Reklama
Řidičův chleba

Analýza ceníků Škody Octavia za poslední desetiletí vyvrací mýtus o zdražování. Pro Čechy je stále stejně dostupná

Je to k nevíře, ale na pořízení základní Octavie dnes stačí méně průměrných platů než před pěti lety
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Zprávy o zdražování se na nás valí ze všech stran a samozřejmě se nevyhýbají ani autům. Jeden by z informací, že se ceníky nových aut mění skoro každý měsíc nabyl dojmu, že dražší auta jsme nikdy dříve nekupovali. Jenže pro reálný obrázek toho, jak si vlastně dnes žijeme, nestačí jen sledovat nominální cenovku nového modelu, ale je nutné ji vztáhnout i k nějakému parametru, který odráží koupěschopnost. S vědomím jisté míry zobecnění tak můžeme třeba porovnat dostupnost základního modelu Škody Octavie v průběhu uplynulých zhruba deseti let. A výsledek překvapil i nás.

Dnes dostupnější než před pěti a deseti lety

Pokud jste si v listopadu 2011 chtěli koupit nejlevnější Škodu Octavia, potřebovali jste 14,51 průměrné mzdy. Nejméně dostupná pak Octavia byla v listopadu 2016, když bylo potřeba 14,68 průměrné mzdy. Nejdostupnější pak základní Octavia byla v ceníku platném od srpna 2019 - stačilo na ní jen 13,03 průměrné mzdy. Dnes je hodnota našeho indexu jen o 0,71 vyšší.

Cena/průměrná mzda = Index dostupnosti

Stejně jako cena základního modelu úplně nevypovídá o cenové úrovni nejprodávanějších verzí, není ani hodnota průměrné mzdy zcela všeříkající o koupěschopnosti obyvatelstva (relevantnější by byl asi medián mezd). I s vědomím toho lze ale tyto údaje použít k zajímavému srovnání, které ukáže, jak se rostoucí ceny nových aut vzdalují nebo naopak nevzdalují od reálných finančních možností českých spotřebitelů.

Pro detailní analýzu jsme využili skutečně unikátní archiv ceníků nových aut, kterým web Autosalon.tv disponuje a díky kterému se můžeme klidně podívat, kolik stála základní Octavia třeba 8. srpna 2011 a neunikne nám ani průběžné zdražování třeba i o pár tisícovek během roku. Nezohledňovali jsme však případné akční modely, které jsou z podstaty časově omezené a často se netýkají základní verze.

Právě základní model dlouhodobě nejoblíbenějšího auta tuzemské automobilky jsme si pro naše srovnání zvolili jako referenční. Jeho cena vydělená průměrnou mzdou daného roku pak tvoří jakýsi index dostupnosti - čím nižší je jeho hodnota, tím méně průměrných mezd bylo potřeba k pořízení základní Octavie.

Kromě toho však náš čistě matematický přepočet nezohledňuje jeden velmi důležitý faktor, který nelze z pohledu spotřebitele ignorovat a který hovoří v jeho prospěch. Jde o to, že v průběhu let zákazník získává stále modernější, bezpečnější a lépe vybavený vůz. 

Do jedinečného přehledu, který monitoruje cenový vývoj Škody Octavia od roku 2011 vstoupíte kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem.
Reklama

Diskuze

Karl - 15.06.2022 01:33:48
1 Škodovka rovná se 2 Korejci at už Kia hyundai neb Ssangyoug takže proč mít jedno předražene když mužu mít auto já i manželka? 1Škoda rovný se 3 Dačie a mit auto i pro dite je fajn za co utratí clovek 1,5mega? Pokud neníí debyl ˇškoda to nebude
Petr - 09.06.2022 15:03:18
Nejsmutnější na tom je,že oni si to vážně myslí,lhát až do konce světa...a pak napíší...pardon...jsme se mýlili...A tak to dopadne s elektrokrámama....až to hloupí lidé zaplatí,ty jejich pokusy...tak to zkolabuje..a oni...pardon my to s váma mysleli dobře

Škoda Octavia zažívá strmý pád. Sotva se udržela v první desítce

Nejoblíbenější model na českém trhu se v žebříčku prodejů výrazně propadl. Není ale sám
11.04.2022 07:19
|
14
Reklama

Za málo peněz hodně místa. Dacia Jogger má větší kufr než Octavia Combi, potěší i holohlavé dlouhány

Mezi prvními v Česku jsme kompletně změřili rumunského křížence kombíku a SUV. Co na to konkurence?
03.02.2022 19:08
|
28

Srovnání dne: Škoda Octavia Combi vs. VW Golf Variant. Výhodnější z těch dražších

Rozšířené rodinné kombíky se spoustou prostoru, solidními možnostmi výbavy, ale i vyšší cenou
10.11.2021 12:07
|
1

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
0

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
13

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV