Reklama
Retro

SUV, kabriolet a sedan dohromady. Jako když ho nakreslí dítě, vysmál se Clarkson Suzuki

Výstřední auto z konce devadesátých let dnes jezdí i v Česku. K mání je za cenu okolo 70 tisíc

Autosalon v Tokiu, rok 1993. Japonská automobilka Suzuki představuje bizarní koncept auta s pohonem všech kol, ale nízkým podvozkem. Je pro dva, má snímací střešní panely, takže z něj lze vytvořit kabriolet, přesněji řečeno vůz typu targa. A i když by se k němu hodila karoserie SUV, ve skutečnosti jde o tříprostorový vůz, tedy sedan. K překvapení všech netrvá ani dva roky a z konceptu se stává sériový vůz. Tak vzniklo jedno z nejpodivnějších aut světa jménem Suzuki X-90.

Kvalitní technika, ale k ničemu

Suzuki X-90 vycházelo technicky ze Suzuki Vitara. Sdílelo i systém přiřaditelného pohonu všech kol. V základním nastavení byla poháněna pouze zadní náprava. To z něj mohlo udělat schopný off-road, jenže tuhle cestu pro svůj nový model Japonci zdaleka nezamýšleli.

Označit X-90 za off-road by bylo rouháním. Jeho podvozek totiž seděl nad silnicí pouhých 16 centimetrů vysoko. Proto s ním bylo možné vyrazit tak maximálně na zaprášenou polní cestu. Mnohem víc se vůz profiloval jako vozítko pro volný čas. Auto mělo odnímatelné střešní panely, čelní sklo se zadním dílem spojovala jen středová výztuha. Panely bylo možné jednoduše složit do kufru a vyrazit na zábavnou projížďku s větrem ve vlasech.

Je škoda, že se X-90 nedokázalo rozvinout jízdně. Podvozek byl složen vpředu z klasických McPhersonů, vzadu byla rovnoběžníková náprava s koly na vlečných ramenech. Spíše pro městské ježdění určené auto stálo na žebřinovém rámu, a tak se v zatáčkách naklánělo a na nerovnostech zase poskakovalo. Zkrátka žádné pěkné svezení to nebylo.

A to ani z hlediska rychlosti. V nabídce byl bohužel jen jediný motor, konkrétně benzinový čtyřválec s objemem 1,6 litru. Pohonná jednotka řady G16A známá z Vitary, dávala výkon 71 kW (97 k) a 132 Nm. Auto vážící přes 1,1 tuny s ní ale svižně neuhánělo, jelo maximálně 140 km/h a ještě si řeklo o 9 litrů benzinu na 100 km.

Zabito Clarksonem

Suzuki X-90 bylo čirou esencí devadesátých let. A to i díky tomu, jak byla vyzdobena jeho kabina. Nebylo jiné volby než barevného čalounění, které odpovídalo vkusu tehdejších kravat a plandavých košil. Dnes je to samozřejmě k smíchu, ale X-90 mělo svým způsobem osobnost. Ne každého tím ale oslovilo. Už tehdy populární Jeremy Clarkson podrobil toto auto velmi silní kritice.

Clarkson pro Top Gear popsal špatné jízdní vlastnosti a vysmál se i designu, když udělal rozhovor s „designérem“, kterým byla asi tříletá holčička. X-90 se totiž podle něj podobalo tomu, jaká auta děti v tomto věku kreslí. Nejen Clarksonova kritika, ale i nesmyslná koncepce auta jako takového stály za tím, že Suzuki X-90 mělo jepičí život. Vyrábělo se necelé tři roky.

I když se auto kromě Japonska dostalo i do Evropy (jako Vitara X-90) a dokonce i do Austrálie, prodejní výsledky byly směšné. První rok po představení se v Japonsku udalo 1 348 kusů a do USA Suzuki poslalo 7 205. Polovina se jich prodala za první rok, zbytek bylo nutné postupně doprodávat ještě rok nebo dva po ukončení výroby. V Austrálii se našlo jen 484 zájemců a v Evropě museli prodejci snížit cenu o čtvrtinu, aby se aut vůbec zbavili.

Je i v Česku

Neúspěch vozu jde ale ruku v ruce tím, že je málo rozšířený. Proto je velmi vzácné ho na silnici potkat. Suzuki X-90 přesto v několika vydáních na českých silnicích najdeme. Dokonce je nyní několik kusů na prodej. Auta nemají obvykle tak velký nájezd jako jiné vozy z té doby a prodávají se za minimální peníze. Obvykle se jejich cena pohybuje okolo 70 tisíc korun. Ze Suzuki X-90 zřejmě nikdy žádaný veterán nebude. To spíš poslouží jako sběratelské auto pro ty, kteří chtějí vlastnit něco neobvyklého.

Diskuze

tktk - 04.08.2021 14:43:51
Nevim proc by z toho nebyl veteran, je to presne naopak. Je to tak uchylny az je to roztomily, takovyhle kousky si na cenu pockaji, ale pak to je o to vic zajimavejsi. Podivejte se napriklad na multiplu (pred facem). Je to umeni to sehnat a kdo ma neda.

Kochejte se: Škoda zveřejnila nové fotografie legendárního speciálu 1100 OHC. Slaví výročí

Vzácný vůz existuje pouze ve dvou exemplářích. V Le Mans nemohl závodit kvůli komunistům
25.07.2021 08:46
|
1
Reklama

Poklady stodol a garáží: Škoda Felicia bývala v 90. letech stejným hitem jako dovolená v Bibione

Poslední autorsky vyvinutá Škoda se přestala vyrábět před dvaceti lety, dnes stojí pár korun
18.07.2021 08:25
|
11

Poklady stodol a garáží: "Polák" skončil před třiceti lety, luxusem předčil všechno východní

Polákům to s vlastními auty moc nešlo a tak musel nastoupit Fiat. Typ 125p jezdil hojně i u nás
11.07.2021 09:07
|
9

Za 300 tisíc korun 300 kilometrů. Malý elektromobil se chlubí rekordním poměrem ceny a dojezdu

Indický model Tata Tiago.ev se nabízí se dvěma velikostmi baterie. Za půl hodiny dobije 100 km
30.09.2022 19:15
|
2

Dřív tu vyráběli brzdy pro Favorit, teď pro Rolls-Royce. Navštívili jsme továrnu ZF v Jablonci

Ročně vyprodukují na devět milionů brzd, chtějí ale víc. Také je tu testují v extrémních podmínkách
30.09.2022 15:29
|
2
Reklama

Komentář: Vyšší postihy pro řidiče nejsou potřeba. Česko má jedny z nejpřísnějších trestů světa

To, za co lidé na českých silnicích mohou přijít o řidičský průkaz, není někdy v EU ani přestupek
29.09.2022 07:30
|
9

Vybíráme velké auto pro rodinu pod 300 tisíc korun. Jsou jich stovky, jejich spolehlivost je různá

Seat Alhambra, Volkswagen Sharan, Renault Espace, nebo Opel Zafira? Možností je poměrně dost
28.09.2022 10:30
|
0
Reklama
Autosalon TV