Reklama
Řidičův chleba

Britští aktivisté navrhují zákaz reklam na SUV. Moc se prodávají a zamořují ovzduší i silnice

Kvůli oblibě SUV reálně hrozí, že Velká Británie nezvládne splnit stanovené klimatické cíle
Zdroj: Škoda Auto

Obliba vozů typu SUV je patrná na všech silnicích světa, ty naše nevyjímaje. Schválně se někdy zkuste podívat na silnicích kolem sebe. To s sebou ale nese celou řadu problémů. Velká auta se nevejdou do standardních parkovacích míst, vypouštějí více emisí a jsou nebezpečné pro chodce a cyklisty. Právě kvůli tomu se ve Velké Británii stále hlasitěji mluví o zákazu reklam na SUV.

Ekologie především

Na tuto problematiku upozornil magazín The Guardian, který veřejnosti prezentoval studii společnosti New Weather Institute, která upozorňuje na to, že ačkoliv má Velká Británie stanovené přísné klimatické cíle, právě kvůli oblibě velkých aut je nemusí splnit. Ačkoliv Británie odešla z EU, emisní a klimatické normy, které byly schváleny ještě v době její přítomnosti v unii, hodlá dodržet. Konkrétně výrobci aut mají dle dohod snížit emise CO2 o 37,5 %, o což se snaží postupnou elektrifikací některých svých modelů. Zákazníci ovšem stále kupují klasické spalovací motory, což do všech emisních plánů tak trochu hází vidle.

Podle studie tvoří SUV asi 40 % nových aut na britském trhu. Jen za loňský rok se tam prodalo 150 000 aut, která jsou delší než 4,8 metru. Oproti tomu jsou elektromobily v útlumu, protože jejich celkový počet na trhu nedělá ani 2 %.

A to je problém. Velká a těžká auta, byť mají moderní či nějak hybridní motory, produkují více emisí než ta malá. Podle studie je klimatický plán Anglie závislý na tom, jak rychle řidiči přejdou od nákupu velkých SUV k menším vozům nebo ideálně elektromobilům. Proto New Weather Institute v rámci své studie prosazuje zákaz všech reklam na auta, která jsou delší než 4,8 metru.
Reklama

SUV jsou jako cigarety

Studie také upozorňuje na to, že jsou SUV a obdobné typy aut prostě příliš velké. V úzkých městských ulicích jsou pak problémové a nebezpečné. Aby své zkoumání specialisté z New Weather Institute co nejvíce přiblížili lidem a ti tak pochopili, o co jim jde, připodobnili SUV k cigaretám. Ve studii se píše: „Tabák je pro lidi škodlivý. To všichni ví. Ale pak jsou tu SUV, která jsou na trhy uváděna jako bezpečná pro své majitele, ale jejich hmotnost a to, jak znečišťují ovzduší, je ve skutečnosti nebezpečné a toxické jak pro řidiče tak pro chodce.“

Výsledkem studie je pak domněnka, že zákaz reklam na tato auta může odradit jejich budoucí majitele od toho, aby si je kupovali. Zároveň by mohl donutit automobilky, aby více investovali do propagace elektromobilů a malých městských aut.

Robbie Gillett, aktivistka ekologicky zaměřené společnosti Possible, magazínu The Guardian řekla: „Zatímco se miliony z nás snaží omezit své vlastní uhlíkové stopy, aby se lidstvo lépe vypořádalo s klimatickou krizí, je tu miliardový automobilový reklamní průmysl, který podporuje uvádění vysoce znečišťujících aut na trh. Tyto reklamy nám slibují unik a svobodu, ale realita městských silnic nakonec spočívá v dopravních zácpách, znečištění ovzduší a emisích uhlíku, které naše klimatické cíle zcela zničí.“
Reklama

Diskuze

Kamil Pavlík - 02.04.2022 18:22:05
Aktivistům okamžitě odebrat veškeré elektrospotřebiče , automobily , motocykly . Dále jim zastavit teplou vodu a topení . Potom bych jim dal všechno zaplatit aby věděli co páchají a hlavně je zajímavé že jich spousta používá automobily na fosilní paliva
vazi - 08.08.2020 11:59:48
Já zase jako dańový poplatník navrhuji zákaz financování aktivistických spolků z veřejných rozpočtů.

Elektrické SUV kupé Škoda Enyaq iV se odhalí při světové premiéře 1. září v Praze

Automobilka slibuje délku karoserie jako u Octavie, ale vnitřní prostor jako u Škody Kodiaq
22.07.2020 08:00
|
0
Reklama

Automobilky lobují u Evropské komise za zmírnění emisních pravidel. Koronavirus zastavil vývoj

Výrobci se dostávají do problémů. Nemohou vyvíjet nové technologie, ale musejí snižovat emise
21.04.2020 15:12
|
0

Škodovky a hyundaie jdou letos na dračku, dacie padají. Boj s emisemi zamával s prodeji nových aut

Podívejte se na největší skokany a propadáky v žebříčku nových vozů při porovnání s loňským rokem
11.03.2020 19:00
|
0

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
1

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15
Reklama

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV