Reklama

Krádeží aut v Česku přibývá. Sledovací systém může odcizený vůz najít do 90 minut

Prevence je základ, ale dnešní zloději už nejsou žádní amatéři. Parkovat na rušném místě nestačí
Zdroj: Tiskový servis Sherlog

Krádeží aut v Česku přibývá. Podle policejních statistik bylo v roce 2021 odcizeno 2336 aut, loni už to ale bylo 2593 kusů. Česká republika je tak v Evropské unii hned druhou zemí za Itálií, kde se nejvíce kradou auta. Jistě, většinu ceny vozu může zaplatit pojišťovna, ale na nové auto se dnes čeká velmi dlouho, někdy až rok a půl. Existuje proto pádný důvod své vozidlo chránit. Přinášíme pár tipů jak na to.

Ukradeno? Za hodinu a půl zpět

Opatrnost a obezřetnost hrají při ochraně vašeho vozu klíčovou roli. Začátek každé prevence spočívá v osvojení si základních návyků, jako je parkování na bezpečných místech, která jsou dobře osvětlena a ideálně mají zabezpečený přístup, uzamykání vozidla i v případě, že se od něj jen na chvíli vzdálíte, nenechávání v automobilu na očích viditelné cennosti, které by mohly přilákat pozornost zloděje.

Existuje spoustu dalších způsobů, jak se preventivně chránit před krádeží vozu, například instalací mechanických zámků, alarmu nebo pořízením bezpečnostního pouzdra na elektronický klíč s dálkovým ovládáním, avšak pro některé zloděje jsou taková opatření hračkou. Statistiky ukazují, že zatímco v minulosti se do krádeží pouštěli hlavně amatéři, dnes jsou doménou profesionálních organizovaných gangů, které k nim samozřejmě disponují patřičnou technikou a znalostmi.

Jednoznačně nejlepší ochranou je tedy v tomto případě zabezpečení sledovacím systémem. Ten v Česku nabízí například společnost Sherlog. Zařízení hlídá vaše vozidlo nepřetržitě. Využívá k tomu operační centrum, které odcizené vozidlo lokalizuje a předá informaci pracovníkům terénu. Tyto mobilní jednotky pak ve spolupráci s policií využijí všech možných prostředků pro dohledání ukradeného vozu. Mají k dispozici dokonce i pátrací letadlo. I díky tomu se auto průměrně najde do 90 minut od krádeže.

Více informací o tom, jak systém funguje, najdete na stránkách Sherlog zde.

Kde se krade nejvíc?

Analýza dat z průzkumů ukazuje, že některé oblasti v České republice jsou vystaveny vyššímu riziku krádeži automobilu než jiné. Největší ohrožení se projevuje především v hustě osídlených regionech, které zahrnují velká města a průmyslová centra. Města, jako je Praha, Brno, Ostrava nebo Plzeň, pulzující životem a rozmanitými možnostmi lákají nejen nové obyvatele, ale také zloděje, kteří mohou z anonymity větších měst značně těžit. Na druhou stranu, lákavé jsou také okrajové části měst nebo oblasti s horší infrastrukturou a osvětlením, kde mají zloději větší pravděpodobnost, že nebudou při svém činu spatřeni.

Diskuze

Honza - 14.09.2023 13:55:55
VAM systém je jen prevence, která leckdy nestačí. Pokrádežové systémy vám auto dohledají. Je otázkou, zda věřit Gps/gsm technologii, které využívají SIM karty, kterých jsou mraky a nebo věřit české firmě sherlog, která na své technologii založila business
Docktor - 12.09.2023 07:44:02
Stačí systém VAM security a mate po problemoch. Neprekonany. GPS potrebujete iba, ked vozidlo nalozia a odtiahnu.

Krádeže katalyzátorů z aut se šíří jako koronavirus. Poznejte metody zlodějů a chraňte se před nimi

S rostoucí bezpečnostní ochranou vozidel jako takových se galerka zaměřuje na jejich cenné součásti
09.01.2021 09:49
|
14
Reklama

Krádež, nebo zastírání ostudy? Volkswagen Arteon zapadlý v lese pod Jedlovou horou baví internet

Ať už to byl zloděj, nebo majitel, boj s náledím prohrál. Vytáhnout ho nebude úplně jednoduché
29.12.2020 18:14
|
34
Reklama

Ford nabízí novou obranu proti krádežím aut

Ford zařadí do nabídky ovladač bezklíčového odemykání se snímačem pohybu. V klidovém stavu přejde ovladač do režimu spánku, takže není možné zneužít jeho signál k odcizení vozu. Ovladač se znovu „probudí“, jakmile se začne pohybovat.
22.04.2019 12:30
|
0

Nejlepší ochrana před krádeží? Polepit auto rzí!

Auta se kradla, kradou a asi i budou krást. Nejvíce se kradou nejprodávanější auta, pak také vozy prestižních značek a také velmi drahá auta. Na ty se totiž vždy najdou kupci.
10.08.2015 22:00
|
3

Nejlepší auta, která můžete vyhrát v kasinu

Máte rádi hazardní hry a drahá auta? Pokud ano, tak jste na správném místě!
04.04.2024 13:00
|
0

Jak zrušit povinné ručení? V Directu to jde ze dne na den

Ukončení smlouvy dohodou téměř žádná jiná pojišťovna u nás neumožňuje
29.03.2024 07:30
|
0
Reklama

Pojištění vozidla pro mladé řidiče

Na první auto se nezapomíná. Aby byly vaše vzpomínky jen pozitivní, je třeba mít dobré pojištění
06.03.2024 08:01
|
0

Průvodce autopojištěním aneb Co potřebujete vědět o havarijním pojištění a povinném ručení

Máte vlastní auto? Tak mu nezapomeňte vybrat to nejlepší pojištění
26.02.2024 08:12
|
0
Autosalon TV