Reklama
Ojetiny

Ojetý Hyundai Tucson je dobrá volba. V bazarech se však dají najít i jiné zajímavé modely

Vozy kategorie SUV jsou žádané nejen v showroomech, ale i na trhu ojetin. Zde je pár zajímavých tipů

Škoda Karoq

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Jednou z alternativ může být pro Hyundai Tucson i tuzemská Škoda Karoq. V bazarech jich ale v daných parametrech (r.v. 2016-2017, nájezd do 150 tisíc km) najdete o poznání méně, než korejských SUV. Stejně tak si Karoq drží vyšší ceny a nejlevnější vozy mají benzinový motor 1.0 TSI (85 kW), který je pro toto auto jakýmsi akceptovatelným minimem, nikoliv však důstojnou pohonnou jednotkou. I tak za takové vozy zaplatíte přes 400 tisíc Kč.

Poměr benzinových a naftových motorů je u Škody Karoq na trhu poměrně vyrovnaný. U dieselů je na výběr z motorů 1.6 TDI (85 kW a 2.0 TDI (110 kW). Připravte si však minimálně půl milionu...

Ford Kuga

Zdroj: Tiskový servis Ford

Poměrně dobře je v bazarech zastoupený i Ford Kuga. Zhruba 2/3 nabídek pohání turobodiesel, zbylou třetinu pak benzinové motory. Nejlevnější kusy dle našich parametrů pořídíte i pod 350 tisíc korun, což dělá s Kugy docela zajímavou bazarovku. O pohon se totiž v tomto případě stará benzinový motor 1.5 EcoBoost se solidním výkonem 110 kW, což je třeba oproti základnímu litru u Karoqu docela rozdíl.

Naftové motory jsou zastoupeny agregátem 2.0 TDCi v různých výkonových verzích, přičemž lze narazit i na motor vyladěný na 132 kW, který lze i s pohonem 4x4 a nájezdem kolem 100 tisíc km pořídit za částky pohybující se okolo 400 tisíc Kč.

Ford Kuga potěší i spolehlivostí. V přehledu TÜV Report je mezi 6-7letými ojetinami nadprůměrně spolehlivý a zaujímá 30. místo ze 116 modelových řad.

Volkswagen Tiguan

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Nižší stovky ojetých vozů najdete i u modelové řady Volkswagen Tiguan, u které v nabídkách zlehka převažují naftové motorizace. Volkswagen si tradičně drží vyšší ceny, které jsou však na druhou stranu srovnatelné s Karoqem. Z takového srovnání bychom ale volili spíše Tiguan, který je větší a přeci jen v detailech prémiovější. Z benzinových motorů narazíte na 1.4 TSI (92 kW), jen zřídka pak ve vyšších cenových relacích na 2.0 TSI (132 kW).

U turbodieselů drtivě převažují motory 2.0 TDI (110 kW), jen výjimečně je k vidění motor 1.6 TDI (85 kW). Tiguany jsou také obecně docela dobře vybavené - často mají pohon 4x4 i automat DSG.

Nemilým překvapením je však jejich horší spolehlivost. Podle TÜV Reportu se vozy se stáří 6-7 let řadí na chvost žebříčku spolehlivosti. Zaujímají v přehledu 101. místo z celkových 116. To není příliš dobrá vizitka.

Kia Sportage

Zdroj: Tiskový servis Kia

Sice o něco málo méně početná, ale i přesto stále dostatečná, je nabídka i u ojetého sesterského modelu Kia Sportage. V nabídce lehce převažují naftové motorizace, nejčastěji narazíte na agregáty 1.7 CRDi, popř. 1.6 CRDi.  Levnější ojeté vozy jsou pak poháněny benzinovým motorem 1.6 GDI, který sice nepatří k žádným dravcům, ale zato ho zase díky jeho nenáročné konstrukci, šlechtí solidní spolehlivost a většinou i nižší kilometrový proběh - je totiž evidentní, že takto motorizovaná auta plnila roli druhého "ženského" auta v rodině a nejezdily se s nimi kdovíjaké dálky. Nejlevnější kusy tak lze sehnat už lehce přes 300 tisíc Kč, což překvapivě platí i pro základní dieselové modely.

Do této chvíle tedy zaslouží Kia Sportage spíše pochvalu, to se však mění pohledem do statistik spolehlivosti, kde je tato modelová řada hodnocena TÜV Reportem jako hluboce podprůměrná a náleží jí 99. místo ze 116 hodnocených modelů.
Reklama
Autosalon TV