Reklama
Ojetiny

Sen mnoha rodin: Škoda Superb Combi třetí generace vs. Volkswagen Passat Variant (B8)

Solidní nabídka na trhu ojetin, spousta prostoru, ale v některých ohledech i potenciální problémy
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto a Volkswagen

Při pečlivém výběru jen tak někdo nepozná, že jste si pořídili ojetinu - jak Škoda Superb třetí generace, tak Volkswagen Passat generace B8 patří designové k natolik nadčasovým autům, že stárnou jen pozvolna. To, společně s jejich užitnou hodnotou, patří k hlavním důvodům, proč jsou v bazarech tak žádané, zejména soukromníky, kteří pro své potřeby přebírají nabídku původně z 99 procent firemních  aut a hledají to nejlepší pro rodinu. I zde ale platí, že některým motorům či verzím je lepší se obloukem vyhnout. 

Škoda Superb Combi 3. (od roku 2015 )

Po velkém kombi, které u nás potkáte na každém rohu, je v bazarech stále sháňka. Nabídka je poměrně široká, jakkoliv drtivá většina aut má za sebou docela náročný firemní život a spoustu najetých kilometrů s diskutabilní údržbou. Hodně vyloženě fleetových aut je pak nehezkých s divnými výbavami.

Superb je obecně autem, na kterém je v některých ohledech znát jeho původ a snaha o držení nákladů na uzdě. Je tedy o něco hlučnější, chybí mu šestiválec i vyloženě silný turbodiesel. Na druhou stranu se ale jedná o mimořádně praktické a prostorné (zejména pro zadní cestující) auto, jehož údržba nemusí být (s trochou štěstí) kdovíjak nákladná. Z hlediska motorů lze doporučit klidně i benzinový agregát 1.4 TSI, popř. turbodiesel 2.0 TDI ideálně s manuální převodovkou, u motoru 1.6 TDI je zase dobré vybírat kusy s menším kilometrovým nájezdem. Oblíbené jsou i verze s pohonem všech kol, který je při pravidelné údržbě funkční a bezporuchový.

Problematická bývá u tohoto vozu občas geometrie - je tedy dobré detailně zanalyzovat pneumatiky, zdali nejsou nesymetricky sjeté. Motor 1.5 TSI patří k těm, které spíše nedoporučujeme, stejně tak je možná lepší se vyvarovat vozům s adaptivním podvozkem DCC. V případě poruchy se totiž nedá sehnat v druhovýrobě a oprava stojí kolem 50 tisíc korun. Ostatně, čím větší kola superb má, tím více podvozek tluče a trpí, což je spíš vlastnost než chyba, ale i tak doporučujeme vozy s koly o průměru maximálně 17 palců. Moc nevydrží ani DSG se suchými spojkami.

Co bychom si vybrali my?

Škoda Superb na tuzemských silnicích skutečně zdomácněla, svědčí o tom i počet registrací - podle společnosti Cebia u nás jezdí 122 tisíc Superbů, přičemž individuálně dovezených je 29 %. Naftová motorizace je zastoupena 86 %, pokud se podíváme na data za poslední tři roky, je patrný její mírný pokles na 84 %. Oblibu velkých kombíků jasně dokazuje i fakt, že z uvedeného počtu registrací je 64 % aut s karoserií kombi.

My bychom si vybrali například Škodu Superb Combi 1.6 TDI (2015) s automatem a nájezdem 146 223 km, která se aktuálně nabízí za 370 000 korun.

Volkswagen Passat Variant B8 (od roku 2014 )

VW Passat B8 se od Superbu liší sice jen v dílčích ohledech, ale je to znát. Auto je celkově tišší a komfortnější, má navíc silný turbodiesel 2.0 BiTDI a odolný automat DSG DQ500. Jedná se o kvalitní, prostorné a dobře vybavené auto, které narozdíl od některých předchozích generací, netrpí na fatální závady. Stejně jako u Superbu jsou v oblibě verze s pohonem všech kol. 

K pozitivům patří i fakt, že hodně dílů se dá sehnat v druhovýrobě za slušné ceny. Sledujte ale i kvalitu, třeba brzdy často odcházejí a nevydrží tolik, co originální, takže z prvotní úspory může být nakonec náklad navíc. Kromě toho Passat už není autem, které opraví kdejaký garážový mechanik. Za dobré motory lze kromě zmíněného BiTDI považovat i 2.0 TSI do roku 2018 či 1.4 TSI nebo 2.0 TDI.

Ani Passat však není prost negativ. Docela zásadním je fakt, že nabídka v bazarech je poměrně malá a ceny vyšší. Kromě toho je spousta vozů v nezajímavé konfiguraci, třeba s motorem 1.6 TDI, který byl typickým představitelem velké firemní flotily. U vozu občas vrže přední náprava, základní světlomety jsou poměrně slabé a pokud se u tohoto auta něco většího porouchá, je oprava docela nákladná - viz. například již zmíněný adaptivní podvozek u Superbu.

Občas zlobí vodní pumpy, takže je dobré při zkušební jízdě vyzkoušet, zda vůz topí. Z hlediska motorů moc nedává smysl 1.6 TDI - k autu typu Passatu se skutečně příliš nehodí. Při údržbě dávejte pozor na použití správných olejů - pro různé motory platí odlišné normy. Stejně tak i na rozvody zde narazíte jak řetězové tak řemenem. Nutností je správná péče o DSG, kterých jsou v Passatech dokonce tři typy a samozřejmě i o mezinápravovou vícelamelovou spojku pohonu všech kol.

Co bychom si vybrali my?

Zatímco počtem registrací 156 tisíc je na tom Volkswagen Passat ještě lépe než Škoda Superb, zásadně se tento model liší v podílu individuálně dovezených aut. těch je totiž 66 %, což zároveň znamená, že je zde výrazně vyšší riziko nejasného původu a je namístě vybrané auto před koupí důkladně prověřit. Podíl dieselů je u Passatu podle společnosti Cebia dokonce ještě vyšší než u Superbů - činí 88 %, nejčastěji pak narazíte na dvoulitrový turbodiesel. Z hlediska barvy bude nejčastější šedá nebo stříbrná (38 % registrovaných aut).

My bychom si vybrali Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI (2016) s manuální převodovkou a nájezdem 170 500 km za 359 000 korun.
Reklama

Diskuze

Jirka P. - 15.04.2022 07:08:20
Dobrý den. Zajímalo by mě, zda pisatel článku někdy v těchto vozech seděl. Proč píšete, že 1,6tdi nedává smysl? 88kw výkonu Vám přijde málo? Passata s tímto motorem vlastním a dokonce ve verzi variant, výkonu je akorát i se zavazadli na dovolenou.
Nepovím :) - 15.04.2022 00:16:02
Dělám už 8 let servisního poradce v Auto Jarov.A mě se zdá, že tohle psal někdo kdo se s těma autama shledává možná tak z doslechu. Superb je celkově velice spolehlivé vozidlo. Geometrie problém? :D vůbec, že auta nemají výkon? 160kW? nafta a 206kW tsi?

Bazarová ikona VW Passat, nebo osobitá Mazda 6? Tipy, na co si dát u těchto ojetin pozor

Passat dlouhodobě platí za etalon výdrže a spolehlivosti, Mazda 6 si zase drží sportovní image
09.02.2022 19:02
|
8
Reklama

Passat má mezi ojetinami stylovou alternativu, která často vyjde až o 350 tisíc korun levněji

Renault Talisman je výhodnější než známější konkurenti. Umí ale nabídnout podobné služby?
16.01.2022 07:58
|
13
Reklama

Citroën chce opět konkurovat passatu, superbu a spol. Přišel s křížencem sedanu, kombi a SUV

Nástupce oblíbené C5 bude bez dieselů, chybět nesmí verze plug-in hybrid
01.11.2021 18:04
|
6

Nová Škoda Superb bude ještě delší a dostane zbrusu nový interiér, potvrdil šéf automobilky

Podle Thomase Schäfera bude mít Superb na rozdíl od Škody Kodiaq také plug-in hybridní verzi
15.10.2021 18:58
|
9

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1
Reklama

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13
Reklama
Autosalon TV