Reklama
Řidičův chleba

České řidiče rozčiluje pomalá jízda ostatních. Mají pak sklony k výchovnému působení na ostatní

Počet agresivních řidičů na českých silnicích roste. Policie je pokutuje, ale nehod neubývá
Zdroj: snappygoat.com

Pod pojmem agresivita za volantem si nejčastěji řidiči představí zbytečně rychlou jízdu, nebezpečné předjíždění nebo vybrzďování. Ovšem experti na bezpečnost v dopravě varují, že pojem agresivní jízda v sobě ukrývá i nesmyslné vychovávání ostatních řidičů nebo bezdůvodně pomalá jízda. Stejně jako hrozí pokuta za rychlost, hrozí i za tu pomalost. Policisté jsou ale benevolentní například k začínajícím řidičům, kteří jsou na silnicích často pomalejší než ti vyježdění.

Většina řidičů se nechá snadno vyprovokovat

Besip společně s Českou asociací pojišťoven a policií připravil novou kampaň s názvem Agresivita zabijí, která má Českým řidičům ukázat, co vlastně agresivita za volantem je a jak moc je nebezpečná. V rámci spuštění kampaně si Česká asociace pojišťoven nechala mezi českými řidiči zpracovat průzkum, ve kterém zjišťovala, jak na tom Češi s agresivitou jsou. Výsledky jsou překvapivé. Většina řidičů vnímá stoupající počet agresivních řidičů, ale sami sebe přitom v drtivé většině za agresivní nepovažují.

V řeči čísel to znamená, že 88 % lidí je přesvědčeno o vzrůstající agresivitě řidičů, ale jen 5 % se považuje za občasně agresivní. Téměř každý řidič se pak přiznal, že byl někdy agresivní, když vybrzdil řidiče jedoucího za sebou.

„Průzkum, který jsme si nechali zpracovat, ukazuje, že spouštěčem agresivní jízdy je často chování jiných řidičů, a to nemusí jít jen o nebezpečné praktiky, jako je myškování nebo vybrzďování. Více než třetina tázaných přiznává, že je do varu přivede pouhá pomalá jízda jiných řidičů. Negativní emoce se snadno šíří, a agresivita tak spouští řetězovou reakci, která zvyšuje riziko vážných nehod,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
Zdroj: Besip
Spot varující před agresivní jízdou.
Reklama

Pomalá jízda je přestupek a vyvolává agresi

Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že nejčastějším spouštěčem agresivity za volantem je bezdůvodně pomalá jízda. K tomu, že je to vytočí do běla se přiznala třetina dotázaných. Ukázalo se, že někteří řidiči se pomalou jízdou snaží vychovávat ty, kteří podle nich nejedou dost bezpečně. Podle Ireny Pilařové, vrchní policejní komisařky, je ale omezování zbytečně pomalou jízdou přestupek, za který hrozí na místě pokuta do 2000 Kč, ve správním řízení pak 2500 Kč.

Upozorňuje také, že někteří mohou mít k pomalé jízdě důvod, kterým může být porucha auta. Pak je ale potřeba, aby řidič auto co nejdříve bezpečně odstavil mimo hlavní provoz. „Bezdůvodně pomalá jízda za účelem výchovy ostatních řidičů je velmi nebezpečná. Takové jednání pak budí pouze agresivitu ostatních řidičů, ačkoliv je již samo svým způsobem agresivní“, řekla nám.

Dále dodala: „Chtěli bychom poprosit ty, kteří jen trochu více spěchají, aby zbytečně neriskovali při předjíždění takto pomalu jedoucích vozidel. Zbrklost a agresivita může vést k nepříjemným situacím a bohužel často i k fatálním následkům. Policisté jsou ale o něco benevolentnější k řidičům začátečníkům, kteří v provozu jezdí pomaleji, než zkušení řidiči.“
Zdroj: Besip
Spot upozorňující na agresivní jízdu. 

Tisíce nehod zapříčiněných agresivitou

Ředitel dopravní policie Jiří Zlý upozorňuje, že počet nehod, které jsou zapříčiněny agresivitou za volantem, sice na první pohled nevypadá tak strašně, ale ve skutečnosti se agresivní chování podepisuje na více nehodách než je ve statistikách. Tam je za posledních deset let oficiálně zaneseno 5535 nehod zapříčiněných agresivní a bezohlednou jízdou.

„Jako dopravní policisté se však v terénu téměř neustále setkáváme s jejími konkrétními projevy, jakými je rychlá jízda, riskantní předjíždění či vědomé nerespektování pravidel silničního provozu. Na počátku sledu událostí s tragickým koncem však nemusí být jen velký vztek, ale i zdánlivě nevinné rozzlobené gestikulování nebo netrpělivé troubení.“ Česká asociace pojistitelů pak pojišťovny vyplácí za nehody způsobené agresivitou až 1,5 miliardy korun. A toto číslo vzhledem k rostoucí tendenci agresivity za volantem neustále poroste. Experti na bezpečnost ale také upozorňují, že ne všechny ztráty lze nahradit financemi. Jen do konce letošního srpna zemřelo na českých silnicích 161 lidí, kteří se stali oběťmi agresivní jízdy a to ať už své nebo někoho cizího.

Diskuze

Pandrhola - 24.09.2020 11:38:22
No... protože český řidič ví že se mu nic nestane a ta směšná pokuta nestojí za řeč....nad tím ať se někdo zamysli.a nejhorší jsou blbeckove v SUV... velkým autem si vynucuje právo přednostní jízdy..
PICHAV - 24.09.2020 13:08:34
MY LAUDOVE MUSIME DOSTAT VSECHNY LOUDY MIMO SILNICE DO POLI !!! JAKYMKOLI ZPUSOBEM !! RYCHLE A NASILNE !!! TAM SE MUZOU VYRADIT !!! NA KOMBAJNECH TRAKTORECH SUVECH... TIRAKUM TO SLUSI NEJVIC NA ODPOCIVADLECH !!! AT SE TAM SLOZI !!! SLOZIME SE JIM NADEVKY

Kdyby se na Autosalon dívaly sovy, jezdili bychom 7x pomaleji. Chcete vědět proč?!

Člověk vnímá zhruba 15 – 20 obrázků za sekundu, sova zvládne až 150
14.09.2020 09:50
|
0
Reklama

Tři lidé zemřeli po srážce dvou aut. Zavinil ji nebezpečně předjíždějící řidič v BMW

Na místě zasahovali také letečtí záchranáři, kteří do nemocnice transportovali malé dítě
01.06.2020 12:37
|
6

Toto jsou nejnebezpečnější úseky českých silnic v loňském roce. Bouralo se tu často a vážně

Riziková místa se najdou v každém kraji. Nejproblémovější byla křižovatka u středočeských Bečvár
14.05.2020 19:10
|
3

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama

Nechal u auta otevřená okna a odešel. Divil se, že dostal pokutu, ta ale hrozí i za nezamknutý vůz

Řidič je ze zákona povinen auto zabezpečit tak, aby jej nemohla užít neoprávněná osoba
15.01.2021 07:00
|
11

Policejní Škody Scala nebudou mít beranidla ani radary. I tak stojí speciální výbava půl ceny auta

Policie bude auta od škodovky odebírat v příštích třech letech. Jedno vyšlo na zhruba 700 000 Kč
14.01.2021 18:23
|
5
Reklama
Autosalon TV