Reklama
Ojetiny

Tohle jsou podle TÜV nejspolehlivější ojetiny do 130 000 korun. Škodu ani Dacii mezi nimi nehledejte

Německý´TÜV Report připravil žebříček spolehlivosti ojetin ve velmi sledované cenové hladině

Audi A3 (8P)

Zdroj: Tiskový servis Audi

Prémiový "Golf" z Ingolstadtu nemá ani navzdory pokročilému věku zásadní slabá místa. Při koupi tohoto kompaktu je dobré zkontrolovat pouze případný únik oleje. Jinak na vás nečekají žádné nášlapné miny, zejména pokud se vyhnete nejlevnějším exemplářům. Za oněch 130 000 Kč již můžete být vlastníkem velmi spolehlivého kusu.

BMW řady 1 (E81/E82/E87/E88)

Zdroj: Tiskový servis BMW

Tohle auto stojí za zvážení. Mezi konkurencí vyniká nejen nadprůměrnou spolehlivostí, ale také jedinečnou koncepcí. Má totiž podélně uložené motory a zadní pohon, tedy přesně to, co nové generaci BMW řady 1 již chybí. TÜV upozorňuje pouze na korozi pružin, která může vést k jejich prasknutí. Jejich stav byste měli zkontrolovat. Se silnějšími verzemi můžete vesele driftovat, interiér levnějších specifikací však vypadá poměrně "sociálně."

Ford Focus Mk3

Zdroj: František Fiala pro Autosalon.tv

Ceny třetí generace oblíbeného fordova modelu už také klesly pod 5 000 eur, čili zhruba 130 000 Kč. Samozřejmě jen u starších exemplářích, protože Focus III se vyráběl až do roku 2018. Stále si vás umí získat výbornými jízdními vlastnostmi, na kterých si vždy zakládal i jedním z mála bezproblémových tříválců EcoBoost s integrovaným výfukovým potrubím a rozvodem v olejové lázni. Zkontrolovat je však třeba vinuté pružiny a zejména výfuk. Oba komponenty trpí korozí.

Honda Civic (8G)

Zdroj: Tiskový servis Honda

Japonec až na konec? Kdepak. Legendární "UFO" od Hondy dokáže podobně jako jeho soukmenovci sloužit spolehlivě celé roky. A navzdory futuristickému designu přináší neuvěřitelně praktickou kabinu s výklopnými sedadly Magic seats. Pokud si dát na něco pozor, tak jsou to světla. Jejich výměna může být totiž pořádně drahá.

Hyundai i30 (GD)

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Druhá generace korejského hatchbacku vyráběného ve slezských Nošovicích napravila horší reputaci té první. Spolehlivost a kvalita šly nahoru, v inzerci a autobazarech bývá dokonce druhá i30 někdy dražší než soudobá Honda Civic! Také však není zcela bez chyb. Kritika směřuje zejména k vadnoucím světlům, vůlím v řízení a k vlnícím se kotoučům brzd.

Kia Ceed (JD)

Zdroj: Tiskový servis KIA

V seznamu nejspolehlivějších levných ojetin logicky nechybí ani druhá generace Kie Ceed, sourozence "českého" Hyundaie i30, který se pro změnu vyráběl ve slovenské Žilině. Také Kia udělala v porovnání s první generací velký kvalitativní skok. V tomto případě je třeba soustředit na funkčnost světel, řízení a na stav brzdových hadiček. Jinak Ceed potěší spolehlivostí a velmi solidně zařízeným interiérem na úrovni německých konkurentů.

Mazda 3 (BL)

Zdroj: Tiskový servis Mazda

Japonský hatchback stále potěší atraktivním designem. A také spolehlivostí - ostatně jde o japonské auto vyrobené v Japonsku, což dnes o 2/3 japonských aut (s výjimkou některých Mazd) neplatí. Problémové mohou být brzdy s nerovnoměrně opotřebovanými kotouči, u starších a levnějších exemplářů nezaškodí zkontrolovat stav karoserie. Je známo, že s korozí se Mazdy průběžně trápily dlouhá léta a až poslední generace jejích vozů jsou v tomto směru vcelku imunní.

Mercedes-Benz třídy A (W169)

Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Druhá generace "áčka" přináší výhody malého MPV. Jeho výroba přitom skončila už před deseti lety a o to levnější jsou exempláře stojící v bazarech. Německá prémiovka vám bude umět sloužit spolehlivě ještě řadu let. Podstatné je však zkontrolovat brzdy. Kotouče jsou často nerovnoměrně opotřebované.

Toyota Auris (E15)

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Co by to bylo za statistiku spolehlivosti, aby v ní chyběla Toyota? První generace Aurisu, vyvinutá speciálně pro Evropu sice nechá vaše emoce chladnými, ale zato potěší bezproblémovým provozem. zejména benzinové motory Aurisu jsou prakticky nezničitelné. Častější kritika směřovala jen k parkovací brzdě a rychlejšímu opotřebení brzdových kotoučů. Jinak je Auris jasným poslem kvality, která se s Toyotou spojuje odjakživa.

Volkswagen Golf VI

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Evropský bestseller šesté generace se dá v autobazarech i na inzertních portálech najít s lákavými cenami. V nabídce je velké množství exemplářů. Pozor je třeba dávat jen na verze s motorem 1,2 TSI, známé problémovým řetězovým rozvodem, který dokázal zničit celý agregát. Jinak tento Golf v zásadě nemá slabá místa a stále potěší špičkovou ergonomií a kvalitou zpracování interiéru.
Reklama
Autosalon TV