Reklama
Ojetiny

Bitva o záruku na ojetinu znamená i zákaz používání auta do vyřešení sporu. Dá se tomu ale vyhnout

Garance při koupi od fyzické osoby je výrazně kratší. Skryté vady se dokazují těžko a zdlouhavě
Zdroj: Tiskový servis Škoda Plus

Spousta zákazníků autobazarů se mylně domnívá, že na ojeté vozy se nevztahuje záruční lhůta. Vztahuje, ale je rozdíl, jestli ojetý vůz prodává oficiální prodejce, nebo soukromá osoba. Kupec se ale může o záruku připravit, pokud si před podpisem pořádně nepřečte kupní smlouvu.

Záruka jen na skryté vady. Zato až dvouletá

Záruku i na použité věci včetně aut garantuje občanský zákoník. Stejně jako u nového zboží, platí pro ojeté vozy dvouletá záruční lhůta. To ovšem v případě, že ke koupi došlo u obchodníka v autobazaru. Oproti novým automobilům se ale vztahuje pouze na skryté vady, které zákazník nebyl schopen odhalit během prohlídky nebo na ně nebyl upozorněn.

S reklamací by pak neměl otálet, jelikož po půl roce od pořízení vozu přechází prokazovací povinnost z prodávajícího právě na kupujícího. Objeví-li se závada až po šesti měsících, je na zákazníkovi, aby prokázal, že skrytá vada na vozidle byla ještě před koupí.

Záruka platí i u fyzické osoby, ale...

Na internetu se najde mnoho inzerátů na ojeté vozy od soukromých osob. Výhodou je mnohdy nižší pořizovací cena, ale na druhou stranu jsou tu i vyšší rizika, hlavně s řešením reklamace. Zákazník má sice půlroční záruční lhůtu na skryté vady, ale již od počátku pořízení vozu veškerá prokazovací povinnost přechází na něj. A zde může nastat ten největší problém.

Pokud nepoctivý prodávající odmítne reklamaci takové závady, nezbývá nic jiného než se obrátit na soudního znalce. To samozřejmě stojí peníze. S jeho posudkem by měl kupec kontaktovat prodávajícího a vyžadovat odstoupení od smlouvy, případně si nechat vyplatit finanční kompenzaci. Pokud s ním ale nepohne ani znalecký posudek, přijde na řadu zdlouhavá soudní bitva.

Vozidlo po celou dobu reklamace, ať šlo o nákup přes autobazar nebo od fyzické osoby, musí zůstat ve stavu, kdy se u něj projevila závada. V žádném případě se nesmí zákazník pustit do opravy na vlastní pěst, jelikož by tak přišel o nárok na uplatnění záruky.

Vady nemusí být jen ty technické

Vady při pořízení použitého vozu se dají rozdělit do tří skupin: faktické, skryté a právní. První kupec vidí, nebo na ně byl upozorněn prodejcem. Druhé objeví až po nákupu auta. Třetí se týkají právních nesrovnalostí. Vozidlo může být například kradené, nebo na něj může být uplatňováno zástavní právo, v některých případech prodávající nemusí být majitelem vozu a podobně.

Je proto důležité si pořádně ověřit nejen technický stav vozu, ale i jeho původ. „Bohužel naše zkušenosti jsou takové, že se zatajuje přes 90 % havárií, třetina aut má stočený tachometr a poměrně často se lze setkat také s tím, že u vozu není v inzerci uvedený správně rok výroby, ale místo něj je uvedený rok první registrace. A v době protipandemických opatření, kvůli kterým se prodejcům snížily zisky, podvodů ještě přibývá,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Tím pádem nestačí jen jízda, ale i důkladná prohlídka. Kdo není odborník, měl by se obrátit na známého, nebo přímo na znalce. Sníží tak riziko, že po koupi bude jeho služby tak jako tak potřebovat, a navíc si ušetří starosti s případnou reklamací.

Další možností je nakupovat automobil tam, kde se za udávaný technický stav zaručí. Kupec si tím šetří spoustu starostí. „Dobrá koupě začíná poučeným výběrem. Pokud si zákazník dobře vybere, hrozí mu logicky méně poruch. Ovšem dobrý výběr je podmíněn informacemi, které jsou k dispozici. Moderní programy prodeje ojetých vozů dělají velkou část "domácího úkolu" za zákazníka. Vozy v nich mají prověřený původ a prošly podrobnou vstupní prohlídkou v autorizovaném servisu. Díky tomu prodejce přesně ví, co nabízí, ale vědí to i zákazníci,“ upozorňuje Pavel Kašpar, vedoucí programu certifikovaných ojetých vozů Škoda Plus.

Přenosná záruka na zánovní vůz

Kdo kupuje takzvané roční auto, toho se může týkat i tovární záruka. Ale to jen za předpokladu, že jsou dodrženy její smluvní podmínky. Tím pádem se vyplatí využít spíše značkové programy na ojeté vozy spojené přímo s automobilkami, kde kromě přenosné záruky výrobce jsou k dispozici i další varianty.

„Při dodržení podmínek nabízí Škoda Plus doživotní záruku mobility. Při výkupu navíc prochází auta pečlivou vstupní prohlídkou u proškoleného technika z autorizovaného servisu, kde odhalí větší i menší odchylky. Všechny informace, zjištěné při výkupní prohlídce, technik zanáší do Zápisu o stavu motorového vozidla, který je zájemcům k dispozici. Mohou si tak ověřit, například zda bylo auto opravené po nehodě. Při prodeji jsou zánovní i ojeté vozy rovné těm novým, proto se k prodeji používají téměř identické smlouvy,“ uvádí Pavel Kašpar.

Značkový program zpravidla umí nabídnout i levnější pojištění pro použité vozy, takže se ve finále může vyplatit i tehdy, pokud jsou auta v něm o něco dražší než na první pohled lákavá nabídka od soukromého prodejce.

Diskuze

PICHAV - 05.01.2022 15:55:58
UZ SAMO O SOBE SLOVO !!!! OJETINA !!!! EVOKUJICI NEJAKOU PERLU Z PERLOVKY NEBO NEJAKOU EE Z E55 !!!! JE ZARUKOU ZE JESTLI OD TOHO NECO NECHYTNETE !!!! ASPON NERVY !!!! TAK TO CHYTNE SAMO !!!! LASKOU TO NEBUDE !!!! JA VZDY JEN PANNU

Mezi spolehlivé desetileté ojetiny se vešly i čtyři škodovky. Na dvě z nich už se skoro zapomnělo

Data z německých STK, kterými ročně projde téměř 10 milionů aut, mají zásadní vypovídací hodnotu
28.12.2021 07:22
|
16
Reklama

Jaké jsou nejlepší ojetiny nad 200 tisíc korun? Čeští mechanici rozdali nekompromisní známky

Celkem 19 aut, která se v českých bazarech moc neohřejí, si odnáší své vysvědčení
19.10.2021 07:33
|
31

Ojeté rodinné kombi do 400 tisíc korun? Seat Leon ST i Opel Astra ST jsou sázkou na jistotu

Podrobně jsme se zaměřili na jejich výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
06.10.2021 14:50
|
3

Nejlevnější elektromobil na trhu po modernizaci zlevnil a přidal výbavu. Teď stojí 420 tisíc korun

Nová Dacia Spring je na historickém minimum. Nabídne dvě verze elektromotorů i obousměrné nabíjení
18.04.2024 14:04
|
2

Nový Citroën Berlingo míří do Česka. Zpět má spalovací motory i sedm míst k sezení

Oblíbená rodinná dodávka se zároveň vrací do segmentu osobních aut. Nabídne víc pohodlí
17.04.2024 15:55
|
0
Reklama

Dacia elektrifikuje rodinný kombík a Sandero nekoupíte pod 300 tisíc. Nabídne ale bohatší standard

Automobilka představila nový modelový rok u většiny svých vozů. Víme, kde došlo ke zlevnění
12.04.2024 14:00
|
0

Volkswagen zvýhodňuje své modely až o 200 tisíc korun. Mezi nimi je i nový Tiguan a Passat

Německá automobilka představila speciální verzi Limited. Pojí se vždy jen k jednomu motoru
11.04.2024 16:20
|
3
Reklama
Autosalon TV