Reklama
Ojetiny

Tato prostorná rodinná auta koupíte už za jeden plat. Při výběru správné verze umí být i spolehlivá

Jejich doménou jsou kromě nízké ceny slušné jízdní vlastnosti a možnost karosářské verze kombi

Renault Laguna III. gen. (2007 - 2015)

Zdroj: Renault

Nejstarší kusy třetí generace Laguny seženete již za 75 tisíc korun, zlatý střed se pohybuje kolem 150 tisíc korun a úplně nejméně jeté, nejmladší a nejvybavenější exempláře se šplhají ke čtvrt milionu korun.

Napravený sígr si reputaci nepolepšil

Napravené zlobidlo od Renaultu se ani na sklonku své kariéry nedokázalo vyrovnat s pošramocenou pověstí svého předchůdce. Stále se opakující problémy s elektronikou, nízká životnost převodovek a podvozkových dílů dokázala zkazit pověst Laguny natolik, že ve Francii vážně uvažovali o přejmenování tohoto modelu. S odstupem času těžko říct, zda by to třetí generaci pomohlo.

Do vývoje poslední Laguny Renault investoval velké úsilí a hodně peněz. Nechtěl nic nechat náhodě. Po letech tak i podvozek vyniká příkladnou odolností a bez větších zásahů vydrží velké porce kilometrů.

Automobilka si dala hodně záležet na kvalitě zpracování, odhlučnění i na jízdních vlastnostech. Na špičku střední třídy sice Laguna nikdy nestačila, ale ve většině jízdních disciplín si nevede vůbec špatně. 
Reklama

Vybere si každý

Základní benzínová šestnáctistovka o výkonu 110 koní se v Česku objevila pouze v pětidveřové verzi a jen krátce. Na poměrně těžkou Lagunu se jedná o příliš slabý agregát. Pokud jezdíte kolem komína, zajisté postačí.

Oproti tomu dvoulitr 140 koní berte všemi deseti. Jedná se o skvělý atmosférický agregát původem od Nissanu, který nezklame po žádné stránce. Je výkonný, má přijatelnou spotřebu paliva a netrpí sklony k fatálním závadám. Jen upozorňujeme, že se nehodí k přestavbě na pohon LPG.

Šestiválec o objemu 3,5 litrů a výkonu 238 koní také původem od Nissanu byl dodávaný výhradně do verze Coupé. Vlastní mu je spolehlivost, skvělý zvuk a spojení s bohatou výbavou.

Diesel 1.5 dCi funguje správně za předpokladu, že nejezdíte s cihlou na plynovém pedálu a vyvarujete se krátkých cest po městě. Pokud čtyřválec šetříte a nedupete mu na paty, vydrží dost. Při vysokém počtu najetých kilometrů je nutné počítat s výměnou filtru pevných částic, který se zde díky přítomnosti pátého vstřiku regeneruje bez větších potíží. Za nový DPF zaplatíte do třiceti tisíc korun. Časem je nutné počítat s běžnými dieselovými závadami, které prodražují provoz.

Vznětový dvoulitr dCi se francouzské automobilce vcelku povedl. Čtyřválec dostal rozvodový řetěz a vodou chlazené turbodmychadlo, přičemž jejich spolehlivost je zatím bezproblémová. Odolně se jeví dokonce i dvouhmotový setrvačník. Menší životnost mívají jen piezovstřikovače Bosch (ty jsou sice drahé, ale automobilka nabízí repasované). Doporučit můžeme verzi plnící emisní normu Euro 4 spojenou s manuální převodovkou, která se obešla bez filtru pevných částic, i přesto, že se občas nějaký dvoulitr zadře z důvodu kvality ojničních ložisek či selhání mazacího čerpadla nebo nedostatku oleje (prasklé těsnění pod hlavou).

Šestiválec dCi nejčastěji objevíte pod kapotou verze kupé. Skvělý zvuk doprovázený lineární charakteristikou a dostatkem síly příliš neohromí zrychlením, které se rovná úspornějšímu dvoulitru. Je to dáno příčným uložením převodovky s přiškrceným točivým momentem na 450 N.m. Šestiválec se hodí pro flegmatické zdolávání dlouhých vzdáleností, při kterém kopce vůbec nepocítíte.
Reklama

Levnější než Octavia

Na co si dát pozor u Laguny? Často se objevují vůle v čepech přední nápravy nebo v táhlech stabilizátoru. Nezřídka se můžete setkat s vadným ovládacím panelem klimatizace, pozlobit mohou  elektromotorky ovládající zajištění víčka palivové nádrže nebo zoxidovaná ukostření, které způsobují rušení rádiového signálu při zapnutí vyhřívání zadního skla.

 Prodražit se mohou vůle převodovek a poloos u motorů s vyšším točivým momentem nebo opožděné výměny motorového oleje. Ten doporučujeme měnit pravidelně po 15 000 km, nikoliv po dvojnásobné porci, jak předepisoval výrobce.

Třetí generace Laguny je zajímavou volbu, bývá totiž o desítky tisíc korun levnější než dvojková Octavie. Za rychlým propadem cen stojí špatná pověst.
Reklama

Fiat Croma (2005 - 2011)

Zdroj: Fiat

Croma se objevila v roce 2005, o dva roky později prodělala facelift, který přinesl zejména nová světla a bohatší výbavu (např. prosklenou střechu či multimediální systém). V roce 2008 se cena Cromy mohla vyšplhat přes milion korun, přičemž základní provedení přišlo na 600 000 Kč. A to nebylo rozhodně málo.

Reklama

Milionový vůz za zlomek ceny

Italská automobilka postavila svého zástupce ve střední třídě na podvozkové platformě, kterou využíval tehdejší Opel Vectra/Signum nebo Saab 9-3 (proto je spínací skříňka umístěna netypicky mezi sedadly). Některé díly jsou záměnné (např. přední hliníková ramena nebo brzdy).

Těžkopádnější jízdní projev je nastaven na komfortní notu. Než croma zatočí, zaklekne na přední kolo a pak teprve mění směr. Plavně a měkce se však přenáší přes nerovnosti i větší díry. V zatáčkách se naklání a díky chybějícímu bočnímu vedení sedadel je potřeba se držet. Nejsilnější stránkou cromy je cestování po dálnici na dlouhé vzdálenosti. Při těch dovede řidiči i posádce poskytovat znamenitý komfort nejen díky víceprvkové zadní nápravě, ale rovněž díky dobrému odhlučnění. Řízení je přeposilované a necitlivé, nepotěší ani páčky směrovek a stěračů umístěné daleko od volantu.

Držet se při zemi se vyplatí

Základní pohonná jednotka 1.8 16V MPI spojená s pětirychlostní manuální převodovkou je výtečnou volbou, autu stačí, je spolehlivá a nežere. Nutné je však pamatovat na výměnu rozvodového řemene a je nutné počítat s vyšší cenou díky její oblíbenosti.

Větší čtyřválec 2.2 16V MPI s výkonem 147 koní působí tak trochu letargicky, ale umí zabrat. Spotřeba je závislá na jízdním stylu řidiče a rozvody jsou poháněné řetězem. Díky nižší ceně ojetin vybavených tímto motorem ho nemůžeme rozmlouvat.

Diesel 1.9 JTD 8V uděluje cromě dostačující dynamické vlastnosti a spotřebu lze udržet kolem sedmi litrů. Silnější 1.9 JTD 16 V se chlubí se posílenou hlavou válců s dvojicí vačkových hřídelí, kde se ventily ovládají pomocí zdvihátek s vymezováním vůle. Vyšší výkon však přinesl menší spolehlivost, častěji odcházejí vodní pumpy a objevují se zatuhlé lopatky turbodmychadel.

Pětiválec 2.4 JTD 20V s výkonem 200 koní vytvořil vrchol nabídky, oproti devatenáctistovce však nejezdí v praxi o moc lépe. Důvodem je automatická převodovka, která výkon ředí a zvyšuje spotřebu paliva. Navíc těžký diesel více zatěžuje přední nápravu a není zrovna vzorem spolehlivosti.

Nejrozšířenější diesel 1.9 JTD ve své době předčil koncernové motory, přesto si u něj dejte pozor na klasickou závadu moderních dieselů - opotřebovaný dvouhmotový setrvačník, který seženete z druhovýroby.

U pětiválce 2,4 JTD odcházejí turba (mění se celá) nebo se objevují závady EGR ventilů. Originální závadou jsou zlomené spojkové pedály, které fiat vyrobil z plastu (spojkový pedál se mění společně s brzdovým za zhruba devět tisíc korun). Zejména u pětiválcového dieselu odcházejí přední poloosy, což se projevuje vibracemi při zátahu. Jejich výměna přijde na sedm tisíc korun. Velmi časté jsou poruchy alternátorů u dieselů.

Vzhledem k ceně lze problémy překousnout

Cromu trápí praskající vnitřní mechanismy vnějších klik, které zůstávají viset v horní poloze. Řešením je jejich výměna za modifikované, které mají zesílený plastový díl, což u většiny funkčních ojetin zajisté už stalo. Přílišnou životností neoplývají ani samotné klíče, které jsou celoplastové. Gumové tlačítko se po čase jednoduše promáčkne. Za problémový lze považovat ovladač hlasitosti autorádia, který se snadno ulomí.

Zajímavostí u tohoto fiatu je použití dvou chladičů (přední slouží klimatizaci, druhý pak samotnému motoru). Chladič klimatizace doporučujeme chránit plastovým dílem, jelikož dochází k jeho častému poškození. Při častém přetěžování praskají zadní pružiny, stejně tak ráda odcházejí zadní ložiska kol. Objevuje se také koroze nápravnic nebo problémy s elektronickou výstrojí (občas zlobí dokonce tempomat nebo vyhřívaní zrcátek, které má většinou shnilou kabeláž).

Fiat Croma vyniká nízkou cenovkou, komfortně odladěným podvozkem, pohodlnými a hlavně rozměrnými sedadly, výtečným odhlučněním kabiny, pocitem vzdušnosti, slušnou bezpečností i povedenou protikorozní ochranou a hlavně příjemnou cenovkou náhradních dílů. Proti Cromě může mluvit její vzhled s horší aerodynamikou, jen průměrné jízdní vlastnosti, chatrný interiér a kvalita některých podvozkových dílů.
Reklama

Ford Focus kombi II. gen. (2004 - 2011)

Zdroj: Ford

Druhá generace Focusu dorazila na trhy v roce 2004. Svým umírněným vzhledem nepůsobila přelomově a řadě motoristů přinesla zklamání. Ford se uchýlil k nenápadnosti a koncernové chladnosti. Verze kombi přišla na trhu o rok později než hatchback, přičemž kufr dlouhého provedení nabídl o 105 litrů více (celkově 500 litrů). K mezigeneračnímu zlepšení došlo i po stránce antikorozní ochrany, i když stále nedosahuje kvalit tehdejšího pětkového Volkswagenu Golf.
Reklama

Spolehlivější než etalon

V otázce výdrže a celkové spolehlivosti Focus ovšem svého soka z Německa překonává. Přesto odolnost podvozku můžeme označit pouze za průměrnou. Na složité zadní nápravě způsobují problémy příčná ramena (jejich excentry, které rády zatuhávají). Podvozek v konečném důsledku potěší rozebíratelností, stejně jako příznivou cenou jednotlivých dílů. Nutné je počítat s méně kvalitními laky, které se loupou, průměrně esteticky vyvedeným interiérem nebo nepraktickým otevíráním kapoty klíčkem.

Šedá, ale pracovitá myška

Z pohonných jednotek volte zážehový čtyřválec 1.6 Duratec o výkonu 74 kW poskytující slušný výkon s adekvátní spotřebou paliva a odpovídající spolehlivostí. Přes kratší odstupňování agregát točí při dálniční rychlosti stále snesitelných 3800 otáček. Delší cesty tak nepředstavují v běžných rychlostech závažnější problém.

Výkonnější šestnáctistovka s označením Ti-VCT nepřináší nic navíc. Vyšší výkon nezaručuje lepší dynamiku a přesuvníky proměnného časování výrazně zhoršují spolehlivost. Obě motorizace po ujetí zhruba čtvrt milionu kilometrů vykazují vyšší spotřebu motorového oleje, na čemž by nebylo nic divného, kdyby nechyběl snímač jeho množství. Pravidelná kontrola hladiny oleje je proto nutností.

Zážehové agregáty 1.8 a 2.0 16V původem od Mazdy pracují tiše a spolehlivě.

Diesel 1.8 TDCi je vlastní konstrukce. Je sice hlučnější, ale to vyvažuje jeho příkladná odolnost. Ve verzi Euro 4 se obešel navíc bez částicového filtru.

Diesely 1.6 TDCi a 2.0 TDCi původem od PSA mají moderní konstrukci a příjemnou spotřebou paliva. Dvoulitr se ukazuje být lepší volbou, než šestnáctistovka, kterou trápí choulostivá turbodmychadla a filtry pevných částic.

Ford Focus je šedou myškou, která dokáže svou praktičností a univerzálností překvapit. Nenápadný vůz nabízí za relativně malý peníz hodně muziky, přičemž náklady na jeho provoz je možné snížit výběrem vhodné motorizace.
Reklama
Reklama
Autosalon TV