Reklama
Nová auta

Škoda Octavia zažívá strmý pád. Sotva se udržela v první desítce

Nejoblíbenější model na českém trhu se v žebříčku prodejů výrazně propadl. Není ale sám
Zdroj: Tiskový servis Škoda

Málokterá automobilka z těch nejrozšířenějších se v březnových prodejích udržela v černých číslech. Naproti tomu luxusní značky se ve většině případech dostaly místy i na několikanásobek toho, co se jim podařilo minulý rok. Jakýkoli prodaný kus totiž u nich často znamená nárůst o sto procent.

Prodeje klesají

Překvapením je ovšem sportovně laděná automobilka Cupra, která zaznamenala největší růst prodeje, a to o 433 %. Celkově si vozy od této automobilky koupilo o 104 zákazníků více, než tomu bylo loni. Naopak největší ztráty postihly japonského výrobce Mitsubishi, kde zájem o jejich automobily klesl přibližně o 55 %.

V porovnání s loňským březnem jsou celkově prodeje nižší. Počet zájemců o nové vozy se snížil o téměř šestnáct procent, ale pokud se podíváme na uplynulé čtvrtletí, nevypadá to tak dramaticky, rozdíl činí necelých pět procent. Za mírný pokles vděčí velmi úspěšným lednovým číslům. Dle statistik SDA se totiž na začátku roku zvedly prodeje o deset procent.

Top deset výrobců

Ani jedna ze tří nejprodávanějších značek na našem trhu neměla úspěšný měsíc. Tuzemská automobilka Škoda zaznamenala snížení prodeje téměř o 33 %, korejský výrobce Hyundai o necelých jedenáct procent a německý Volkswagen o 17 %.

Dařilo se naopak Toyotě. Ta předala zákazníkům téměř o polovinu více vozů než loni a do stejného koncernu spadající Lexus si připsal nárůst dokonce o 65 %. Z japonských značek si polepšily ještě Honda (+25%) a Mazda (+9%).

Velmi dobrých výsledků dosáhla korejská Kia, u které se zvedly prodeje o více jak třetinu a poskočila tak o tři příčky až na páté místo mezi nejprodávanější značky. Za ní se řadí laciná, avšak velmi oblíbená rumunská Dacia, u níž došlo také k navýšení počtu prodaných kusů o zhruba 33 %.

O dvě pozice níž se propadla automobilka Ford se ztrátou 24 %, hůře je na tom prémiová značka Mercedes-Benz, u které klesla prodejnost o třetinu a zároveň ze čtvrtého místa spadla až na osmé. Do top desítky poskočily RenaultOpel. Oba výrobci si polepšili o tři příčky, a ještě vykazují růst o  jedenáct a patnáct procent. Vyšachovali tak PeugeotSeat.

Nejoblíbenější modely

Jarní měsíc výrazně zamíchal pořadím nejprodávanějších vozů u nás. Dosavadní král byl sesazen a sotva se udržel v první desítce. Český bestseller Škoda Octavia si převzalo pouze 399 zákazníků, což je o tisíc aut méně než v minulém roce. 

„U modelu Octavia se stále potýkáme s problémy v podobě chybějících dveřních výplní kvůli požáru v areálu dodavatele. Společnému týmu Škoda Auto a Grupo Antolin se podařilo obnovení výroby během pouhých osm týdnů, díky čemuž jsme zahájili dokončování nekompletních vozů," reaguje na zhoršení prodeje Pavel Jína, tiskový mluvčí Škody Auto. 

První místo tak obsadila neméně oblíbená Škoda Fabia, která ztratila pouze necelá dvě procenta, a za ní se řadí Hyundai i30. Ale ani on nezlepšil skóre a vykazuje pokles o celou třetinu. Téměř poloviční prodeje má pak SUV Škoda Karoq s 678 prodanými kusy. To nicméně stačilo na obhajobu třetího místa.

I další stupínky jsou tradičně obsazeny tuzemskou automobilkou až na sedmou pozici, kam se mezi KodiaqKamiq úspěšně vtiskl oblíbený Hyundai Tucson. Vystoupal tak o dvě příčky, a ještě si připsal nárůst přes 27 %. Do top desítky se navíc před Škodu Octavii dostalo “esúvéčko“ rumunské produkce.

Dacia Duster, jejíž oblíbenost v březnu stoupla o 38 %, se ze třináctého místa dostala až na to deváté. Jediná škodovka, co dosáhla lepších výsledků oproti loňskému roku, je plně elektrický vůz Škoda Enyaq. Toho se prodalo minulý měsíc o 38 kusů více než vloni.
Reklama

Diskuze

Jura Jurax - 17.04.2022 12:36:16
Co v autě není, to se nepokazí. Nekoupím si škodovku nabitou asistenty, abych si stěžoval, že se to kazí a je to drahý. Mám Octavii III bez elektronických vychytávek a jsem spokojen. Brzdit umím sám, zaparkovat též a udržet se v jízdním pruhu taky.
Miroslav - 14.04.2022 11:16:02
Jak již bylo napsáno: ztrácí se ikonky na tachometru, ztrácí se tempomat, nefunguje hansfree, vypíná se ventilátor, ztrácí se funkčnost couvacích senzorů a front assistantu... Po roce a čtvrt Octávii stále nemám opravenou. 9x v servise. Škodovku ne.

Nejmenší severské SUV v Česku zlevnilo o téměř 30 tisíc korun. Přišlo ale o výbavu

Automobilka Volvo upravila ceníky. Výrazné změny se dotkly pouze malého modelu XC40
01.04.2022 13:56
|
2
Reklama

Oblíbená SUVéčka navýšila ceny až o 50 tisíc korun. Není to ale zdaleka největší zdražení u Fordu

Americká automobilka měnila ceníky u dalších modelů. Mezi nimi je i plně elektrický vůz
30.03.2022 19:24
|
0

Cenový vichr z Ameriky dorazil do Česka. Oblíbené modely zdražily o desítky tisíc korun

Jen hrstka vozů se dokázala vyhnout vlně zdražování, které ale naopak podlehly?
24.03.2022 07:11
|
0

Elektrický Volkswagen se cenou přiblížil čínskému rivalovi. Nabídne i delší dojezd

Německá automobilka představila novou verzi modelu ID.3. Startuje za méně než 800 tisíc korun
24.06.2024 07:56
|
2

Na trh míří nový Opel Frontera. Rodinné SUV nabídne až sedm míst k sezení, ale jen dva motory

Novinka byla k vidění v pražském obchodním centru, kde jsme ji důkladně prolezli a změřili
13.06.2024 08:03
|
9
Reklama

Poslední vůz pod 300 tisíc padl, přitom ani nezdražil. Zásadní změny potkaly i další japonská auta

Automobilka Mitsubishi v květnu upravila ceníky všem svým modelům. Došlo i na zlevnění
11.06.2024 14:23
|
1

Automobilka MG zlevnila vybrané modely až o 50 tisíc korun. Zájemce o SUV ale nepotěší

Červnové změny znamenaly vedle výrazného poklesu cen i zdražení oblíbeného vozu
06.06.2024 18:01
|
1
Reklama
Autosalon TV