluží na nezletilé dítě, nebo dítě do věku 26 let, které se připravuje soustavně na budoucí povolání, přichází tato možnost exekuce už k úvahu.

Postup je celkem jednoduchý. „Řidičské oprávnění je pozastaveno dnem, kdy exekutor doručí exekuční příkaz obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož obvodu má povinný trvalý pobyt. Exekuční příkaz se ale samozřejmě doručuje i povinnému, tedy dlužníkovi,“ doplňuje Floriánová. Jakmile se tak stane, bude dlužník rovněž informován o nutnosti odevzdat řidičský průkaz na obecní úřad a to do 5 pracovních dnů od doručení úředního dopisu. Jestliže se dlužník rozhodne, že příkazu nevyhoví a bude řídit dál, koleduje si o další sankce. Páchá tím nejen přestupek, ale i trestní čin, neboť maří výkon orgánu veřejné moci.

Na řidiče z povolání se musí jinak

Existuje však skupina motoristů, která se exekučnímu příkazu o pozastavení řidičského oprávnění může vyhnout. Jsou to především profesionální řidiči, kteří by tímto příkazem přišli o obživu. Výjimka, na kterou nelze tento instrument rovněž aplikovat, jsou řidiči, kteří dojíždí kvůli vzdálenosti do práce nebo mají směnný provoz. K vymáhání dlužné částky se musí použít jiných prostředků. „Dalšími způsoby vedení exekuce jsou například obstavení movitého nebo nemovitého majetku a jeho následný prodej v dražbě, obstavení bankovních účtů, případně obstavení mzdy dlužníka,“ uzavírá Alexandra Floriánová. Nejvíce by se však měli bát trestního zákoníku, který definuje v paragrafu 196 Zanedbání povinné výživy jako trestný čin. Stačí neplatit víc než čtyři měsíce, vzpírat se exekučním příkazům a neplatič může v krajním případě skončit ve vězení.

Reklama

Diskuze

Karel - 05.10.2022 20:45:31
Njn, není nad zbytečnou "aktualitu". Přitom sama autorka píše, že norma platí od r. 2013. ALe třeba o tom doteď nikdy neslyšela.
Pepík - 27.09.2022 11:02:47
Pokud budou naprosto stejná pravidla platit i pro matky, které dětem odepírají styk s otcem, resp. nedodržují rozhodnutí soudu v této oblasti, tak s tím nemám nejmenší problém.

Řidiči jednostopých vozidel se při parkování dopouští závažného přestupku. Většina o tom ani neví

Stát na chodníku nesmí nejen auto, ale ani motorka, skútr, jízdní kolo, koloběžka nebo třeba kůň
23.08.2022 07:53
|
19
Reklama

Pár metrů za 10 tisíc korun a zákaz řízení. Ukončení předjížděcího manévru na plné čáře je přestupek

Přesto existuje situace, kdy plná čára předjíždění nezakazuje. Chce to ale štěstí a dobrý odhad
21.04.2022 14:07
|
33

Řidič může vjet na dálnici i bez elektronické známky. O přestupek nejde hned v několika případech

Za jízdu bez dálniční známky zaplatíte raketu. Existují ale situace, kdy se dá sankcím vyhnout
04.04.2022 13:55
|
65

Vyšší výkon, ale méně emisí. Pátá generace hybridního pohonu Toyoty vychytala mouchy

Přehled ukazuje, jak se za 25 let vývoje změnila technologie i komponenty japonského hybridu
29.11.2022 07:41
|
1

Češi si oblíbili auta na LPG. Nových registrací jsou tisíce, velký zájem je i o přestavby

Drahý benzin i nafta přispěly k nárůstu poptávky po zkapalněném plynu. Ten stojí 18 Kč za litr
25.11.2022 12:49
|
1
Reklama

Reportáž: Na okruhu jsme jezdili s hybridními Toyotami určenými spíše do města

Vyzkoušeli jsme poslední tři generace hybridního pohonu Toyota. Přímo na závodním okruhu
22.11.2022 11:27
|
2

Když na velikosti záleží. Přinášíme pět tipů na koupi auta pro majitele velkých psů

Převážení psů musí být bezpečné. U velkých plemen je nutné myslet i na zadní prostor auta
17.11.2022 19:10
|
2
Reklama
Autosalon TV