Reklama
Ojetiny

Koronavirus dělá z cen ojetin houpačku. Na jaře zlevnily, a teď jdou nahoru

U použitých aut se kvůli zvýšení cen více přetáčejí tachometry
Zdroj: Jan Blažek

Opatření kvůli šíření koronaviru výrazně ovlivnilo český trh s použitými vozy. Zatímco na jaře jejich průměrná cena výrazně klesala, teď naopak stoupá. Kdo čeká, že se bude zase zlevňovat, prohloupí.

Nižší nabídka

Za cenovými skoky stojí nižší nabídka ojetin i menší ochota lidí obnovovat vozový park v době krize. A když není poptávka, klesá počet importovaných ojetin do České republiky. Největší propad zaznamenal trh v dubnu, kdy se meziročně do Česka dovezlo o víc než polovinu méně aut. Ačkoli se množství dovezených ojetin od té doby postupně navyšovalo, do plusových hodnot se dovozy dostaly až v září. Podíl použitých vozů ze zahraničí přitom tvořil na trhu s ojetinami zhruba polovinu nabídky.

Vozí se k nám „šunky“

Zarážející je nárůst dovozu aut starších deseti let. Za první pololetí letošního roku jejich podíl tvořil víc než 53 procent. I to přispělo k nepříjemnému faktu, že průměrné stáří vozového parku se v Česku poprvé přehouplo přes hranici patnácti let. Taková auta už se dostávají na hranici své životnosti. Ochrana posádky je v nich kvůli korozi materiálů i zastaralým standardům bezpečnosti velmi nízká. Nemluvě o vyšších emisích a spotřebě.

Každá dvacátá importovaná ojetina je po „totálce“

Společnost Cebia porovnala nabídky ojetin na hlavních českých inzertních portálech a zjistila, že jejich průměrné stáří bylo v prvním pololetí asi 9 let. „Starší dovezené ojetiny kupují lidé, kteří se obávají koupě předraženého automobilu, nebo nechtějí či nemohou do vozu tolik investovat. Vyšší stáří samozřejmě znamená i nižší cenu. V české populaci se navíc stále poměrně silně projevuje víra v to, že auto dovezené ze zahraničí – a především z Německa – je v lepším technickém stavu než auto s tuzemským původem. Řada lidí tak od koupi zahraniční ojetiny očekává výhodný obchod. Často se však stávají kořistí podvodných prodejců,“ připomíná ředitel Cebie Martin Pajer. Jenže právě u aut importovaných ze zahraničí se dají lépe zatajit havárie, maskování skutečného technického stavu, stočení tachometru a nelegální manipulace s původem. Podle Pajera je každá dvacátá dovezená ojetina po totální havárii.
Reklama

Pozor na auta se stočenými tachometry

Kromě zdražování zánovních ojetin táhnou současný růst cen také nekalé praktiky na trhu. V porovnání s prvním pololetím se snížil průměrný počet najetých kilometrů o 161 000, tedy o pět tisíc km. A to v souvislosti s nižší nabídkou nových ojetin může znamenat, že se víc stáčejí tachometry. Lidé nechtějí platit víc za vozy s vyšším kilometrovým nájezdem, proto se s nimi manipuluje. Vozy se tak stávají za požadovanou cenu prodejnějšími.

Neváhejte s koupí, čeká se další zdražování!

Průměrná cena ojetých vozů se začala ve třetím kvartále letošního roku zvyšovat. Zatímco v prvním pololetí klesla meziročně o 7 % na 212 000 korun, na konci třetího čtvrtletí už dosahovala 228 600 korun. Jde o navýšení o téměř 8 %, meziročně pak došlo ke zvýšení průměrné ceny o 1 %.

Prodejci už nechtějí jít s cenami dolů, takže pokud nenastane zásadní snížení poptávky, nedá se očekávat zlevňování. „Pravděpodobnější je zvýšení cen, a to hlavně u mladých ojetin, u kterých se přepokládá silnější poptávka než nabídka. Vozy do tří let stáří tvořily v posledních měsících významnou část prodejů. Pokles ve výrobě nových aut z přechozích měsíců a menší ochota firem měnit mladá vozidla za nová by se měly projevit na menší nabídce právě zánovních ojetin s českým původem,“ předpovídá Martin Pajer. Proto se teď nevyplatí odkládat koupi ojetin, nejspíš budou dražší.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 16.10.2020 18:55:29
NEJLEPSI JSOU AAA AUTO !!!!! TRI HOUPACKY ZA SEBOU A CVRTA S UTEM !!!!! TEN NAZEV JE PRESNY !!!!! PEKNE VAS HOUPOU !!!!! A MAJI POSVICENI CELOROCNI !!!!! GUMY !!!!! PROSTE TO UMI !!!!! VE SVEM OBORU TAKOVEJ SCHUMI !!!!! A OVCE PLATI JAK MOUROVATY !!!!!!!!
PICHAV - 17.10.2020 22:12:25
A MÁM MALÝHO

Prodejce zatajil, že byla ojetina bouraná. Nevadí! Více než polovina zájemců o ni si ji stejně koupí

Zní to skoro neuvěřitelně, ale průzkum společnosti Cebia potvrzuje, že zatajená havárie nemusí vadit
12.09.2020 09:38
|
9
Reklama

Polovina kupců ojetin se chová, jako by si pořídila nový vůz a nepočítá se servisem. Tak moc se mýlí

Vybrali jsme nejprodávanější typy aut z druhé ruky v Česku. A zjistili, co se na nich musí udělat
24.08.2020 18:43
|
29

Teorie citrónů vysvětluje, proč většina zájemců o ojetiny utrácí nehorázné peníze za špatná auta

Lidé jsou ochotni do auta investovat statisíce korun. Z velké části přijdou vniveč záhy po koupi
17.06.2020 11:49
|
5

Elektrická fabia uspěla v rally při srovnání s benziňáky. Nikdy do toho nesednu, láteří Václav Pech

Rakouskou Rallye Weiz absolvoval elektrický soutěžní vůz Škoda RE-X1 Kreisel bez úlev
28.07.2021 19:04
|
17

Sportovní Toyota GR Yaris láme prodejní rekordy. Limitka dostane další vyrobené kusy

Japonská značka se rozhodla prodloužit výrobu vrcholné sportovní verze nejméně do roku 2023
28.07.2021 13:39
|
0
Reklama

Na cestě na dovolenou můžete chytrou jízdou ušetřit stovky korun na palivu. Úspora začíná už doma

Nízká spotřeba souvisí nejen se způsobem řízení. Ušetřit se dá klidně i litr na 100 kilometrů
27.07.2021 16:15
|
13

Tohle jsou nejpovedenější úpravy Hondy CB650R 2021. Inspirovaly se závody, slavnými stroji i živly

Všech deset strojů se mělo představit na festivalu Wheels & Waves. Koronavirus akci zrušil
27.07.2021 13:25
|
0
Reklama
Autosalon TV