Reklama
Ojetiny

Pozor na inzeráty ojetin bez uvedení VIN kódu. Je jich 68 procent

Cebia zanalyzovala více než půl milionu inzerátů a výsledná zjištění jsou alarmující
Zdroj: JS

Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia

„Provedli jsme analýzu na více než půl milionu inzerátů z velkých inzertních portálů, ze které vyplynulo, že 68 % inzerátů neuvádí VIN vozidla, nebo ho neuvádí celé či uvádí chybné.“

Inzeráty bez VIN vozidla mohou krýt podvod

VIN kód je základním a unikátním identifikačním prvkem každého vozidla. Lze podle něj v databázi výrobce dohledat přesnou specifikaci a historii ve výrobě, na trhu ojetých vozů pak slouží, nebo lépe řečeno, měl by sloužit, ke zjištění maxima možných informací o historii konkrétního ojetého vozu. Ukazuje se však, že téměř tři pětiny (57 %) tuzemských inzerátů VIN kód neuvádějí a u zbylých inzerátů je sice uveden, ale v každém čtvrtém případě chybně či neúplně. Neseriózní prodejci ojetin a bazaristé se totiž snaží tento identifikátor co možná nejvíce tajit, aby si potenciální kupec nemohl před samotnou koupí nechat vůz detailně prověřit. Přitom právě to by měla být naprostá samozřejmost, aby se zákazník vyvaroval následných nemilých překvapení.
Reklama

Alespoň na vyžádání

Proč prodejci VIN zatajují? U části z nich je důvodem to, že nechtějí, aby si jejich inzerci mapovala konkurence. V takovém případě by však měli VIN sdělit aspoň na dotaz kupujícího. Velká část prodejců však VIN neuvádí záměrně z toho důvodu, že nechtějí, aby si kupující mohl ověřit historii vozu.

„Pro někoho, kdo si kupuje ojetý vůz jednou za deset let a nemá přehled o nekalých praktikách a o tom, proč prověřit historii vozu před jeho koupí a jaké informace díky tomu může získat, může být dotazování se na VIN zbytečnou komplikací, na což se řada prodejců spoléhá. Neuvádění VIN kódu vozidla pak staví už tak informačně znevýhodněného kupujícího do ještě horší pozice. Výsledkem může být, že zaplatí desítky tisíc korun zbytečně za auto, které takovou hodnotu nemá,“ vysvětluje Martin Pajer.

Jistotu představují certifikované programy

Potřebnou jistotu najdou kupující ojetin zejména u certifikovaných prodejců, kteří jsou součástí oficiálních programů prodeje ojetých vozů přidružených k jednotlivým automobilovým značkám. Zatímco na menších portálech bývá ochota prodávajících zadávat VIN velmi malá, u velkých inzertních portálů certifikovaných programů Škoda Plus a Das WeltAuto jsou VIN kódy uvedeny prakticky u všech vozidel s chybovostí v rozmezí jednotek inzerátů, tedy zhruba do desetiny procenta.

Pavel Kašpar, koordinátor programu ŠKODA Plus

„Na transparentnost, prokazatelnou a dokladovatelnou historii vozu klademe v programu ŠKODA Plus velký důraz. U každého vozu uveřejněného na portále skodaplus.cz tak zákazník nalezne veškeré dostupné informace. Kromě běžného popisu vozu, který obsahuje základní informace jako je např. stav tachometru, datum výroby či seznam výbavy jsou zde vždy uvedeny i další důležité informace, a to kompletní VIN kód, platnost STK nebo přehledný stav vozu. Právě na posledním ze jmenovaných ukazatelů aktuálně intenzivně pracujeme. Současné označení stavu (perfektní, velmi dobrý, velmi dobrý po opravě aj.) bude na našich stránkách výhledově rozšířeno o detailnější popis stavu a nabídne tak zájemci o vůz reálný a pravdivý pohled na poptávaný vůz.“

U inzerátu bez VIN hrozí vysoké riziko podvodu

V případě, že u inzerátu není uvedený VIN kód, měl by o něj kupující vždy požádat. Může to být zároveň i první test serióznosti - pokud se totiž prodejce bude s VIN kódem zdráhat, je vysoká pravděpodobnost, že s autem není něco v pořádku. Ale pozor! I když se VIN kód dozvíte, neznamená to, že je auto bez problémů. VIN kód je nutné prověřit a dozvědět se historii konkrétního vozu. Řada prodejců totiž nabízí vozy se stočeným tachometrem či zatajenými haváriemi bez toho, aniž by o tom sami věděli. Stočený tachometr přitom prodražuje vůz v průměru o 20 %. Podobnou částku pak vydá kupující v následujících letech za neplánované a neočekávané opravy a údržbu.

Kde VIN prověřím a co díky tomu zjistím?

Prověřit historii vozu včetně najetých kilometrů si může kupující jednoduše v databázi Autotracer na www.zkontrolujsiauto.cz. Stačí znát právě jen VIN vozidla. Díky tomu dozvíte skutečný rok výroby, jeho výbavu, zda vůz nemá stočený tachometr,  nebyl havarovaný, kdy a kde byl servisovaný, zda není evidovaný jako odcizený, nebo není zatížen leasingem či spotřebitelským úvěrem. Jednou z informací je také jeho aktuální tržní cena.

Data v Autotraceru pocházejí od výrobců vozidel, prodejců a autobazarů, policie, autorizovaných i neautorizovaných servisů, pojišťoven, leasingových a finančních institucí, inzertních a aukčních portálů z ČR i zahraničí, STK a řady dalších. Jedná se díky tomu s přehledem o nejkomplexnější databázi ojetých vozů u nás.
Reklama

Diskuze

Aleš Koutný - 18.09.2020 15:02:50
A když už ověřovat VIN kód a historii, tak zkusit i něco jiného než Cebii. Osobně používám poměrně novou službu CV, která sbírá data celosvětove. Recenze je tu https://vincheckfree.net/cz/pravda-o-carvertical-proverili-jsme-nas-vuz/
Martin - 14.03.2020 09:30:20
Prodejci kteří neuvádí Vin jsou v největší míře AAA a ESA =neseriózní prodejce

Koupit ojetinu s naftou, nebo benzínem? Víme, co je výhodnější!

Neocenitelné rady, jak nenaletět při koupi ojetého vozu. Porovnáme ceny nejprodávanějších bazarovek
12.12.2019 15:35
|
4
Reklama

Tramvaj jsem viděl na půl metru, pak přišel náraz. Jaromír Jágr promluví v Autosalonu o své nehodě

V exkluzivním rozhovoru zveřejníme detaily nehody a Pepa si prohlédne vůz, se kterým Jágr boural
29.06.2022 11:30
|
2

Ufounské MPV Hyundai Staria dalo Honzovi zabrat. Dlouho hledal, kde Korejci nechali hever

Premiérový díl Autosalonu nabídne test auta, které chce srazit hřebínek Volkswagenu Multivan
27.06.2022 15:42
|
10
Reklama

Praha nasála atmosféru Itálie. Centrum vzalo útokem přes 400 ikonických skútrů Vespa

O víkendu se konala každoroční akce PragoVespa, na kterou se sjíždí nadšenci z celé Evropy
20.06.2022 20:05
|
0

Honza otestoval auto, kterému tekly kapky po displeji přístrojovky. Tohle viděl poprvé

KIA Sportage PHEV měla zvláštnost, která vás na první pohled zarazí
20.06.2022 17:58
|
13
Reklama
Autosalon TV